13. dubna 2016 • 13:07

Naděje pro Šarapovovou? Vyhlásili částečnou amnestii na lék, který brala

Autor: ,
TOP VIDEA
SESTŘIH: Bayern Mnichov - Brémy 4:2. Favorit skolil Pavlenkův tým až v závěru utkání SESTŘIH: Bayern Mnichov - Brémy 4:2. Favorit skolil Pavlenkův tým až v závěru utkání
Sáblíková po bronzu: Uspěchávala jsem to, ke konci se mi to trošku vymstilo Sáblíková po bronzu: Uspěchávala jsem to, ke konci se mi to trošku vymstilo
VŠECHNA VIDEA ZDE

Tuhle zprávu nejspíš uslyší Maria Šarapovová ráda. Světová antidopingová agentura WADA nebude postihovat sportovce za pozitivní test na meldonium, pokud ho měli při kontrole provedené před 1. březnem v těle maximálně jeden mikrogram na mililitr. WADA, jež od začátku roku registruje 158 nálezů včetně ruské tenisové hvězdy na meldonium, to uvedla v tiskovém prohlášení.


REKLAMA
digi tv

Zatím není jasné, kolika sportovců by se tato případná "amnestie" mohla týkat. U většiny přistižených nebylo zveřejněno, jak velké množství meldonia v těle měli. Do časového rámce prvních dvou měsíců v roce spadá nejen provinění Šarapovové i jediný český případ, který má na svědomí zápasník Petr Novák, pozitivně testovaný v druhé polovině ledna.

Meldonium je zakázáno od začátku roku, přičemž sportovci měli být o jeho zařazení na seznam nedovolených látek informováni loni na podzim. WADA zjemněním svých pravidel zřejmě reagovala na fakt, že velká část přistižených sportovců tvrdila, že lék naposledy brala ještě loni.

"Případy, kdy je koncentrace nižší než 1 mikrogram na mililitr a test byl proveden před 1. březnem, mohou znamenat užívání před lednem 2016. Pokud antidopingová organizace usoudí, že sportovec nemohl vědět nebo tušit, že se látka nachází v jeho/jejím těle i po 1. lednu 2016, pak by mohl být uznán za nevinného," uvedla WADA.

Nejvíc nadšení jsou v Rusku

Její rozhodnutí přivítalo především Rusko, kde bylo podle ministra sportu Vitalije Mutka pozitivně testováno na meldonium 40 sportovců. "Podporujeme a vítáme rozhodnutí WADA, kterým projevila ochotu pochopit situaci a nelpět striktně na pravidlech," uvedl dnes Mutko. "Hodlají prozkoumat, jak dlouho meldoniu trvá, než zmizí z těla sportovce," dodal.

Meldonium je antiischemický lék, který se primárně používá na zlepšení krevního oběhu. Sportovci látku užívali ke zvýšení výkonu, protože buňkám umožňuje kompenzovat nedostatek kyslíku při fyzickém zatížení.

K nejznámějším sportovcům, kteří neprošli testem na meldonium, patří kromě Šarapovové plavkyně Julija Jefimovová či rychlobruslaři Semjon Jelistratov a Pavel Kuližnikov. Právě poslední dva by podle informace Ruské bruslařské unie Alexeje Kravcova měli spadat do kategorie sportovců, na něž by se mohla "amnestie" vztahovat.

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze