Pavel Novotný
12. ledna 2018 • 05:00

Wilander: o grandslamu pro Plíškovou, Berdychovi i krizi českého tenisu

Reklama
TOP VIDEA
Hokejista Bednář o nové funkci manažera, ženách i stavu českého hokeje Hokejista Bednář o nové funkci manažera, ženách i stavu českého hokeje
LIGA NARUBY: vzkazy pro Tvrdíka i Šádka, Collina na Slovácku LIGA NARUBY: vzkazy pro Tvrdíka i Šádka, Collina na Slovácku
VŠECHNA VIDEA ZDE

Jeho jméno se velmi často skloňuje i dávno po konci tenisové kariéry. Sedminásobný grandslamový vítěz a bývalý nejlepší hráč světa Mats Wilander se v roli komentátora a experta objevuje na všech grandslamech a největších tenisových podnicích světa. V rozhovoru pro vybraná evropská média včetně webu iSport.cz se rozpovídal i o českém tenise.


REKLAMA
digi tv

O Tomáši Berdychovi

"Je pravda, že Tomáš v posledních měsících v žebříčku klesl, ale rozhodně si nemyslím, že jeho kariéra spěje k závěru. Je mu sice už přes třicet, ale stále má na to, aby byl mezi nejlepšími. Podívejte se na ostatní hráče, často je trápí zranění a ani oni už nejsou nejmladší. Federer i Nadal stárnou a i to je důvod, proč má pořád šanci. Někdy je nutné udělat pár kroků zpátky, abyste se mohli zlepšit.

Dokonalým příkladem je Marin Čilič. Tvrdě na sobě makal a teď se mu to vrací. Čilič měl také období, kdy se mu nedařilo a pak začal zářit. Řekl bych, že Tomáš Berdych je podobným typem tenisty. Má zbraně, kterými dokáže rozhodovat zápasy, je zkušený, hrál  grandslamové finále a určitě má styl hry na to, aby mohl uspět. Nemusí si vůbec dělat starosti s tím, že se žebříčkem propadl, může mu to i pomoct odpočinout si od tlaku.

Nemám to spojení rád, ale tady platí, že ´není co ztratit´. Tomáš teď může teď hrát uvolněně, bez tlaku a klidně se mu může podařit to, co se povedlo v roce 2014 na US Open Marinu Čiličovi, který ho vyhrál. Jsem přesvědčen o tom, že Berdych ještě může na grandslamový titul dosáhnout."

Tomáš Berdych se natahuje po forhendovém úderu

O krizi českého mužské tenisu

"Český tenis měl obrovskou ikonu v Ivanu Lendlovi. On byl velikou inspirací pro nastupující generace. Tyto osobnosti často hrají důležitější roli než propracovaný systém akademií nebo výborně fungující federace. Pokud takové hvězdy, jako byl právě Lendl, v zemi chybí, není možné je nahradit prakticky žádným jiným způsobem. V této situaci se Česká republika právě nachází.

Upřímně já nedokážu blíže specifikovat, v čem je problém, proč tyto osobnosti chybí. Ale řekl bych, že to je přirozený cyklus, kterým prochází všechny země. Není prostě možné z každé generace vychovat megastar. A to platí pro všechny státy. A netýká se to v žádném případě jen tenisu. Platí to pro jakýkoliv sport."

Kdo nahradí Berdycha se Štěpánkem?

O Karolíně Plíškové

"Karolína Plíšková má před sebou budoucnost. Sice teď trošku klesla žebříčkem, ale podle mě patří mezi hráčky s největším příslibem. Platí zde to samé jako u Berdycha. Udělala teď jeden krok zpět, ale je to proto, aby mohla o dva postoupit. Už ví, jaké je to hrát ve finále grandslamu, to jí může pomoct.

Řekl bych, že v poslední době má svoji hru více pod kontrolou, dokáže lépe korigovat agresivní pojetí a to je pro ni rozhodně pozitivní věc. Bude vyhrávat velké turnaje a věřím, že v následujících dvanácti měsících vyhraje i grandslam.

Například pro Simone Halepovou bylo podle mého názoru snadnější stát se světovou jedničkou, než vyhrát grandslam. Výborným příkladem je loňské French Open. Jelena Ostapenková hrála uvolněně, agresivně a Halepová najednou neměla protizbraň. Simone těží z vyrovnanosti své hry, hraje pořád stejně, výborně brání, nekazí. Ale aby mohla uspět na grandslamu, musí být více agresivní, lépe takticky vybavená. Jinak to bude mít velmi složité."

Karolína Plíšková na returnu

 

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Program a výsledky Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Nominace Kvalifikace Los Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hraje od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostí 11 ruských měst a 12 stadionů, finále se odehraje v Moskvě na stadionu Lužniki.

 Skupina A * Skupina B * Skupina C *Skupina D * Skupina E * Skupina F * Skupina G * Skupina H
Klasická verze
Mobilní verze