Nečestné, či geniální? Servis Kyrgiose půlí veřejnost. Legendy nerespektuje | iSport.cz
29. března 2019 • 20:25

Nečestné, či geniální? Servis Kyrgiose půlí veřejnost. Legendy nerespektuje

Autor: mck
TOP VIDEA
SESTŘIH LM: Real - Manchester City 1:2. Bleskový obrat hostů, Ramos viděl červenou
LIGA NARUBY: Rada jako Řepka, Řezníček jako Zlatan...
VŠECHNA VIDEA ZDE

Poslední týdny ho opět bylo plno. Australský tenista Nick Kyrgios podle svého zvyku vystupováním na kurtu některé lidi bavil, jiné pohoršoval. V Miami postoupil i díky fiftýnům, které si uzmul po podání spodem. Bizarní servis ale i podle Federera nemusí být brán jako něco, co postrádá respekt k soupeři. Zrovna Kyrgios ho ale směrem k legendě jako je Švýcar nechová. „Nebudu nějak přehnaně respektovat někoho jenom proto, že dokáže pinkat přes síť,“ řeklo zlobivé dítě bílého sportu.Neřád, nebo génius, který prostě baví? To je otázka, na kterou se snaží odpovídat celá tenisová veřejnost. A vznikají dva zcela odlišné tábory.

Ten první, reprezentovaný spíše lidmi uznávajícími show a nápaditost, považuje Nicka Kyrgiose za ideální prototyp.

Pro druhý, dalo by se říct konzervativně smýšlející, je Australanovo chování neakceptovatelné.

Diskuze se opět rozproudily v průběhu Masters podniku v Miami. Ve druhém kole čelil Dušanu Lajovičovi, přes kterého nakonec prošel dál. Spíše než o postupu ale byla po utkání řeč o Kyrgiosově podání.

Za stavu 3:1 v prvním setu se srbský protivník chystal na příjem – k jeho smůle –pořádný kus za základní čárou. Pozici soupeře Kyrgios zavětřil a na druhou polovinu kurtu lehký oblouček, který zahrál spodem. Míček dopadl pro Lajoviče nepolapitelně. Velmi kuriózní eso.

Podívejte se na nevídaný servis v podání Nicka Kyrgiose:

Stejně nečekaný úder vytasil australský hráč v tom samém zápase ještě jednou, a ačkoliv z toho přímý bod tentokrát nebyl, fiftýn nakonec stejně putoval ke Kyrgiosovi.

Takto se snažil nedávno znepříjemnit utkání i Rafaelu Nadalovi v mexickém Acapulcu, kde později Kyrgios ukořistil titul. Střetnutí s antukovým králem přineslo ohromnou vlnu vášní, kterou australský tenista rozdmýchal právě také „lajdáckým“ podáním. „Postrádá respekt k veřejnosti, soupeřovi i sobě samému,“ konfrontoval Kyrgiose Nadal.

V anglickém prostředí se dá Kyrgiosovo uvedení míčku do hry trefně pojmenovat dvěma takřka identickým výrazy, jejichž vyznění se však liší. „Underarm serve“ znamená v překladu jednoduše podání spodem. „Underhanded serve“ už ale může v posunutém významu znamenat nečestné podání.

Servis spodem tenisté občasně volí při bolestech a křečích, v případě aktuálně 33. hráče světa jde spíše o zabavení sebe samého, prezentování se originálním způsobem. Ale Judy Murrayová, matka slavných hráčů Andyho a Jamieho, si myslí, že je tato praktika velmi účinná.

„Pointou tenisu je narušit hru soupeře tím, že na něj tlačíte změnou rychlosti, rotace, směru a výšky úderů. A to obnáší i servis. Kyrgios je génius. Jsem překvapená, že takto nepodává více lidí,“ napsala Murrayová na Twitter. „Neměli byste se stydět, pokud to vyzkoušíte. Jen když minete, tak pak vypadáte hloupě,“ prohlásil již dříve Roger Federer.  

A aby servisu ve spojení s Kyrgiosem nebylo málo, tak třiadvacetiletý rodák z Canberry jím zaujal v osmifinálovém duelu rovněž v Miami s Bornou Čoričem, který nakonec prohrál ve třech setech. Byl to jeden z těch zápasů, který Australana nezachytil v příliš soutěživé náladě, ačkoliv se blýskl několika výtečnými údery. „Trochu jsem se začal nudit, koncentrace se vytrácela,“ popisoval upřímně sám Kyrgios.

I dle svých slov tak v určité chvíli začal imitovat podání – a celkově hru – Rogera Federera.

Když už je řeč o Švýcarovi, tak Kyrgios na rozdíl od naprosté většiny tenistů a tenistek žádnou zvláštní úctu k Federerovi ani žádné další tenisové legendě typu Djokovič či Nadal nechová. „Nevím, jak moc velký respekt projevují ostatní, ale já nebudu nějak přehnaně respektovat někoho jenom proto, že dokáže pinkat přes síť. To mi nestačí,“ sdělil v rozhovoru pro Daily Mail.

Kyrgios si ale uvědomuje obří vliv zmíněných tenistů. „Samozřejmě, to, co dokázali v našem sportu je výtečné, nicméně když jsme spolu na kurtu, tak soupeříme a nesnažím se být něčí kamarád,“ popsal vyhlášený bouřlivák.

Extrovertní povahu nechal na Floridě kromě zmiňovaných servisů promluvit také ve vyostřené debatě s divákem, který ho předtím slovně urážel. Kyrgios nic neignoroval a vydal se směrem k tribuně, aby neukázněného návštěvníka umravnil. „Ty nemáš v neděli večer nic lepšího na práci?“ spustil tenista. Nakonec musela muže v ochozech uklidňovat i policie.

Po utkání Kyrgios důkladně vysvětlil, čím ho fanoušek vyprovokoval. „Doslova řekl, že jsem ko*ot. A k tomu dodal, že mám účes na ho*no. A víte co? Nebyl jsem v barber shop několik dnů, takže měl vlastně pravdu,“ uzavřel vítěz pěti titulů na okruhu ATP.

Zkrátka postava Kyrgiose je obklopená vším možným, jen ne nudou.

V utkání s Dušanem Lajovičem se Kyrgios pustil do slovní potyčky s divákem na tribuněV utkání s Dušanem Lajovičem se Kyrgios pustil do slovní potyčky s divákem na tribuněFoto Reuters

 
Články odjinud


Články odjinud