Jan Jaroch
1. března 2022 • 13:00

Konec nadvlády velké čtyřky po 18 letech. Nový král Medveděv má tři ALE

Autor: Jan Jaroch, inf
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Derby? Ostuda, reklama na nenávist, říkají Saňák a Zelenka. Haraslín oživil Spartu
Lukáš Sadílek musel před vhazováním měnit míč. Podívejte se na jeho dlouhé auty z úvodu derby
VŠECHNA VIDEA ZDE

Víc než osmnáct let, konkrétně 6601 dní, uběhlo od chvíle, co na tenisovém trůnu neseděl nikdo z velké čtyřky Novak Djokovič, Roger Federer, Rafael Nadal a Andy Murray. Éru superhrdinů v pondělí přerušil vytáhlý Rus Daniil Medveděv (26). Sedmadvacátý tenista, který od zavedení žebříčku stanul v jeho čele.Když Roger Federer 2. února roku 2004 usedl poprvé na tenisovém trůnu, kde vystřídal Andyho Roddicka a zahájil vládu velké čtyřky nad tenisem, byl Daniil Medveděv sedmiletým školákem v Moskvě. O 18 let později je z něj tenisový král, nové číslo jedna pořadí ATP.

„Jsem šťastný, tohle byl vždycky můj cíl. Zvlášť v poslední době, kdy jsem se k téhle metě blížil,“ líčil Medveděv, jenž z prvního místa sesadil Novaka Djokoviče. Srbskému hráči překazil již loni v New Yorku ve finále US Open pokus o kalendářní Grand Slam, nyní ho degradoval na světovou dvojku.

Medveděv je po Jevgeniji Kafelnikovovi a Maratu Safinovi třetím Rusem, který tak vysoko vystoupal. A se 198 centimetry také nejvyšším hráčem, jenž kdy držel první místo.

Nastupuje na něj v prazvláštní čas. Těžko říct, že by byl právě teď nejlepším hráčem planety. Tím nejžhavějším je rozhodně pětatřicetiletý Rafael Nadal, jenž rozjel sezonu 2022 jako ještě nikdy v kariéře. Vyhrál tři tituly a všech patnáct zápasů, k nimž letos nastoupil. Medveděva skolil po velké otočce ve finále Australian Open a také v pátek v mexickém Acapulcu. Rus tak nastupuje na trůn s vydatnou pomocí českého tenisty Jiřího Veselého, jenž ve čtvrtfinále v Dubaji přemohl Djokoviče, čímž podepsal jeho pád.

A jsme u dalšího ALE… Medveděv by byl nadále světovou dvojkou, kdyby Djokovič netorpédoval vlastní kariéru odmítáním očkování proti covidu. Kvůli tomu byl deportován z Austrálie a nemohl obhajovat titul. Současná mezera mezi ním a Rusem je přitom pouhých 150 bodů, Srbovi by tak stačilo uhrát pouhé osmifinále v Melbourne, aby i nyní zůstal králem. Navíc teď kvůli očkování přijde i o velké americké turnaje v Indian Wells a Miami…

A je tu poslední vykřičník. Ruský tenista na trůnu v čase, kdy jeho země útočí na Ukrajinu. Nutno podotknout, že Medveděv stejně jako skoro všichni ruští tenisté vystupuje proti válce. „Chci mír pro celý svět. Coby tenista jsem navštívil spoustu zemí a nepřeji si nic jiného. Není teď snadné poslouchat zprávy,“ přiznal v Acapulcu muž, jenž později přidal na sociální sítě tklivý vzkaz o dětských snech a jak je všichni musíme chránit ve světě bez válek.

Medveděva lze víc považovat za světoobčana než klasického Rusa. Od teenagerských let trénoval v jižní Francii, hovoří plynně anglicky i francouzsky. Sídlo má v Monaku, už šest let ho koučuje Francouz Gilles Cervara, v podstatě celý jeho tým je francouzský včetně psycholožky Franciscy Dauzetové.

Tahle parta se ho bude snažit na prvním místě udržet co nejdéle. Garantované má minimálně tři týdny jako jednička. Pokud v Indian Wells zvládne uhrát alespoň čtvrtfinále, což se mu ještě nikdy v kariéře nepovedlo, tak i víc.

Týdny na světovém trůnu (od 2. února 2004)

Novak Djokovič 361
Roger Federer 310
Rafael Nadal  209
Andy Murray 41

pozn.: nezahrnuje 22 týdnů, kdy byl žebříček ATP v roce 2020 zmražen

Vstoupit do diskuse
0

Aktuální výsledky

Tenis
Články odjinud


Články odjinud