25. února 2010 • 21:46

Norské běžkyně vyhrály štafetu, Češky třinácté

Autor:
Norské běžkyně mohou slavit zlaté medaile.
TOP VIDEA
CELÝ SESTŘIH: Sparta - Slavia 3:3. Dramatické derby, hosté srovnali z 0:3 CELÝ SESTŘIH: Sparta - Slavia 3:3. Dramatické derby, hosté srovnali z 0:3
Rozhodčí od videa při derby Sparta - Slavia: Všechny situace byly jasné Rozhodčí od videa při derby Sparta - Slavia: Všechny situace byly jasné
VŠECHNA VIDEA ZDE

AKTUALIZOVÁNO - Norské běžkyně na lyžích vyhrály na olympijských hrách štafetu na 4x5 kilometrů. Jejich finišmanka Marit Björgenová získala jako první sportovkyně ve Vancouveru třetí zlatou a celkově čtvrtou medaili. Druhé dnes dojely Němky, na třetím místě skončily Finky.České kvarteto ve složení Eva Nývltová, Kamila Rajdlová, Ivana Janečková a Eva Skalníková doběhlo v konkurenci 16 zemí třinácté.

Norky v sestavě Vibeke Skofterudová, Therese Johaugová, Kristin Störmer Steiraová a Björgenová získaly olympijské zlato ve štafetě po 26 letech. K prvenství je dotáhly obě bruslařky. K rozhodujícímu trháku nastoupila na závěrečném úseku Björgenová, která rychle ujela Italce Sabině Valbusaové a na stadionu si mohla dovolit triumfální finiš s vlajkou v ruce.

Po zlatu ze skiatlonu a sprintu a bronzu z volné desítky slavila ve Vancouveru už čtvrtý cenný kov.Na Italky nakonec zůstalo nevděčné čtvrté místo. Za Björgenovou dosprintovala se ztrátou necelé půlminuty Claudia Nystadová a Němky tak získaly stejně jako před čtyřmi lety stříbro.

Mistryně světa z posledních dvou šampionátů Finky byly rády za bronz, protože po nepovedeném úvodním úseku figurovaly až na dvanáctém místě.Téměř celé české kvarteto zápolí ve Vancouveru s virózou, která se vyhnula jen Rajdlové. Nejlépe však dnes zaběhla Nývltová.

Na prvním úseku dlouho držela kontakt s čelem závodu a své kolegyni předala v polovině startovního pole jako osmá. V druhé polovině štafety se však Češky propadly.

"Reálný odhad bylo desáté místo, tam jsme tři úseky byli. Skalníková, která čtrnáct dnů nelyžovala, není bruslařka, je klasička, ale nikoho jinýho na čtvrtý úsek nemáme," řekl trenér Jiří Šimůnek.

"V dnešních podmínkách a kvůli těm nemocem to lepší být nemohlo. Porazili jsme tři štafety; samozřejmě výsledek nic moc, ale po tom, co se tady prožilo zdravotně, to jinak nešlo," řekl.

Zklamáním skončil závod pro obhájkyně titulu z Turína Rusky, které procházejí generační obměnou. V úvodu je nepodržela Olga Zavjalovová, která předala až jako devátá a podlehla dokonce i Nývltové.

Ženy - štafeta 4x5 km:

1. Norsko (Skofterudová, Johaugová, Steiraová, Björgenová) 55:19,5 min.,
2. Německo (Zellerová, Sachenbacherová-Stehleová, Gössnerová, Nystadová) -24,6,
3. Finsko (Muranenová, Kuitunenová, Roponenová, Saarinenová) -30,4,
4. Itálie -45,4,
5. Švédsko -59,4,
6. Polsko -1:09,9,
7. Francie -1:11,1,
8. Rusko -1:41,4,
9. Japonsko -2:20,9,
10. Kazachstán -3:03,8,
...13. Česko (Nývltová, Rajdlová, Janečková, Skalníková) -3:51,7.

MS v hokeji 2018: program a skupiny >>

 Klasická verze
Mobilní verze