VIP Sport

10. května 2013 • 08:52

Říkali mu Bart Simpson! Olympijský vítěz v jachtingu se utopil při tréninku

Autor: ČTK, iSport.cz

Olympijský vítěz z Pekingu a stříbrný jachtař z Londýna Brit Andrew Simpson zahynul při tréninku na Americký pohár pod převrhnutým katamaránem. Coby stratég jedenáctičlenné posádky švédské lodi Artemis Racing trénoval u břehů severní Kalifornie. Co bylo příčinou převrhnutí plavidla, zatím není jasné.Simpson zůstal pod katamaránem deset minut, záchranáři už ho nedokázali oživit. Loď dlouhá 22 metrů se převrhla v zátoce u San Franciska. Podle mluvčí tamních hasičů Mindy Talmadgeové utrpěl zranění ještě jeden člen posádky, ale není v ohrožení života.

Šestatřicetiletý Simpson, kterému přezdívali kamarádi Bart podle postavy ze slavného seriálu, získal na olympiádě v Pekingu 2008 zlato ve dvouposádkové třídě Star spolu s Iainem Percym a loni přidali na domácích hrách v Londýně stříbro. Percy je nyní sportovním ředitelem týmu Artemis Racing, který se v zátoce u San Franciska připravoval na zářijový 34. ročník prestižního Amerického poháru.

Simpson zůstal pod katamaránem deset minut, záchranáři už ho nedokázali oživit. Loď dlouhá 22 metrů, jež může dosáhnout rychlosti až 72 km/h, se převrhla v zátoce u San Franciska.
"Celý tým je zdrcen tím, co se stalo. Obrovská tragédie, upřímnou soustrast jeho ženě a celé rodině," řekl výkonný ředitel posádky a sedminásobný mistr světa Paul Cayard. Podle dostupných informací žádný zvlášť silný vítr nefoukal.

Artemis měl být jedním ze soupeřů domácího obhájce vítězství na Americkém poháru Oracle Teamu. Zda se po tragédii červencové kvalifikace zúčastní, není rovněž jasné.

Simpson je druhým jachtařem, jenž přišel o život během přípravy na Americký pohár. V roce 1999 Španěl Martin Wizner podlehl na místě těžkým zraněním poté, co jej při plavbě ve Valencii zasáhly do hlavy trosky havarované lodi.

Převrhnutý katamarán, pod kterým zahynul olympijský vítěz z Pekingu a stříbrný jachtař z Londýna Brit Andrew Simpson zahynul při tréninku na Americký pohár
Převrhnutý katamarán, pod kterým zahynul olympijský vítěz z Pekingu a stříbrný jachtař z Londýna Brit Andrew Simpson zahynul při tréninku na Americký pohár

 

Sport 2020

Koronavirus ovlivňuje sport. Sledujte ONLINE
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, na další vývoj se čeká u fotbalové Fortuna ligy. Minimálně do konce dubna se nerozjede ani Premier League na Britských ostrovech.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče * Herní myši na Heuréka.cz

Články odjinud


Články odjinud