VIP Sport

5. srpna 2018 • 13:02

Dres United stojí 3170. Šijí ho dělníci s platem 18 korun na hodinu!

Autor:
###BLOK-TOP-VIDEA###

Že se nestydí. Firma Adidas s velkou pýchou představila dres, který budou oblékat hvězdní fotbalisté Manchesteru United. Fanoušci si repliku rudého trikotu mohou koupit za 3170 Kč. Přitom dres vyrábějí Kambodžané, kteří ve srovnání s konečnou cenou berou almužnu – 18 korun za hodinu!Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas vykázal například za rok 2016 obrovské příjmy. Čistý zisk byl 1,019 miliardy eur (27,5 miliardy korun). Ve velkém se o pohádkové finance postaral i prodej dresů slavných fotbalových týmů. V obchodech je můžete koupit v průměru za 3000 korun.

Anglický list The Mail on Sunday se podíval pod pokličku toho, jak přicházejí na svět dresy právě od Adidasu. Ve fabrice v Kambodži je šije 1100 pracovníků. Z devadesáti procent jde o ženy. Pracují od sedmi hodin ráno často až do šesti hodin večer. V průměru za hodinu udělá jeden z dělníků 60 dresů v celkové hodnotě 190 000 korun. Za tu jednu hodinu dostane pracovník nebo spíše otrok jen ubohých 18 korun.

„Peněz je tak málo, že někdy musím čerpat půjčky, abych přežil měsíc,“ povzdechl si zaměstnanec fabriky. Adidas obhajuje zacházení s pracovníky. Podle jejich kontrol továrna splňuje 20 z 21 požadavků na dodržování předpisů.

„Dodržování spravedlivých a bezpečných pracovních podmínek a spravedlivých mezd v celém dodavatelském řetězci je nedílnou součástí obchodní politiky společnosti Adidas a součástí smluvních kontraktů s našimi dodavateli,“ stálo v oficiálním prohlášení německého výrobce sportovního oblečení.

Ke kauze se vyjádřil i Manchester United. „Výroba našeho světově proslulého dresu je pod dohledem našeho partnera Adidasu. Jsme přesvědčeni, že Adidas dokáže plně prošetřit tato obvinění a zjistit, zda je nezbytná nějaká akce,“ uvedlo tiskové oddělení nejcennějšího fotbalového klubu planety, který platí svým hráčům i 450 tisíc liber týdně (12 mil. Kč).

Dresy štědře placeným fotbalistům Manchesteru United vyrábějí chudí dělníci
Dresy štědře placeným fotbalistům Manchesteru United vyrábějí chudí dělníci

 

Mistrovství světa ve florbale 2018 v Praze

Program a výsledky Český tým - soupiska Rozpis zápasů Info a hrací systém Haly pro MS Vstupenky Přehled medailistů z MS Akce pro fanoušky

Mistrovství světa ve florbale 2018 proběhlo ve dnech 1. - 9. prosince v Praze. Letošní šampionát byl dvanáctý v historii, triumf nakonec obhájili Finové, Češi ke svým třem historický medailím další nepřidali, když skončili čtvrtí.

České výsledky na MS ve florbale:
O 3. místo: Česko - Švýcarsko 2:4 * Semifinále: Česko - Finsko 2:7 * Čtvrtfinále: Česko - Dánsko 10:1 * Skupina A: Německo - ČESKO 5:10 * Lotyšsko - ČESKO 4:3 * ČESKO - Švýcarsko 6:4

Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze