VIP Sport

13. září 2018 • 09:58

Německá šampionka poprvé veřejně na vozíku. Byla samý úsměv

Autor: ,
###BLOK-TOP-VIDEA###

Olympijská vítězka a mistryně světa v dráhové cyklistice Kristina Vogelová, která po červnové nehodě v tréninku ochrnula, poprvé od vážného zranění vystoupila na veřejnosti. Na tiskovou konferenci v berlínské nemocnici, kde ji operovali a následně ošetřovali, přijela před osm desítek novinářů na vozíku s úsměvem.Znovu potvrdila, jak statečně se vyrovnává s tragickými zdravotními následky. "Slzy ničemu nepomohou. Je to, jak to je. Jsem připravená se s tím poprat a vytěžit z toho maximum," uvedl Vogelová, která je s 11 tituly spolu s Australankou Annou Mearesovou nejúspěšnější ženou v historii světových šampionátů v dráhové cyklistice.

Na olympijských hrách získala v Londýně zlato v týmovém sprintu, v Riu de Janeiro triumfovala v individuálním sprintu a brala bronz v týmovém sprintu.

Vogelová utrpěla vážné zranění hrudi a páteře 26. června, když se v plné rychlosti na betonovém velodromu v Chotěbuzi srazila s mladým nizozemským jezdcem. Dnes uvedla, že bezprostředně po srážce věděla, že už nikdy chodit nebude.

"Říkala jsem si, 'dýchej, dýchej, dýchej'. A pak jsem viděla, jak ležím a jak na tom jsem. Když mi sundali boty, bylo mi jasné, že je hotovo, že je s chozením konec," popisovala Vogelová okamžiky po nehodě.

Proč já? Takhle se ptát jí nepomůže

Na tiskové konferenci byla samý úsměv, aby zdůraznila, že se s tragickou situací vyrovnala. Hlavním cílem hvězdné cyklistky je nyní nebýt závislá na druhých a najít svou roli ve sportu.

"Chci zpět do života a nepotřebovat moc pomoci. Musím nyní využít sílu, kterou jsem měla v závodech, pro svůj život. Ptát se 'proč já' ničemu nepomůže," uvedla rodačka z Kyrgyzstánu. "Poprvé v životě mám možnost dělat svá vlastní rozhodnutí, být svobodná a učit se krok po kroku, co potřebuju. Chci něco dělat pro cyklistiku, chci jí něco vrátit," řekla Vogelová.

Nehoda v Chotěbuzi nebyla jejím prvním vážný úrazem na kole. V roce 2009 ji při tréninku na silnici srazil minibus a dva dny byla v kómatu, přesto se dokázala na dráhu vrátit.

Po červnové nehodě v Chotěbuzi uspořádal její klub Erdgas z Chemnitzu sbírku, v které se vybralo zhruba 120 tisíc eur (tři miliony korun). Dalších 150.000 eur (3,8 milionu korun) dostane Vogelová od pojišťovny. Peníze bude potřebovat například na přestavbu domu na bezbariérový či pořízení speciálně upraveného auta.

Kristina Vogelová patří mezi nejúspěšnější dráhové cyklistiky v historii
Kristina Vogelová patří mezi nejúspěšnější dráhové cyklistiky v historii

 

Mistrovství světa ve florbale 2018 v Praze

Program a výsledky Český tým - soupiska Rozpis zápasů Info a hrací systém Haly pro MS Vstupenky Přehled medailistů z MS Akce pro fanoušky

Mistrovství světa ve florbale 2018 se koná ve dnech 1. - 9. prosince v Praze. Letošní šampionát je dvanáctý v historii, čeští florbalisté zatím získali jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile. Čeští florbalisté narazí ve skupině A na Německo, Lotyšsko a Švýcarsko, všechny zápasy včetně play off odehrají v O2 areně.

Český program na MS ve florbale:
Německo - ČESKO
(so 1. 12., 18:00) * Lotyšsko - ČESKO (ne 2. 12., 17:00) * ČESKO - Švýcarsko (út 4. 12., 19:30)

Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze