VIP Sport

7. února 2019 • 10:25

15 měsíců natvrdo! Řepka dostal trest za zpronevěru i útoky na exmanželku

Autor: ČTK, iSport.cz
###BLOK-TOP-VIDEA###

Soud dnes poslal někdejšího fotbalového reprezentanta Tomáše Řepku na 15 měsíců do vězení za zpronevěru. Souhrnný trest zahrnuje i fotbalistovo předchozí potrestání za internetové útoky na bývalou manželku, tedy za poškození cizích práv. Dnešní verdikt není pravomocný. Na místě se proti němu odvolali jak Řepkův obhájce, tak i státní zástupce, který se domáhal uložení dvouletého odnětí svobody.Předsedkyně soudního senátu Alice Havlíková připomněla, že Řepka má z minulosti čtyři záznamy v rejstříku trestů a že se zpronevěry dopustil tehdy, když byl ve zkušební době podmíněného odsouzení za jiný skutek. "Za této situace nemáme skutečně příliš na výběr a bohužel již musíme přistoupit k nepodmíněnému trestu odnětí svobody," konstatovala.

Zároveň ale upozornila, že soud využil možnosti mimořádného snížení trestu pod spodní hranici zákonné sazby, a to "vzhledem k osobnosti obžalovaného". "Nedomníváme se, že je pachatelem závažné majetkové trestné činnosti. Předchozí odsouzení byla za drobnější přečiny - vyjma neplacení výživného," vysvětlila soudkyně.

Senát se ztotožnil s tvrzením obžaloby, že Řepka prodal v prosinci roku 2016 své známé za 1,2 milionu korun mercedes, který v té době už nevlastnil. Podle soudu tak neoprávněně nakládal se svěřenou věcí a naplnil zákonné znaky zločinu zpronevěry.

Vlastníkem luxusního vozu byla v době činu firma K & H, které sportovec auto předtím odprodal kvůli tomu, že byl v exekuci. Řepka s vozem tehdy jezdil na základě nájemní smlouvy. Svou známou na to sice při předání peněz upozornil, tvrdil jí ale, že nebude problém na ni vůz do dvou či tří měsíců přepsat. Ve smlouvě, kterou spolu sepsali, se zavázal, že pokud mercedes nepřevede do roka, zaplacenou částku ženě vrátí. To se však nestalo.

Pětačtyřicetiletý Řepka k věci dříve odmítl vypovídat, ze všech termínů hlavního líčení u Obvodního soudu pro Prahu 6 včetně dnešního se pak omluvil. Za zpronevěru mu vzhledem k výši údajně způsobené škody hrozilo dva až osm let vězení.

Státní zástupce Jan Scholle v dnešní závěrečné řeči uvedl, že tentokrát není možné uložení obecně prospěšných prací ani dalšího alternativního trestu - domácího vězení. Podotkl, že Řepka zpronevěrou spáchal zločin, nikoliv méně závažný přečin, takže v úvahu připadalo nepodmíněné či podmíněné odnětí svobody nebo také peněžitý trest. "Ten by byl na místě s ohledem na charakter trestné činnosti, jejímž motivem byla ziskuchtivost. Musel by však být citelný. A takový trest by byl vzhledem k ekonomické situaci obžalovaného nedobytný," upozornil Scholle.

Řepkův obhájce Jaroslav Jankrle požadoval, aby soud jeho klienta zprostil viny z důvodu, že skutek uvedený v obžalobě se fakticky vůbec nestal. Právník argumentoval tím, že Řepka auto své známé neprodal - k uzavření kupní smlouvy prý nemohlo dojít, protože žena věděla, že Řepka není vlastníkem vozu. Podle Jankrleho tak klient auto pouze "neplatně podnajal". Advokát připustil, že Řepka není Mirek Dušín, poznamenal ale, že to není trestné.

Bývalý obránce Ostravy, Sparty, West Hamu a Fiorentiny dostal v letech 2015 a 2016 dvakrát podmíněný trest za řízení v opilosti. Loni v květnu mu soud potvrdil 180 hodin obecně prospěšných prací za zanedbání povinné výživy. Za poškození exmanželky formou smyšlených erotických inzerátů dostal fotbalista původně souhrnný nepodmíněný trest půl roku vězení, odvolací senát Krajského soudu v Brně mu jej však zmírnil rovněž na obecně prospěšné práce. Musel totiž přihlédnout k tomu, že Řepka v mezičase první uložené práce vykonal. Podle informací ČTK Řepka v současné době čelí ještě dvěma dalším stíháním kvůli neplacení výživného.

Tomáš Řepka (vpravo) v dresu Uherského Hradiště při futsalovém duelu se Slavií
Tomáš Řepka (vpravo) v dresu Uherského Hradiště při futsalovém duelu se Slavií

Výběr českých fotbalistů, kteří byli odsouzeni k trestu vězení
(bez korupčních kauz; řazeni abecedně)
Martin Fenin - Bývalému reprezentačnímu útočníkovi a hráči Teplic, Frankfurtu nebo Chotěbuzi Obvodní soud pro Prahu 1 uložil 18 měsíců vězení s podmíněným odkladem na dva roky za údajnou loupež mobilního telefonu. Nejvyšší soud v roce 2015 vrátil případ k novému projednání a soud mu nakonec původní trest zkrátil o osm měsíců. Konflikt a následný trestný čin se odehrál v květnu 2013 v Pařížské ulici v Praze. Fenin nejprve poničil mobilní telefon muži, který jej prý vyfotil opilého, a poté mu jej za pomoci kamaráda vytrhl z ruky a utekl.

Tomáš Řepka - Soud dnes poslal někdejšího fotbalového reprezentanta a hráče Baníku Ostrava, Sparty nebo anglického West Hamu United na 15 měsíců do vězení za zpronevěru. Souhrnný trest zahrnuje i fotbalistovo předchozí potrestání za internetové útoky na bývalou manželku, tedy za poškození cizích práv. Verdikt není pravomocný. Na místě se proti němu odvolali jak Řepkův obhájce, tak i státní zástupce, který se domáhal uložení dvouletého odnětí svobody.

Tomáš Skuhravý - V dobách své největší slávy patřil bývalý kanonýr Sparty a reprezentace Skuhravý k předním evropským kanonýrům, který se po skvělém vystoupení na mistrovství světa 1990 v Itálii vypracoval v dresu Janova i mezi největší hvězdy opěvované Serie A. Po ukončení kariéry se dostal do finančních problémů. Několikrát byl přistižen, jak řídí v opilosti, a v březnu 2012 mu soud uložil za podvod s autem dvouletý trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu čtyř let. Skuhravý podle policie fingoval krádež zapůjčeného luxusního auta za dva miliony korun. Vůz nevrátil, ale předal komplicovi. Ten opět auto upravil a chtěl ho prodat. Případ Skuhravého souvisí s rozbitím gangu, který podle policie obchodoval s kradenými luxusními auty.

Nicolas Šumský - Bývalý hráč pražských Bohemians Šumský, který platil za velký talent českého fotbalu a který fotbalově vyrůstal ve Francii a Argentině, dostal v roce 2013 dvouletý podmíněný trest za tragickou autonehodu, při které zahynula jeho osmnáctiletá spolujezdkyně. Soud navíc Šumskému uložil čtyřletý zákaz řízení motorových vozidel a nařídil mu finanční kompenzaci vůči pozůstalým. Šumskému hrozil až šestiletý nepodmíněný trest.

 
Články odjinud


Články odjinud