MOL Cup -  ONLINE PŘENOS -  Sparta : Plzeň - 17. června 2020   20:15

Sparta
Sparta
15' Kanga  • 28' Kozák
2:1
(2:0)
Plzeň
Plzeň
90' Havel
Sparta
Heča – Sáček, Štetina, Hancko, Frýdek (88. Karlsson) – Krejčí – Vindheim, Kanga, Dočkal (C) (62. Trávník), Hložek (76. Matěj Hanousek) – Kozák (62. Tetteh)
Nita – Costa, Hanousek, Trávník, Karlsson, Karabec, Tetteh
Pechanec – Kubr, Vaňkát
Generali Česká pojišťovna Arena, Praha - Bubeneč
1 951 diváků
Plzeň
Hruška – Havel, Pernica, Brabec (C), Limberský (46. Kovařík) – Bucha, Kalvach, Čermák (85. Hořava) – Kayamba, Beauguel (46. Chorý), Kopic (72. Mihálik)

Červené karty: 0 – 0
Po závěrečném hvizdu propukla velká sparťanská radost, Sparta si po šesti letech zahraje pohárové finále po výhře 2:1 nad Viktorií Plzeň!

O osudu zápasu rozhodl první poločas, v němž se střelecky prosadili Guélor Kanga s Liborem Kozákem. Krátce po přestávce rozhodčí Pechanec odvolal druhou sparťanskou penaltu, z následného rohu Hancko hlavičkoval do tyče. Viktoria se přes důslednou sparťanskou defenzivu marně dostávala do šancí a prosadila se až v 90. minutě díky Milanu Havlovi. Hosté pak v nastaveném čase měli na dosah vyrovnání, proti Pernicově hlavičce ale vytáhl skvělý zákrok Milan Heča.
90+5'
90+5'
Z následného rohu už hosté nedokázali ohrozit Milana Heču.
90+4'
A mohlo být vyrovnáno! Luděk Pernica se objevil zcela osamocen v pokutovém území a proti jeho dobře umístěné hlavičce předvedl skvělý zákrok Milan Heča, jenž vytáhl míč na roh!
90+2'
Tomáši Chorému je v osobním souboji pískán faul na Lukáše Štetinu, sparťané mohou ušetřit cenné desítky sekund.
90+1'
V úvodu pětiminutového nastavení rozhodčí Pechanec ještě řešil situaci před sparťanskou brankou s kolegy u videa, nakonec plzeňskou branku uznává.
90'
Plzeň právě vstřelila branku!
Hosté dramatizují koncovku zápasu, sparťané se ale dožadují odpískání nedovoleného zákroku na Lukáše Štetinu!

Kovaříkův centr doletěl až před branku k MILANU HAVLOVI, jenž zblízka překonal brankáře Heču. Zdá se, že Havlova trefa bude regulérní.
89'
Sparťané poprvé v zápase propadli v defenzivě, čehož mohl využít Tomáš Chorý, vůbec ale nezvládl koncovku a nedostal se ani ke střeleckému pokusu.
88'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Frýdek, přichází Karlsson.

Po Dočkalovi a Frýdkovi navlékl kapitánskou pásku tentokrát Lukáš Štetina.
85'
Střídání v týmu FC Viktoria Plzeň: ze hřiště odchází Čermák, přichází Hořava.
85'
Po dalším centru před sparťanskou branku velmi nepřesně zakončoval Ondřej Mihálik. Pomalu se rozebíhá poslední pětiminutovka normální hrací doby, rozhodně se ale bude něco nastavovat.
85'
Rozhodčí Pechanec přiběhl ke sparťanské lavičce, aby ukázal žlutou kartu Luboši Loučkovi z realizačního týmu.
84'
Havlův centr Milan Heča prodloužil za branku na rohový kop, po němž se zrodila obrovská skrumáž před sparťanským brankářem, nikdo v červeno-modrém se ale k zakončení neprotlačil.
82'
Trávníkův centr ze standardní situace letěl ke vzdálenější tyči, Ladislav Krejčí k němu měl daleko.
80'
Rozhodčí Pechanec za zmíněnou strkanici udělil žluté napomenutí Štetinovi, Krejčímu a Chorému.
80'
Milan Havel podrazil Guélora Kangu, rozhodčí Pechanec mu ukazuje žlutou kartu a musí řešit následnou hromadnou strkanici.
79'
Martin Frýdek se šikovně uvolnil v pokutovém území, pak padl k zemi, rozhodčí Pechanec ale okamžitě rozpažil na znamení, že o penaltě nehodlá ani diskutovat.
77'
Martin Frýdek se elegantně uvolnil u praporku kolem dvou protihráčů na malém prostoru, po prudkém centru se odraženého míče ujal Michal Trávník, na jeho oblouček před branku ale nikdo v rudém nedosáhl.
76'
Trávníkův centr od rohového praporku našel jen hlavu Jakuba Brabce.
76'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Hložek, přichází Hanousek.
75'
Kanga posunul míč Tettehovi do volného prostoru na křídle, ghanský útočník Sparty pak vybojoval zřejmě maximum možného, rohový kop.
74'
Před chvílí Kayamba sice obelstil Martina Frýdka, teď už ale na křídle nevyzrál na Adama Hložka.
74'
Hosté sice mají míč ve svém držení, v těchto chvílích si ale přihrávají jen na vlastní polovině.
72'
Střídání v týmu FC Viktoria Plzeň: ze hřiště odchází Kopic, přichází Mihálik.
71'
Kayamba na pravém křídle dokázal obejít Martina Frýdka, pak ale Milan Heča prodloužil jeho centr do prostoru, kde nebyl nikdo ze Západočechů.
69'
Následný rohový kop Sparty už nepřinesl ohrožení pro Aleše Hrušku.
68'
Martin Frýdek na levém křídle zakombinoval s Adamem Hložkem, pak na jeho prudkou přihrávku nedosáhl před brankou Benjamin Tetteh.
65'
Sparta docílila třetí branky, když si na Kangovu kolmici naběhl Benjamin Tetteh, i s přispěním brankáře Hrušky pak přihrál před prázdnou branku Trávníkovi, jenž snadno doklepl míč do sítě. Sparťanskou radost ale zastavil videorozhodčí, neboť se prokázal Tettehův ofsajd.

Asistent rozhodčího Vaňkát si v této situaci počínal velmi nepřesvědčivě.
64'
Všechny přítomné nakonec zaskočil Dávid Hancko, jehož střela zamířila do boční sítě! Brankář Aleš Hruška by neměl nejmenší šanci zasáhnout.
63'
Lukáš Kalvach před vlastním pokutovým územím povalil k zemi Guélora Kangu, ten si hned řekl o míč, aby mohl následně ohrozit plzeňskou branku. To je velmi nebezpečná pozice pro gabonského středopolaře.
62'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Dočkal, přichází Trávník.
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Kozák, přichází Tetteh.
61'
Tomáš Chorý si ve sparťanském pokutovém území počínal nedovoleně v souboji s Martinem Frýdkem.
61'
Poslední desetiminutovka patří jasně Plzni a hosté pokračují v aktivitě, Kayamba vybojoval aut u útočného rohového praporku.
60'
Čermákova rána proletěla zhruba dva metry vedle horního rohu sparťanské branky.
59'
Žlutou kartu dostává Kanga (AC Sparta Praha).
58'
Po osobním souboji Kangy s Buchou se píská proti Spartě, Plzeň bude mít k dispozici další nebezpečný volný kop.
57'
Kovaříkův centr prodloužili Chorý i Čermák ke vzdálenější tyči, dobíhající Milan Havel už měl k míči daleko.
56'
Z rohu Jana Kopice hosté nedokázali zahrozit a musí založit další útočné tažení od středové čáry.
56'
Kayambův centr Ladislav Krejčí uklidil na rohový kop.
55'
Lukáše Kalvacha na sparťanské polovině atakoval Bořek Dočkal nad rámec fotbalových pravidel.
53'
Po souboji s Krejčím se Jan Kopic marně dožadoval odpískání rohového kopu, rozhodčí přisoudili Spartě odkop od branky.
52'
Po Chorého zisku míče Jan Kovařík posunul míč Kopicovi do pokutového území, následnou Kopicovu ránu z úhlu Milan Heča vyráží mimo branku. První těžší zákrok sparťanského brankáře v dosavadním průběhu zápasu!
51'
Adam Hložek v osobním souboji nepřelstil Pernicu, hostujícího obránce pak podkopl a hosté mohou rozehrávat míč z klidu.
50'
Sparťané mohli zamířit do otevřené plzeňské obrany, Guélor Kanga ale neprocedil svoji průnikovou přihrávku na rozběhnutého Libora Kozáka.
48'
Sparta mohla udeřit také po následném Dočkalově rohu, Dávid Hancko ale u bližší tyče hlavičkoval jen do brankové konstrukce!
47'
Penalta je odvolána! Luděk Pernica při svém zákroku nejdříve zasáhl míč.
47'
Rozhodčí Pechanec ještě prověřuje situaci u videa.
46'
Po dvaceti sekundách druhého poločasu se píská penalta! Adam Hložek byl při průniku do pokutového území sražen Luďkem Pernicou a rozhodčí Pechanec znovu ukazuje na penaltový bod!
46'
Penalta pro Spartu!
46'
Střídání v týmu FC Viktoria Plzeň: ze hřiště odchází Beauguel, přichází Chorý.
Střídání v týmu FC Viktoria Plzeň: ze hřiště odchází Limberský, přichází Kovařík.
46'
Po změně stran už se do zápasu nevrátí Jean-David Beauguel a David Limberský.
Hosté budou do druhého poločasu dvakrát střídat, do hry jsou připraveni Jan Kovařík a Tomáš Chorý.
Po poločase druhého pohárového semifinále Sparta vede nad Viktorií Plzeň 2:0, když je zatím mimořádně efektivní. Do vedení ji v závěru úvodní čtvrthodiny poslal Guélor Kanga, jenž proměnil pokutový kop po Limberského faulu na Štetinu.

Ve 28. minutě se pak po Dočkalově centru prosadil Libor Kozák, a protože hosté v prvním poločase z nebezpečných situací vyprodukovali jen nepřesnou střelu Kalvacha z volného kopu, tak prohrávají na Letné o dvě branky.
45+1'
45+1'
Skákavá střela Lukáše Kalvacha zamířila těsně za vzdálenější tyč Hečovy branky.
45+1'
Rozhodčí Pechanec k úvodním pětačtyřiceti minutám přidává jednu nastavenou.
45'
Aleš Čermák byl faulován Martinem Frýdkem nedaleko pokutového území Sparty, to už by měla být palebná pozice.
45'
Kanga se nepřesnou přihrávkou dopustil laciné ztráty míče na útočné polovině, Plzni se ale nepovedlo rozjet protiútok.
43'
Na zajímavý Kangův centr chyběl zhruba metr Ladislavu Krejčímu, jinak by byl v takřka stoprocentní příležitosti.
43'
Hra se často kouskuje fauly, tentokrát byl nedovoleně atakován Adam Hložek Milanem Havlem poblíž středového kruhu.
42'
Dlouhý nákop Jakuba Brabce letěl do území nikoho, Lukáš Štetina pohlídal cestu míče za sparťanskou branku.
41'
Joel Kayamba byl při protisměrné kličce podražen Michalem Sáčkem, hosté hrají s míčem ve středu hřiště.
39'
Také další centr Martina Frýdka byl příliš vysoký pro spoluhráče nabíhající před plzeňskou branku.
37'
Frýdkův vysoký centr přeletěl předbrankový prostor, Sáček pak v osobním souboji přetlačil Kopice a udržel míč pro rudé.
35'
Po dalším Čermákově centru Jakub Brabec ostře vletěl do sparťanského brankáře a píská se faul hostujícímu kapitánovi, někdejší opoře zadních řad právě letenského týmu.
35'
Rohový kop zahrávali také hosté, Čermák kroutil svůj centr přímo do branky, Hečovi se jej ale povedlo vyboxovat.
33'
Po následném rohu kraloval před plzeňskou brankou Milan Havel a hosté už přesunuli hru na sparťanskou polovinu.
32'
Adam Hložek si navedl míč z křídla do pokutového území, jeho tečovaná střela končí v boční síti.
30'
Další standardní situace pro Spartu, okamžitě po Dočkalově centru ale rozhodčí Pechanec píská útočný faul domácích.
29'
Sparťanské obecenstvo skanduje "Sparťani, dejte jim bůra!". Nutno ale dodat, že Plzeň dnešní semifinále ještě rozhodně nezabalí.
28'
Sparta právě vstřelila branku!
Druhá gólová radost na Letné! Bořek Dočkal posadil svůj centr na hlavu LIBORA KOZÁKA, jenž v pádu nasměroval míč nechytatelně k tyči Hruškovy branky!
27'
Skákavý centr Jeana-Davida Beauguela zamířil do boční sítě. Francouzský útočník by spíše potřeboval být před brankou, než centrovat od postranní čáry.
26'
Kayambova nepřesná přihrávka je sražena do zámezí, vhazuje Milan Havel.
24'
Aleš Čermák byl faulován ve středu hřiště, hosté už rychle rozehráli.
23'
Dočkalův centr byl příliš krátký pro Libora Kozáka, situaci si pohlídal Luděk Pernica.
21'
Janu Kopicovi vůbec nevyšel centr od postranní čáry, míč doletěl daleko za sparťanskou branku a odkopu od branky se ujme Milan Heča.
20'
Plzeňští se rozestavili na útočné polovině a snaží se dobývat defenzivu soupeře.
18'
Po plzeňském zisku míče se Kayamba pokusil o rychlejší přechod do útoku, nepovedl se mu ale pas na Beauguela.
15'
GUÉLOR KANGA s přehledem kopl penaltu po zemi do protipohybu Aleše Hrušky a otevírá skóre zápasu!
14'
David Limberský za svůj penaltový faul viděl žlutou kartu.
14'
Po Dočkalově centru byl Lukáš Štetina stažen před brankou Davidem Limberským a Ondřej Pechanec okamžitě ukazuje na penaltový bod!
14'
13'
K přetaženému centru Dočkala se neprotlačil Hancko, pokračovat se bude rohovým kopem.
13'
Po zákroku Kopice na Sáčka disponuje Sparta volným kopem od postranní čáry.
11'
Následný rohový kop Sparty končí odpískáním útočného prohřešku, míče se ujme Aleš Hruška.
10'
První výraznější útočnou akci Sparty vedl po levé straně Adam Hložek, Vindheim pak přihrál do druhé vlny nabíhajícímu Krejčímu, ten svoji střelu nepropasíroval až k brankáři Hruškovi.
9'
Hostům ale rozehrávka standardní situace vůbec nevyšla, ze souboje Buchy s Kangou pak hostující středopolař vyšel se žlutou kartou.
8'
Po dalším faulu Krejčího na Kopice se volný kop Plzně posouvá do hloubi domácí poloviny.
8'
Po nedovoleném zákroku Libora Kozáka mohou hosté rozehrávat u vrcholu středového kruhu.
6'
Po odrazu míče do zámezí vhazuje David Limberský, hosté se mohou zase přesunout na sparťanskou polovinu.
4'
Viktoria je v úvodu zápasu výrazně aktivnější, Kopicův centr ale doletěl jen na Sáčkovu hlavu.
3'
Hosté vybojovali první rohový kop, po rozehrávce nakrátko ale nedokázali ani dopravit míč do pokutového území a budou pokračovat autovým vhazováním.
1'
Už v závěru úvodní minuty se do zakončení tlačil Jan Kopic, před brankou ale v tísni nepřekonal brankáře Heču.
1'
Rozehráno! Oba týmy bojují v tradičních barevných kombinacích, Sparta tedy v rudé, hosté v červeno-modré.
1'
Hlavní aktéři zápasu už jsou na trávníku, na Letné je vše připraveno k zahajovacímu výkopu.
Po dalších rozvolněních může být na stadiónu až dva a půl tisíce lidí, utkání tak bude mít větší kulisu než předchozí zápasy po koronavirové přestávce.

AC Sparta Praha: Heča – Sáček, Štetina, Hancko, Frýdek – Krejčí – Vindheim, Kanga, Dočkal (C), Hložek – Kozák
Náhradníci: Nita – Costa, Hanousek, Trávník, Karlsson, Karabec, Tetteh

FC Viktoria Plzeň: Hruška – Havel, Pernica, Brabec (C), Limberský – Bucha, Kalvach, Čermák – Kayamba, Beauguel, Kopic
Náhradníci: Sváček – Hejda, Hořava, Řezník, Chorý, Kovařík, Mihálik

Rozhodčí: Pechanec – Kubr, Vaňkát.
Pohled do historie

V posledních letech oba kluby proti sobě sehrály celou řadu velkých a důležitých zápasů, v nichž byla v tomto období úspěšnější Plzeň, která od roku 2015 dokázala dokonce už čtyřikrát zvítězit v ligovém zápase na Letné, ten nejdůležitější pohárový ale získala ve svůj prospěch Sparta.

V květnu 2014 se Sparta střetla s Plzní ve finále domácího poháru, které se hrálo v Edenu. Plzeň v něm měla velmi blízko k úspěchu, když vedla brankou Radima Řezníka ze 74. minuty, pak ale přišly nešťastné momenty Milana Petržely, jenž nejdříve v závěru nastavení zahrál rukou ve vlastním pokutovém území, z nařízené penalty vyrovnal Josef Hušbauer a v dechberoucím penaltovém rozstřelu rozhodla až desátá série, v níž neproměnil právě Petržela a o sparťanském triumfu rozhodl Pavel Kadeřábek.

Shodou okolností se jednalo o dosud vůbec poslední významnou trofej, kterou Sparta získala. V jejím současném kádru se toho utkání přímo zúčastnil pouze Bořek Dočkal, naopak na druhé straně se v základní sestavě kromě již zmíněného střelce branky Radima Řezníka objevili také Lukáš Hejda, David Limberský, Tomáš Hořava a Jan Kovařík.
FC Viktoria Plzeň

Zatímco Sparta je nejlepší ze všech ligových celků v posledních pěti kolech, tak Viktoria Plzeň suverénně vládne celé jarní tabulce nejvyšší soutěže. Po změně na trenérském postu, kdy Pavla Vrbu v zimě nahradil Adrian Guľa, tak v součtu s přípravnými zápasy Viktoria vyhrála 19 z 21 duelů, přičemž bezbrankové remízy si připsala jen v úvodu zimní přípravy s Viktorií Žižkov a před deseti dny v ligovém šlágru na Slavii.

Zmiňoval jsem také neprůstřelnost sparťanských brankářů, která trvá přes čtyři a půl zápasu, tak Plzeňští na tom nejsou o moc hůře, neinkasovali už čtyři zápasy a šest minut. Po výhře 2:1 na Spartě deklasovali Mladou Boleslav 7:1, pak vyhráli 2:0 v Ostravě, remizovali 0:0 na Slavii a v posledních dvou zápasech přehráli 3:0 Zlín a v neděli uspěli jednogólovou výhrou také v Olomouci.

V ligové tabulce je Viktoria na druhém místě, když před pětikolovou nadstavbou ztrácí na vedoucí Slavii šest bodů, přičemž díky horšímu ligovému umístění po základní části by k předstižení Slavie potřebovali v závěrečné fázi sezóny získat o sedm bodů než sešívaní z Edenu. Na třetí Spartu mají Západočeši náskok šestnácti bodů, který je tedy již matematicky zcela nedostižný.

Díky své účastí v předkolech evropských pohárů také Plzeň mohla vstoupit do MOL Cupu až ve čtvrtém kole, kdy vyhrála 3:1 v Hlučíně, v osmifinále pak v nečekaně strhující bitvě porazila Chlumec 4:3 po prodloužení, když na trávníku třetiligového týmu dlouho prohrávala 0:2 a ve čtvrtfinále si jasně poradila s Mladou Boleslaví 4:2, když klub z automobilového města kosmeticky upravoval skóre brankami až při čtyřbrankovém manku.
AC Sparta Praha

Sparťané vstupují do utkání ve výrazně lepší psychické pohodě než v prvním vzájemném zápase po koronavirové pauze. Tu totiž strávili až na deváté příčce ligové tabulky, po zmíněné prohře s Viktorií ale vyhráli všech pět dalších zápasů a momentálně tak mají dokonce nejlepší formu v celé lize, pokud se bere v potaz posledních pět kol. Už více než čtyři a půl zápasu navíc neinkasovali ani jednu branku.

Plný počet patnácti bodů z těch posledních pěti kol vyšvihl Spartu na třetí místo v tabulce o bod před čtvrtý Jablonec, pátý Slovan Liberec pak ztrácí další dva body. V boji o konečnou třetí pozici má Sparta před nadstavbou výhodu jednoho domácího zápasu oproti rivalům navíc.

Úspěšnou sérii Sparta odstartovala obratem v Karviné, kde jednogólovou poločasovou ztrátu otočila čtyřmi trefami po změně stran, pak shodně bez inkasované branky zdolala v domácím prostředí Teplice (3:0), Opavu (2:0) a výhry přivezla také ze hřišť Bohemians 1905 (1:0) a Slovácka (2:0).

Do MOL Cupu Sparta vstoupila ve čtvrtém kole, kdy po velkém boji vydolovala výhru 2:1 v Jihlavě brankou Martina Haška v závěru normální hrací doby. Jak je známo, tak Hašek už se později se Spartou rozešel ve zlém. V dalších kolech si sparťané počínali o poznání přesvědčivěji a deklasovali dva prvoligové soupeře, v Českých Budějovicích zvítězili 4:0 a ve čtvrtfinále nedali šancí Baníku Ostrava (5:0).
Podruhé po třech týdnech

Po dlouhé koronavirové přestávce se oba týmy utkají už podruhé, když před třemi týdny Sparta právě zde na Letné podlehla Viktorii 1:2. Už příští neděli se pak oba dnešní soupeři utkají znovu v rámci prvoligové nadstavby, tentokrát na západě Čech.

V květnovém zápase byla Viktoria od úvodu nebezpečnější, Aleš Čermák se ale dvakrát nedokázal prosadit zblízka. Do vedení se Západočeši dostali ve 26. minutě, kdy Lukáš Kalvach svoji individuální akci zakončil přesnou přízemní střelou k tyči.

Po změně stran navýšil plzeňské vedení Jean-David Beauguel, jenž se prosadil po souhře Joela Kayamby s Janem Kovaříkem. O pár minut později Kayamba mohl zvýšit, svoji prudkou ránu ale nasměroval do břevna. Sparta se osmělila až v závěru zápasu, na trefu střídajícího Davida Moberga Karlssona už ale nedokázala navázat a s Viktorií prohrála 1:2.
Hezký večer při sledování přenosu atraktivního semifinále fotbalového MOL Cupu. Na pražské Letné se o postup do finále utkají třetí tým základní částí FORTUNA:LIGY s druhým, Sparta přivítá Viktorii Plzeň.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:15.