Na závěr ještě sklízí hráči Lotyšska obrovský aplaus, hala bouří. V Minsk Areně se dnes bude hrát ještě jedno utkání, Spojené státy budou hrát od 19:45 se Švýcarskem.
Halou zní hymna vítězů, hráči i fanoušci Lotyšska si vychutnávají triumf nad favoritem.
Nejlepší hráči utkání: Tommi Kivisto – Kaspars Daugavinš.
V posledních sekundách ještě Finové vyvinuli tlak před Masalskisem, ale obětaví Lotyši se ubránili a slaví překvapivé tři body. Nutno však dodat, že byli v dnešním zápasem více než vyrovnaným soupeřem a uspět si zasloužili.
60:00
59:37
Finové se nemůžou udržet v pásmu.
59:10
Girgensons se dostal z pukem do útočného pásma, ale v tísni bekhendem netrefil prázdnou finskou branku.
58:51
Cipulis vyvezl puk do středního pásma.
58:31
Rinne zůstal na střídačce.
58:31
Erkka Westerlund si bere oddechový čas. Jeho svěřenci mají minutu a půl na vyrovnání.
58:31
Finové se okamžitě vrátili před Masalskise, Vasiljevs se ale zmocnil puku a vyhodil na zakázané uvolnění.
58:18
Keninš vyvezl puk do útočného pásma.
58:00
Poslední dvě minuty třetí třetiny, Lotyši drží senzační vedení.
57:22
Zemgus Girgensons vyvezl puk až do útočného pásma a tlačil se před Rinneho, k ideálnímu zakončení se ale nedostal.
56:52
Finové v tlaku, lotyšští fanoušci se jim situaci snaží znepříjemnit ohlušujícím pískotem.
56:06
Obrovská šance Finů! Lehtera už pálil do odkryté branky, ale na poslední chvíli zastoupil Masalskise Sotnieks, který skočil do brankoviště a odrazil střelu finského útočníka.
55:26
Sotnieks nevěděl co s kotoučem, tak ho raději poslal na zakázané uvolnění.
54:24
Minsk Arena bouří, halou zní sborové "Latvia", i když v útoku jsou Finové.
53:14
Finové se ženou do útoku, teď potřebují pořádně zabrat.
52:22
Lotyšsko právě vstřelilo branku!
Pouze sedm sekund stačilo Lotyšům k využití této přesilové hry a poprvé v utkání jdou do vedení. Projektil ARTURSE KULDY od modré skončil až v síti za Pekkou Rinnem. Asistence: Kaspars Daugavinš, Martins Cipulis.
52:15
Dvě minuty za sekání dostává Veli-Matti Savinainen, Lotyši si zahrají v početní převaze. Tu poslední využili.
51:11
V další finské šanci byl Jormakka. Z prostoru mezi kruhy těsně minul pravou tyč lotyšské branky.
50:37
Jormakka našel na pravém kruhu Immonena, ten nebyl vůbec ve špatné pozici, ale Masalskis si povyjel a jeho pokus zneškodnil.
49:12
Lotyšským hráčům i fanouškům vlil gól energii do žil. Svěřenci Teda Nolana nyní kontrolují puk za hromového skandování tribun.
47:48
Je vyrovnáno! Lotyšům přesilovky sice dnes moc nešli, tuhle ale zvládli na jedničku. Z vrcholu pravého kruhu propálil Rinneho KRISTAPS SOTNIEKS. Finský gólman toho moc přes clonící hráče neviděl. Asistence: Georgijs Pujacs, Miks Indrašis.
47:42
Girgensonsovou střelu schoval finský gólman do lapačky.
47:05
Arturs Kulda pálil od modré, ale branku Rinneho minul.
46:35
Hokejisté Suomi posílají puk přes všechny čáry na zakázané uvolnění. Za pět vteřin navíc začne jejich oslabení.
46:11
Přesilovka Finska je u konce, Petri Kontiola dostává dvě minuty za podražení.
45:38
Po přihrávce Komarova střílel Lehtera, Masalskis u své levé tyče připraven.
45:04
Džerinš vystihl finskou přihrávku a Lotyši se osvobozují.
44:39
Kontiola se probíjel do pásma, ale podrazil ho Maris Jass a Finové si zahrají přesilovku.
43:53
Marttinen zazmatkoval v obranném pásmu, nechal puk za brankou, ale hráči ve fialových dresech jeho chybu nepotrestali.
43:26
Immonenovu střelu z pravého kruhu kryje Masalskis bez větších problémů. Vhazuje se v pásmu Lotyšů.
42:12
Úvod třetí části patří Finům, pozornost lotyšského brankáře prověřil Pakarinen. Druhý finský útok motal soupeře v pásmu.
40:50
Finové hrají v plném počtu.
40:28
Lotyši pokračují v přesilovce, zasahovat ale musel Masalskis po střele Savinainena.
40:01
Střely na branku po druhé třetině: 14:23.
Lotyši vlétli do druhé dvacetiminutovky bez respektu a polovinu třetiny nepustili svého soupeře ke střele. Svůj tlak ale nedokázali přetavit ve vedoucí gól, a tak udeřil v přesilovce jejich soupeř. Díky brance Kontioly tak mají Finové blíže k vítězství. Další třetina začne přibližně v 17:26.
40:00
39:29
Galvinšovu střelu od modré Finové zblokovali, jinak zatím nic zajímavého Lotyši v přesilovce nevyprodukovali.
38:50
Přesilovka pro Lotyšsko! Dvě minuty za nedovolené bránění dostává Jori Lehtera.
38:35
Rinne má znovu plné ruce práce, další střelecký pokus si připsal Niživijs. Lotyši si ale nemohou vypracovat vyloženou příležitost, většinou pálí ze strany.
38:17
Aktivní Daugavinš si najel po pravé straně do útočného pásma a z kruhu vyzkoušel pozornost Rinneho, finský brankář bez problémů jeho pokus kryje.
37:06
Po úmyslném ofsajdu Lotyšů se stěhuje hra před jejich gólmana.
36:42
Sotnieksovu střelu od modré vyrazil Rinne levým betonem.
36:20
Ihned z trestné lavice se dostával do brejku Daugavinš, ale puk se mu nakonec zamotal pod nohy.
36:12
Lotyši se teď ubránili s vypětím všech sil.
35:32
Finové zamkli svého soupeře v obranném pásmu, ale jejich střely jsou zatím hodně nepřesné. Tu poslední poslal Komarov nad branku.
34:41
Finům nevyšla rozehrávka a dopustili se zakázaného uvolnění.
34:12
Další přesilovka pro Finsko. Kaspars Daugavinš je vyloučen na dvě minuty za podražení.
33:33
Nahození Marise Jasse vyrazil Rinne až do ochranné sítě, bude se vhazovat po jeho pravici.
31:42
Finsko právě vstřelilo branku!
První střela na lotyšskou branku ve druhé třetině končí v síti. Petri Kontiola chytře schoval svoji střelu za obránce a clonícího spoluhráče TUUKU MANTYLU, který puk ještě tečoval a Masalskis ho uviděl až v síti. Asistence: Petri Kontiola, Juuso Hietanen.
31:07
Lotyši vyhráli buly a Dzerinš vyhodil puk.
30:59
Konečně dostanou Finové prostor na ohrožení Masalskise. Kaspars Daugavinš je vyloučen na dvě minuty za vysokou hůl.
30:52
Další skvělý zákrok Rinneho. Tentokrát pálil Meija a finský gólman vytáhl svoji lapačku.
30:40
Lotyšsko vede ve druhé třetině už 11:0 na střely, Finové za deset minut na Masalskise nevystřelili!
30:18
Girgensons dobře vybojoval puk pro Indrašise, ten si najel před Rinneho , ale gólmana, který hájí v NHL barvy Nashvillu nepřekonal ani on, ani dorážející Pujacs.
29:38
Redlihs prověřil Rinneho, ten vykopl pravým betonem.
29:14
Lotyši nevyužili další přesilovku, jejich soupeř je kompletní.
28:32
Pujacs pálil od modré, jeho střelu Finové zblokovali.
27:20
Finové jsou ve čtyřech.
27:14
Za potyčku před brankou ještě dostává dvě minuty Tommi Huhtala. Stejně tak dvě minuty za hrubost inkasuje i Maris Jass.
27:14
Obrovský tlak Lotyšska, Rinne se teď musí pořádně ohánět. A práce mu nekončí, Finové jdou znovu do tří. Dvě minuty za podražení dostává Juuso Hietanen.
26:35
Mikelis Redlihs našel před brankou Daugavinše, jeho pokus vykopl Rinne levým betonem.
25:36
Lotyši za šestnáct sekund přesilovky pět na tři nic nevymysleli, dokonce se ani neudrželi v pásmu. Finové jsou ve čtyřech.
25:20
Finové jdou do tří. Sice se v pohodě bránili, ale pak Jyri Marttinen vyhodil puk mimo hrací plochu a dostává dvě minuty za zdržování hry.
24:16
Svěřencům trenéra Nolana se nedaří udržet v pásmu, Finové se zatím v pohodě brání.
23:36
Lotyši se už řítili do další šance, když zatáhl za záchrannou brzdu Jere Karalahti a vykoledoval si dvě minuty za podražení.
23:10
Lotyši jsou nyní jasně aktivnější, ve druhé třetině zatím vedou na střely 5:0.
22:37
Marttinen chyboval v obranném pásmu, puk mu sebral Cipulis, ale svoji střelu namířil pouze do připravené lapačky Rinneho.
22:27
Hráči Suomi vyhazují přes celé hřiště na zakázané uvolnění.
21:55
Finové jsou už také kompletní.
21:31
Girgensonsovu střelu tečoval Daugavinš, ale puk prošel vedle Rinneho klece.
20:55
Lotyšsko v plném počtu, začíná jeho zkrácená přesilovka.
20:40
Hraje se ve čtyřech na obou stranách, Lotyši začali druhou třetinu velmi aktivně. Střelu Pujacse ale Finové zblokovali do ochranné sítě.
20:01
Střely na branku po první třetině: 8:7.
Finům patřil úvod první třetiny a dostali se do vedení, Lotyšům se ale povedlo vyrovnat a pak převzali iniciativu oni. Hnáni téměř plnou halou svých fanoušků jsou zatím favoritovi více než důstojným soupeřem.
20:00
19:55
Další střelu Kontioly kryje Masalskis, toho ale při střele nedovoleně ohrožoval Tuukka Mantyla a dostává dvě minuty za nedovolené bránění.
19:42
Finové drží svého soupeře v pásmu.
19:08
Pěknou finskou kombinaci zakončoval po přihrávce Lehtery Kontiola, ale mířil vedle levé Masalskisovy tyče.
18:55
V závěru třetiny si zahrají Finové přesilovku. Arturs Kulda je vyloučen na dvě minuty za držení.
17:58
Lotyši v další šanci. Daugavinš posílal puk před branku na teč, tam se ale ani jednomu ze spoluhráčů z útoku nepovedlo zasáhnout a kotouč proklouzal brankovištěm mimo.
17:27
Mantyla pálil od modré, ale jeho střela byla zblokovaná. Masalskis už si dlouho nesáhl na puk.
16:34
Dvojice Cipulis Niživijs se dostala do přečíslení, prvně jmenovaný vzal zakončení na sebe, ale jeho bekhendový pokus Rinne bez problémů vykryl.
16:12
Lotyši navíc v poslední době přebírají iniciativu. Girgensons hledal před brankou Indrašise, tomu ale sjel puk.
15:53
Hra se teď hodně přiostřila, spíše než útočné akce tak sledujeme tvrdé střety u mantinelu.
14:18
Vylučovat se nebude, sudí Jeřábek se svým slovinským kolegou posoudili zákrok na Štalse jako čistý.
14:18
Lotyšský útočník se za pomoci spoluhráčů zvedá z ledu, tam po něm zůstala kaluž krve. Rozhodčí se nyní radí, zda budou vylučovat.
14:18
Karalahti zbořil za brankou Štalse, ten zůstává ležet na ledě a hra je přerušena.
13:41
Zakázané uvolnění Lotyšska.
12:22
Stadionem zní hromový pokřik "Latvia", oba celky se mezitím perou o puk ve středním pásmu.
11:34
Jormakka z bezprostřední blízkosti nedokázal překonat ani nadvakrát lotyšského gólmana Masalskise.
11:18
Vyloučený Sotnieks se vrací na led, Lotyši přečkali oslabení bez větších problémů.
10:50
Arturs Kulda posílá puk až za Rinneho.
10:23
Karalahti se dostal ke střele z vrcholu pravého kruhu, ale Masalskis jeho střelu bez problémů vyrazil.
10:04
Finové jakoby byli vyrovnávacím gólem Lotyšska zaskočeni, ani v přesilovce se nemůžou dostat do pásma.
09:42
V oslabení prověřil Rinneho pozornost Juris Štals, jeho střelu od modré vyrazil finský gólman betonem.
09:18
Přesilovku si zahrají pro změnu hráči Suomi. Dvouminutovým trestem za pád pod nohy je potrestán Kristaps Sotnieks.
08:57
Finsko v plném počtu.
08:43
Až teď se povedlo Finům vyhodit přes všechny čáry a mohou v pohodě vystřídat.
08:02
Lotyši se drží v útočném pásmu.
07:38
Obrovský závar před Rinnem, dlouho nikdo nevěděl, kde je puk, až ho nakonec vydoloval Daugavinš. Finskou branku ovšem přestřelil.
06:57
Autor finského gólu Miikka Salomaki si jde odpočinout na trestnou lavici na dvě minuty za nedovolené bránění.
06:18
Necelé dvě minuty vydrželo Finům vedení. KASPARS DAUGAVINŠ si sjel od pravého mantinelu mezi kruhy a po ledě prostřelil Rinneho. Finský gólman měl zakrytý výhled. Asistence: Mikelis Redlihs.
04:30
Rodrigo Lavinš zazmatkoval při rozehrávce před vlastní brankou, nastřelil pouze najíždějícího MIIKKY SALOMAKIHO a od něj se puk odrazil za záda překvapeného Masalskise. Bez asistence.
04:01
Před výbornou diváckou kulisou se zatím hraje ve vysokém tempu.
03:18
Keninš se probíjel do pásma, ale finská obrana ho odstavila od puku.
02:16
Finové nyní zamkli první lotyšskou lajnu v pásmu, ale nedostali se do zakončení.
02:05
Immonen našel před brankou najíždějícího Jormakku, Masalskis se ale výborně přemístil a zlikvidoval obrovskou šanci Finů.
00:56
Cipulis se dostal ke střele z vrcholu kruhů, ale Rinne s jeho pokusem neměl žádný problém.
00:01
Deset minut před utkáním je Minsk Arena už poměrně zaplněná a je jasné, že fanoušci Lotyšska zde vytvoří svým hráčům domácí prostředí.

Finsko: Rinne (Koskinen) – Mantyla, Hietanen, Ohtamaa, Karalahti, Kivisto, Marttinen, Lajunen – Lehtera, Kontiola, Komarov – Jokinen, Salomaki, Pakarinen – Jormakka, Immonen, Huhtala – Wirtanen, Savinainen, Palola – Sallinen

Lotyšsko: Masalskis (Gudlevskis) – Galvinš, Kulda, Sotnieks, Pujacs, Lavinš, J. Redlihs, Jass, Jaks – Daugavinš, M. Redlihs, Keninš – Girgensons, Lipsbergs, Indrašis – Vasiljevs, Niživijs, Cipulis – Štals, Džerinš, Meija

Rozhodčí: Dremelj (SLO), Jeřábek (CZE) – Dědulja (BLR), Leermakers (NED).
Lotyši mají ve svém týmu také dva zástupce z NHL, tím známějším je dvacetiletý útočník Buffala Sabres Zemgus Girgensons, druhý z dvojice brankář Kristers Gudlevskis má zatím na kontě pouze jediný start v dresu Tampy Bay. Dva hráče dodala také slovenská extraliga, konkrétně HK Poprad. Jedničku mezi třemi tyčemi Edgarse Masalskise a útočníka Jurise Stalse. Českou extraligu zastupuje Koba Jass z Liberce a nedávno sestoupivší Chomutov jeho bratr Maris Jass. Ve výběru kanadského trenéra Teda Nolana nechybí ani dlouholetá opora a nynější křídelní útočník Dinama Riga Aleksandrs Niživijs. Uvidíme, jestli tým z Pobaltí naváže na kvalitní výkony, které předváděl na poslední olympiádě v Soči...
Erkka Westerlund vzal do Minsku pouze dva hráče z NHL, jsou jimi ostřílený mazák Olli Jokinen nyní hrající za Winnipeg Jets a brankář Nashvillu Predators Pekka Rinne. Tým je jinak tvořen mixem finské SM Liigy a ruské KHL. Známé a velmi zkušené jméno dodal tým Jokeritu Helsinku. Jere Karalahti vyjede na šampionátu ve svých devětatřiceti letech.
Druhý den 78. mistrovství světa a jeho druhý zápas v Minsk aréně obstarají celky Finska a Lotyšska. Favorit je v tomto duelu zřejmý, úřadující bronzový medailista z Her v Soči. Suomi chtějí po dvou čtvrtých místech opět na medailové stupínky. Naposledy na něm stáli hráči ze Skandinávského poloostrova nejvýše. Po dlouhých šestnácti letech se Jokinen a spol. radovali na slovenské půdě. Oslavy se konaly na Zimním stadionu Ondreje Nepely v Bratislavě.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:45.