Zlatá přilba Pardubice 2019 - startovní listina, vstupenky, program | iSport.cz
3. října 2019 • 12:39

Zlatá přilba 2019 - kompletní informace k slavnému plochodrážnímu závodu

Autor: iSport.cz, ČTK
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Liga mění pravidla: Stačí odehrát polovina duelů, častější testy, sporné stopky za ŽK
Britský novinář: Fotbal je dnes v Liverpoolu vysvobozením. Co přestupová politika?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Již 71. ročník Zlaté přilby města Pardubic proběhne v neděli 6. října na plochodrážním stadionu v pardubické části Svítkov. Ve startovní listině je hned několik vítězů Zlaté přilby, ale i účastníci letošního seriálu Grand Prix mistrovství světa. Přinášíme kompletní informace včetně vstupenek a historie slavného plochodrážního závodu.Tradičně patří začátek října v Pardubicích slavným sportovním akcím. Neděle 6. října bude ve znamení ploché dráhy, o týden později se na pardubickém dostihovém závodišti koná Velká Pardubická.

Program na svítkovském plochodrážním stadionu začíná už v pátek 4. října. Na programu je tradiční MS juniorů do 21 let, v sobotu proběhne 45. ročník Zlaté stuhy a v neděli od 12 hodin bude zahájen 71. ročník nejdéle pořádaného plochodrážního závodu na světě.

Systém závodů Zlaté přilby

Jezdci jsou nejprve rozděleni do čtyř vylučovacích skupin po šesti. V každé ze skupin se uskuteční tři jízdy. Do celkové klasifikace ve skupinách se započítávají vždy dva nejlepší výsledky každého jezdce.

Do čtvrtfinálové skupiny postupují tři nejlepší z každé vylučovací skupiny. Ty jsou následně tvořeny dvanácti nasazenými jezdci a dvanácti postupujícími z vylučovacích skupin. Průběh u čtvrtfinálových skupin je stejný jako u těch vylučovacích.

Po čtvrtfinále se utvoří dvě semifinálové šestice, z nichž opět po třech jízdách postupují jezdci na 1. - 3. místě do Finálové jízdy. Jezdci na 4. - 6. místě se zúčastní jízdy o 7. - 12. místo.

Startovní listina Zlaté přilby 2019

Hned několik ze stabilních účastníků letošního seriálu Grand Prix mistrovství světa, ale také několik vítězů z předchozích let a další závodníci zvučných jmen figurují ve startovní listině 71. ročníku Zlaté přilby. 

Mezi potvrzenými závodníky jsou Australan Jason Doyle, Polák Patryk Dudek, Slovinec Matej Žagar, Slovák Martin Vaculík či Švéd Antonio Lindbäck. Doyle pojede v pozici obhájce loňského prvenství, které mají ve sbírce i nejlepší český jezdec posledních let Václav Milík (2017), Chorvat Jurica Pavlic (2015) nebo Chris Holder (2014). Zkušený Australan a mistr světa z roku 2012 se na pardubickém oválu představí s mladším bratrem Jackem, který nedávno bavil diváky výbornými výkony na Memoriálu Luboše Tomíčka.

Dokonce dvě zlaté přilby jako trofeje za vítězství z let 2009 a 2011 už má Polák Rune Holta. Prostor se ukázat dostanou také známý Dán Kenneth Bjerre či Brit Chris Harris.

Vstupenky na Zlatou přilbu

Ceny vstupenek se pohybují od 300 Kč. Pořídíte je na portálu ticketportal.cz.

Zlatá přilba v TV

ČT Sport nabídne přímý přenos Zlaté přilby na svých obrazovkách. Přenos začíná v neděli 6. října od 12 hodin.

Doprava v Pardubicích

Od pátku do neděle bude v Pardubicích kvůli konání závodů motocyklů na ploché dráze Zlatá přilba zavřená silnice třetí třídy ve směru od Srnojed. Otevřená zůstane jen pro pěší. Ve čtvrtek bude cesta průjezdná s omezeními, uvedla radnice na svém webu.

Silnice bude uzavřená v úseku od silnice I/2 po křižovatku se Srnojedskou ulicí. V době pořádání plochodrážních závodů totiž chodí po silnici řada návštěvníků akce. Parkování zajišťuje organizátor kolem stadionu.

Dopravní podnik na plochodrážní stadion zajistí kyvadlovou přepravu diváků. V sobotu pojede šest výpomocných spojů z Masarykova náměstí, první v 10:34 a poslední ve 13:15. V neděli pojedou spoje nejen z Masarykova náměstí, ale také z Dubiny a Polabin. Více informací podnik uveřejnil na svém webu.

Závody začínají na stadionu v pátek, kdy pořadatelé zvou na mistrovství světa juniorů. V sobotu se koná Jawa Cup. Zlatá přilba pak startuje v neděli v poledne. Letos se koná 71. ročník prestižního závodu. Loni byl první Australan Jason Doyle. Předloňskou Zlatou přilbu vyhrál Václav Milík, čímž ukončil 21 let dlouhé čekání Čechů na prestižní trofej. Před ním byl českým vítězem naposledy v roce 1996 Tomáš Topinka.

Historie Zlaté přilby

29. září 1929 se konal první ročník Zlaté přilby na ploché dráze. Pardubický závod je nejdéle pořádaným plochodrážním závodem na světě. V letech 1952 až 1960 se nejel, od roku 1961 se pak pořádá každoročně. Nejvíce vítězství si dosud připsal Dán Ole Olsen, který vyhrál sedmkrát (mezi roky 1970 a 1980). Tuzemští jezdci se ze zisku trofeje radovali patnáctkrát, posledním českým vítězem se v roce 2017 stal Václav Milík.

S myšlenkou uspořádat motocyklový závod levých zatáček na kratší okruhové trati s nezpevněným povrchem přišli na začátku února 1929 tři motorističtí nadšenci - František Hladěna, Adolf Trnka a Ladislav Polák. Za místo konání bylo vybráno pardubické dostihové závodiště, a tak akci muselo schválit také jeho vedení. Do prvního závodu v září 1929 odstartovalo 39 jezdců. Ze zisku první Zlaté přilby se radoval dvaadvacetiletý Zdeněk Pohl na stroji Indián 750 ccm.

Od roku 1964 se závod přesunul na svítkovský ovál. Trofej ve Zlaté přilbě není putovní, pro každého vítěze se vyrábí nová. Korpus je ze stříbra, helma se závěrem galvanicky pozlatí. Jednotlivé trofeje se pak liší zdobením. Také tvar přilby se během let vyvíjel.

Vstoupit do diskuse
0

Sport 2020

Hokej
Generali Česká Cup Play off NHL

Motorismus
Velká cena Brna 2020 Valašská Rally 2020

Zrušené a odložené akce
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy se nakonec ani kompletně nedohrála.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud