Pondělí 27. března 2023
Svátek slaví Dita, zítra Soňa
Oblačno, déšť se sněhem 5°C

Mámy na tahu: Atletky Mäki a Vrabcová Nývltová se kvůli olympiádě musely vzdát dětí

Autor: tad

Splnit si olympijský sen, nebo být mámou maličkého dítěte? Atletky Kristiina Mäki (29) s Evou Vrabcovou Nývltovou (35) ukazují, že možné je oboje! Obtížná volba se však neobejde bez slz.

Covidem osekaná olympiáda nebyla pro mámy zrovna dvakrát příznivá. Povolenku přiletět do Japonska dostaly jen ty, které své potomky kojí (ale ani ty se svými dětmi nesmějí bydlet v olympijské vesnici), a smůlu tak mají i Češky.

Kdyby byl svět normální a bez covidu, Kristiina Mäki by svého Kaapa na olympiádu vzala ráda. Takhle musel sedmiměsíční synek zůstat s tátou Filipem Sasínkem (kterému olympiáda jen těsně unikla) a atletčinými rodiči. „Zvládl to v pohodě, nebrečel, podle mě nevěděl, že tam nejsem. Spíš se stýskalo mně,“ říkala mílařka s finskými kořeny.

Mäki měla spočítáno, že synka naživo neuvidí předlouhých 20 dní. „Holt jsem si to takhle vybrala. Já se vždycky na závody těším, ale tady se chci co nejrychleji vrátit už od odletu. Ještě že existuje videohovor,“ pokračovala atletka, která domů volala třikrát denně.

Eva Vrabcová Nývltová musela doma nechat malou Adélku, a jelikož do Japonska odletěl také manžel a trenér Martin, o 15měsíční dceru se starali rodiče, teta a babička. „Adélka byla spokojená, doma se o ni výborně starali. Jsem za to rodině strašně vděčná, mám v nich obrovskou oporu,“ svěřila se maratonkyně.

Také ona byla s dcerou v kontaktu přes video. „Prý jsem jí zatím vůbec nechyběla, to na moje ego nebylo úplně dobré,“ směje se běžkyně, ale pak zvážní. „Obráceně to bylo samozřejmě horší, každý telefon jsem obrečela, chyběla mi,“ dodala Vrabcová Nývltová.

Kristiina Mäki závodí v Tokiu, o sedmiměsíčního synka se zatím stará tatínek Filip Sasínek.
Kristiina Mäki závodí v Tokiu, o sedmiměsíčního synka se zatím stará tatínek Filip Sasínek.