Středa 27. září 2023
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Polojasno 22°C

Strašák rasismus! Sparta rozesílá před Lyonem apel fanouškům

Autor: Petr Němec

Už je tady zase! Fanoušek nevěřícně kroutí hlavou a nabývá dojmu, že v duelu Evropské ligy Sparta – Lyon (čtvrtek od 21:00 na ČT sport) nejde o góly a o body, ale o barvu pleti aktérů.

Rasismus je samozřejmě obludnost, jenže tahle doba z něj dělá málem větší malér, než je hladomor. Za urážku je považován i křivý pohled. Na původně lidové zábavě si někteří heroldi »dobrých mravů« mastí politickou kapsu a honí ego.

V textu zpravodajské agentury AFP se to před výkopem mače na Letné hemží výrazy jako „Bezpečnostní hrozba“ nebo „Latentní rasismus na českých stadionech“. Zkrátka »Frantíci« dávají už dopředu ostentativně najevo, že mají strach z rasismu. Pochopitelně, že připomínají, jak měla Sparta zavřený stadion za to, že pár idiotů bučelo na Tchouaméniho z Monaka, kterého nenapadlo nic lepšího než slavit branku před kotlem rudých.

Na přetřes přišlo i halekání dětí na Kamaru z Glasgow Rangers, jenž se svými průšvihy àla pěst ve tváři slávisty Kúdely není žádný výlupek ctnosti. A to přesto, že disciplinárka UEFA na tom neshledala nic rasistického.

Inu, když se to hodí, tak se tahle karta vytáhne. S tím, že akce vyvolá reakci. „Sparta před utkáním s Lyonem provádí cílenou komunikaci s konkrétními fanoušky, kteří mají vstupenky a na něž má kontakt. Apel jim přijde mailem,“ řekl Blesku šéf komunikace Letenských Ondřej Kasík.

Asi ztuha může chodit po ochozech a zacpávat ústa stupidním frajerům, kteří si do nich nevidí. Najdou se na tribunách všude, čili i ve Francii. Ital Balotelli je sice blázen na svobodě, nicméně nadávky kotelníků Bastie na jeho adresu také nebyly dvakrát košer…

Fotbalisté Sparty před zápasem Evropské ligy s Rangers
Fotbalisté Sparty před zápasem Evropské ligy s Rangers