Pátek 23. února 2024
Svátek slaví Svatopluk, zítra Matěj
Zataženo, déšť 9°C

Biatlonistka Eva Puskarčíková po rozvodu: Nová láska?

Autor: zal

Celou minulou sezonu zaháněla myšlenky na předčasný konec kariéry. Ale kousla se a teď se zdá, že to jí to vyplatilo. Biatlonistka Eva Puskarčíková (30) zase utočí na elitní desítku.

Na světovém šampionátu v Anterselvě 2020 byla desátá ve vytrvalostním závodu a bronzová se smíšenou štafetou. A od té doby nic. Ani jednou v nejlepší dvacítce, jen výjimečně do třicítky, několikrát ani nepostoupila ze sprintu do stíhačky. Sluníčko, jak se Evě pro neustále pozitivní náladu občas v týmu říká, zakryla hustá mračna.

„Mám já tohle ještě zapotřebí? Tuhle větu jsem si říkala celý rok,“ přiznala ostřílená biatlonistka pro MF Dnes a dodala: „Už před pár lety jsem si vytyčila cíl, že do olympiády v Pekingu chci vydržet. Tak jsem si řekla, že se ještě hecnu.“

Odměna za výdrž se dostavila hned během úvodního víkendu sezony. Vytrvalostní závod Puskarčíkové ještě nevyšel, ale v nedělním sprintu dojela jako nejlepší z Češek jedenáctá. „Rozhodně mě to potěšilo a navedlo mě to na pozitivní vlnu,“ radovala se.

 Co stojí za jejím návratem na výsluní?

Ital už zná ten zázrak?

Loňskou nevydařenou sezonu předznamenal rozvod. Svazek s exbiatlonistou Kristejnem se jí rozpadl už po roce. Teď se zdá, že je Eva zase šťastná a tím, kdo to má na svědomí, je italský biatlonista Thomas Bormolini (30). Indicií je několik: Časté návštěvy v Livignu, společné vyjížďky, Thomas píšící v češtině a Eva v italštině či srdíčkové vzkazy na Instagramu typu »ty jsi bobík«. „V Livignu jsem letos byla jak s týmem, tak soukromě. Jsou tam výborné podmínky a mám tam spousty přátel,“ odpověděla Blesku Eva tajemně, leč s úsměvem. A krátce nato se na sítích pochlubila videem s běžícím Thomasem, což Ital ihned sdílel.

Šarmantní česká biatlonistka Eva Puskarčíková
Šarmantní česká biatlonistka Eva Puskarčíková

Triky proti mrazu

Biatlonistky se při sprintu musely popasovat s velkým mrazem. Teploměry ve švédském Östersundu ukazovaly -13 °C a pocitově bylo ještě míň. A tady se ukázaly zkušenosti. Eva vyrazila do závodu ve vestě a pomohla si dalšími dvěma zlepšováky jak od Ládi Hrušky. Zmrzlé ruce si kupodivu zahřála ve sněhu. „Poté však doporučuji je utřít do sucha ručníkem,“ upozornila. Nohy jí pak zateplil trik od Veroniky Vítkové. „Když pod kombínu lupneš silonky, jsi jako v ráji. Hřejí, ale nesvírají,“ prozradila Eva a poradila i ideální tloušťku 40 DEN.

Pevnější zdraví

Loni ji v klíčové fázi přípravného období zastavila borelióza, a i když start sezony stihla, byl jí hodně ovlivněn. „Letos jsem měla štěstí. Musím zaťukat, že jsem relativně zdravá,“ říká Eva Puskarčíková. To relativně je namístě, protože před prvními Svěťáky se dostávala z nemoci a ještě v sobotu se prokuckala celým závodem. „Stále jsem dýchala horko-těžko, ale jsem ráda za dvě nuly,“ pochválila si nedělní bezchybnou střelbu.