Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Oblačno 6°C

Ruské lyžaře čeká trénink na okupovaném Krymu. Uvědomte si vážnost situace, vzkazuje olympijský vítěz

Autor: pl

Stejně jako v mnoha jiných sportovních světech, ani v tom lyžařském se sankce ruským zástupcům nevyhnuly. V závěru loňského ročníku byli ruští lyžaři vyloučeni ze všech mezinárodních soutěží. To jim ale nezabránilo plánovat tréninkovou přípravu na nadcházející sezonu. Kde vlastně? Na území, které Rusko anektovalo už před osmi lety, a teď probíhá v jeho okolí vraždění obyvatel ruskými vojsky.

Informace o přípravě Rusů v klasickém lyžování ve vesnici Morskoj na Krymu vzbudila rozruch především mezi bývalými norskými lyžaři. Jedním z nich, který reagoval na tuto zprávu, byl nynější lyžařský expert Vidar Løfshus. „Celé to zní divně. Od ruských vrchních představitelů mě už ale nic nepřekvapí,“ řekl pro web Nettavisen a pokračoval. „Připadá mi to, že se snaží dát najevo, že se nic zvláštního neděje. Vše je podle nich tak, jak má být. Průběh speciální operace v jejich okolí pro ně není důležitý,“ dodal Løfshus.

Podobně se vyjádřil i trojnásobný olympijský vítěz a šéf výboru běžeckého lyžování mezinárodní lyžařské federace FIS Vegard Ulvang. „Samozřejmě, že to udělali schválně. O tom nepochybuji,“ sdělila lyžařská osobnost. Zároveň ale doplnil, že ruští lyžaři se účastní přípravy na Krymu už od dob Sovětského svazu.

Ulvang kritizuje ruské závodníky také za jejich vyhýbavý přístup k válečnému konfliktu na Ukrajině. „Možná by si konečně měli uvědomit vážnost situace. Jsou na ně uvaleny masivní sankce, a to nejen ve sportu. Celkově to bude mít špatný dopad jak na ně samotné, tak na běžecké lyžování obecně,“ dodal Ulvang.

Rusové nevidí v tréninku problém

Ruský kouč Jurij Borodavko ale vidí situaci úplně jinak. Podle jeho slov tento kemp jeho svěřencům jen prospěje. „Čerstvý mořský vzduch, třešně a jahody dělají lyžařům velmi dobře. Předpokládám, že všichni z mé skupiny na Krym dorazí,“ řekl Borodavko tiskové agentuře TASS. Mezi jeho svěřence patří největší ruští favorité jako třeba Alexander Bolšunov, Julie Stupaková nebo Natalja Něprjajevová.

Ruský běžec na lyžích Alexandr Bolšunov
Ruský běžec na lyžích Alexandr Bolšunov