Neděle 14. srpna 2022
Svátek slaví Alan, zítra Hana
Oblačno, déšť 26°C

»Tchán» Verstappena se Hamiltonovi omluvil za rasismus. Šéfové F1 chtějí doživotní zákaz

Autor: sm

Závody byly jeho život, ale teď už je bude sledovat jen zpovzdálí! Nelson Piquet se v loňském rozhovoru, který se na veřejnost dostal až tento týden, rasisticky pustil do Lewise Hamiltona. Během rozboru nehody, ve které se Brit střetl s Maxem Verstappenem, nazval sedminásobného mistra světa »negrouškem«. A vypadá to, že navzdory omluvě Piquet zasel vítr, po kterém přijde pořádná bouře...

„Ten negroušek tam poslal auto a nedovolil druhému jezdci uhnout,“ řekl Nelson Piquet v rozhovoru, kde tak popíral, že by na nehodě v Silverstonu měl podíl také Max Verstappen, který mimochodem chodí s jeho dcerou Kelly. „Ten negroušek tam v zatáčce špatně najel. Neznáte tu zákrutu. Je to rychlá zatáčka, není možné, aby ji projela dvě auta,“ vysvětloval bývalý mistr světa. „Zprasil ho (Verstappena). Jeho štěstím bylo, že šel ze hry jen jeden,“ dodal.

Teď ale může přijít krutá odplata. Podle deníku The Sun totiž šéfové Formule 1 zvažují pro Piqueta doživotní zákaz vstupu do paddocku, kam má jako bývalý mistr světa nyní přístup. Ačkoliv oficiální zdroje zatím nic takového nepotvrdily, BBC dokonce přišlo s informací, že k tomuto kroku už došlo.

Krátce po těchto novinkách se ozval sám Piquet, který svá slova mírní: „To, co jsem řekl, bylo špatně promyšlené a nebráním se tomu,“ přiznal.

„Důrazně odsuzuji jakýkoli náznak, že jsem toto slovo použil s cílem snižovat závodníka kvůli jeho barvě pleti. Omlouvám se z celého srdce všem, kterých se to dotklo, včetně Lewise, který je neuvěřitelný závodník, ale překlad v některých médiích, který nyní koluje na sociálních sítích, není správný,“ pravil bývalý závodník.

Na stranu Hamiltona se mezitím kromě jeho stáje a jezdců přidal například i spisovatel Paulo Coelho, který se závodníkovi omluvil jménem brazilského lidu. 

„Milý Lewisi, Piquet je v současnosti řidičem nejhoršího prezidenta v naší historii. Jeho rasistické výroky ukazují, že se zoufale potřebuje vrátit do středu pozornosti. Omlouvám se jménem brazilského lidu, který si tě váží a miluje tě,“ napsala Coelho na své sociální sítě.

Kritiku od fanoušků Formule 1 naopak schytal Max Verstappen, který se podle některých Hamiltona dostatečně nezastal. Jenže vzhledem k tomu, že se s Piquetem potkává u večeře, výraznějším zastáním rivala z trati by se tak trochu střílel do vlastní nohy...

Za Hamiltona se postavila řada lidí. Mimo jiné i brazilský spisovatel Coelho
Za Hamiltona se postavila řada lidí. Mimo jiné i brazilský spisovatel Coelho