Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Zataženo, déšť 16°C

Mistr Evropy z Ruska nechápe: Dostal padáka z české reprezentace!

Autor: ptr

Patří k absolutní světové špičce a tři roky táhnul českou reprezentaci, ani tak se ovšem nevyhnul vyhazovu. Ruský rodák Stepan Knyšov (22) aktuálně nemůže pokračovat ve sbírání úspěchů na prestižních akcích pod českou vlajkou. Otevřeně se sice vymezil proti válce na Ukrajině, vedení národního týmu bylo ale nekompromisní.

Stepan přišel do České republiky v roce 2019. Vrhnul se na studium českého jazyka na Ostravské univerzitě a díky své lásce k taekwon-du a kickboxu se velmi rychle prosadil i do české reprezentace. Vždyť už pod vlajkou své rodné země sbíral úspěchy a dokonce se může pyšnit titulem mistra světa, který získal v pouhých 18 letech. Tomu je ale nyní konec. Ani jasné a veřejné odsouzení války mu nepomohlo a český svaz ho vyřadil z reprezentace.

„Další vítězství na české půdě. Celkem tři zápasy, které jsem vyhrál s velkým bodovým rozdílem. V Česku jsem od roku 2019 a od té doby na české scéně neznám porážky, mám za sebou více než 50 vyhraných zápasů, bez jediné porážky! Dokonce jsem stihnul i vyhrát mistrovství Evropy 2021 a stát se vicemistrem Evropy v roce 2022 pod českou vlajkou. Po třech letech působení v české reprezentaci, jsem z ní byl v prosinci vyhozen, důvodem je mé ruské občanství (člověk si nevybírá, kde se narodí). Bohužel svaz „s ohledem na solidaritu s Ukrajinou“ mi zakázal nadále působit v české reprezentaci, i když to není zakázané ze strany NSA.“

„Ano, mám ruské občanství, ale to vůbec neznamená, že jsem čistokrevný Rus. Jsem proti válce. Což jsem zmiňoval i několikrát veřejně, včetně článku v HN,“ vymezil se jasně proti vyřazení. Mladý sportovec se nechce nechat zlomit a hodlá se dále bít za svou šanci.

„Velice smutné, když se člověk věnuje veškerý svůj čas sportování, je mladý, je výborný bojovník, je mistr světa, je dvojnásobný mistr Evropy, je nejlepší v České republice a jeden z nejlepších na světě, ale i tak nemůže závodit na těch nejprestižnějších závodech a jen je stále politicky potlačován.“

„V takových situacích se projevuje duch bojovníka, nevzdat se a jít si za svým cílem. Ukazuje se také pravá tvář některých „známých“ a zároveň podpora ostatních týmů, včetně Ukrajiny a Estonska. Cíl mám, motivace mám a tohle vidím jen jako překážku, kterou musím zas překonat. Věřím, že za chvíli budu zas na vrcholu,“ popsal svůj případ detailně na Instagramu. Stepan se zřejmě řídí heslem: Naděje umírá poslední. Nyní mu nezbývá než čekat na omilostnění a šanci k návratu na vrcholné akce. Pouze tam může ukázat svou vynikající výkonnost v porovnání se zbytkem světa.

Talentovaný bojovník Stepan Knyšov
Talentovaný bojovník Stepan Knyšov