VIDEOGRAFIKA: Body v lize! Sparta první - ne vždy. Bohemians překvapí | iSport.cz
Ondřej Škvor
10. ledna 2020 • 05:00

VIDEOGRAFIKA: Body v lize! Sparta první - ne vždy. Bohemians překvapí

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
iSport podcast: Je Baroš největší postavou v dějinách Baníku? Co jeho role po kariéře?
MOMENTY 4. nadstavbového kola: Baroš se loučil, boj o korunu střelců a Boleslav do Evropy?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Bod k bodu a nakonec jich Sparta skoro za stovku let nasbírala v nejvyšší domácí soutěži 3771. Nejvíc ze všech českých a slovenských klubů, které od vzniku Československé fotbalové ligy v roce 1925 hrály mezi elitou. Její sousedi se v elitní desítce nejúspěšnějších týmů proměňovali, jak ukazuje exkluzivní videografika pro iSport.cz.Sparta vylétla na vrchol žebříčku hned zkraje, ovšem už v roce 1929 ji vystřídala Slavia a v čele zůstala celých dvaadvacet let. Pak se vrátili na špici rudí – a tak to už zůstalo až dodnes. Pražská „S“ z elitní desítky nikdy nevypadla, ale nejsou jedinými, kdo se může tímto chlubit.

Třetím do party jsou Bohemians. Ti se rovněž drží v TOP 10 po celou dobu, navíc celkově jim patří úctyhodná čtvrtá pozice, byť o ni už musí bojovat s rozjetou Plzní.

Co může překvapit, je deváté místo Slovanu Bratislava. Slovenský tým si drží postavení v desítce i přesto, že z boje nuceně odstoupil po rozpadu federace a posledních 27 sezon se ho netýká. Po své poslední československé sezoně 1992/1993 stál na bedně, hned za Spartou a Slavií.

Malá zkouška. SK Kladno, dnešníma očima nevýrazný klub divize B, skončilo hned v prvním ročníku deváté a pak si od roku 1926 nějaký čas drželo pozici v nejlepší desítce. Jak dlouhý ten čas byl? Chvilka na přemýšlení. 55 let, až do roku 1981! Pro úplnost, ještě teď je Kladno 18. s celkovými 776 body.

Poznámky:
1. Body za výhru jsme započítávali tak, jak se ve skutečnosti přidělovaly. Tedy do sezony 1992/1993 dva, od následujícího ročníku tři.
2. Po celou dobu uvádíme u klubů současné názvy.

VIDEOGRAFIKA: Jak sbíraly kluby body v nejvyšší české a československé soutěži?

VIDEOGRAFIKA: jak se měnili nejlepší střelci v historii české fotbalové ligy?

Vstoupit do diskuse
0

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2019/2020

Nadstavba FORTUNA:LIGA

Skupina o titul Skupina o Evropu Skupina o záchranu

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2019/2020 pokračuje v herním systému s nadstavbou: po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělily do tří skupin a hrají nadstavbu. Titul obhájila Slavia Praha, nováčkem jsou České Budějovice.

Program a rozpis zápasů Tabulka Sestřihy zápasů VIDEO momenty Tabulka střelců Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

Fotbalové vybavení * Fotbalové dresy * Kopačky na Heureka.czČlánky odjinud


Články odjinud