26. října 2023 • 23:15

EL: Betis vyhrál a vede před Spartou. West Ham padl, nastoupil Schick

0
SESTŘIH: West Ham - Liverpool 2:2. Další ztráta „Reds“, hráli oba Češi
SESTŘIH: Toronto - Boston 1:3. Pastrňák gólem uklidnil Bruins, Maple Leafs na pokraji vyřazení

Fotbalisté Betisu Sevilla zvítězili v Evropské lize v Limassolu 1:0 a vedou se šesti body skupinu C, v níž hraje i pražská Sparta. Ve skupině G s účastí Slavie hrál Tiraspol se Servette Ženeva 1:1.

Bayer Leverkusen rozdrtil Karabach 5:1, Patrik Schick hrál první půlhodinu od březnového zranění. West Ham United s Tomášem Součkem prohrál v Pireu 1:2. Střelcem kola byl Ital Vincenzo Grifo, jehož hattrick rozhodl o výhře Freiburgu na hřišti srbského klubu Bačka Topola 3:1.

Trenér Betisu Pellegrini hodně zamíchal sestavou, ve srovnání se sobotní ligovou remízou na hřišti Getafe si místa udrželi jen stopeři Roca a Pezzella. Jen na lavičku si sedli i Diao a Isco, kteří před třemi týdny zařídili výhru nad Spartou 2:1. Diao přišel až na začátku závěrečné čtvrthodiny, okamžitě se uvedl střelou do břevna a odražený míč nasměroval Pérez do sítě. Betis měl štěstí, těsně před vstřeleným gólem ho zachránila tyč. Venku vyhrál poprvé od poloviny srpna po šesti zápasech.

Šeriff po zdrcující porážce na Slavii vyměnil trenéra a nový kouč Pilipčuk si připsal remízu 1:1. Servette Ženeva vedl zásluhou Francouze Crivelliho, deset minut před koncem vyrovnal Nigerijec Ankeye.

Bayer Leverkusen dal v předchozích pěti domácích zápasech v této sezoně vždy minimálně tři góly, tentokrát splnil normu už během prvního poločasu. Hlavní postavou byl záložník Wirtz. který nejprve gólem rozjásal fanoušky Bayeru, pak ale faulem v šestnáctce zavinil penaltu a Bajramov nedal Matějovi Kovářovi v brance šanci.

Pak už ale stříleli jen domácí. Dvě branky dal Španěl Grimaldo, poosmé v sezoně se trefil Nigerijec Boniface. Na všechny tři branky přihrál Wirtz, který tak bohatě odčinil svou předchozí chybu. Mezi střelce se pak zapsal i Tapsoba z Burkiny Faso.

V 64. minutě vystřídal Bonifaceho Schick a o šest minut později přišel na hřiště i Adam Hložek místo hrdiny utkání Wirtze. Ještě větší porážce zabránil ruský brankář Luněv, který dvě předchozí sezony strávil jako náhradník v Leverkusenu. Své bývalé spoluhráče několikrát zastavil a jednou mu pomohlo břevno.

Londýnští „Kladiváři“ se nevzpamatovali z nedělní prohry 1:4 s Aston Villou a v Pireu si připsali porážku 1:2. Nejprve se Fortunis uvolnil mezi čtyřmi protihráči a z hranice šestnáctky tvrdě vypálil. Pak v nastavení prvního poločasu vedení zdvojnásobil Brazilec Rodinei, když kapitán hostů Ogbonna nešťastně tečoval jeho střelu.

Souček byl na trávníku po celý zápas, Vladimíra Coufala nechal trenér Moyes v Londýně s odůvodněním, že český obránce, který v Premier League hraje od začátku sezony prakticky bez střídání, není zcela fit. Nečekaně jen na lavičce začal i nejproduktivnější hráč hostí Bowen. Autor šesti gólů v této sezoně vyběhl na hřiště až ve druhém poločase spolu s Brazilcem Paquetou, který tři minuty před koncem střelou z voleje alespoň zmírnil prohru.

Srbský klub Bačka Topola hraje poprvé v základní skupině a v utkání s favoritem z Freiburgu rychle vedl zásluhou Petroviče. O zvrat se postaral Grifo, který podobně jako v zápase s Olympiakosem proměnil penaltu, a pak přidal ještě dva góly ze hry.

Sporting Lisabon v Čenstochové dlouho vedl, přestože se musel už od šesté minuty obejít bez vyloučeného Švéda Gyökerese, který zbytečně zezadu fauloval u rohového praporku. O čtyři minuty později po rohovém kopu hlavičkoval do sítě Uruguayec Coates, ale v závěru využil početní převahu Piasecki a polskému mistrovi zařídil první bod v soutěži.

Olympique Marseille vyhrál od příchodu italského trenéra Gattusa teprve druhý z pěti zápasů. První gól do sítě AEK Atény vstřelil Portugalec Vitinha, Mexičan Pineda po změně stran sice vyrovnal, ale pak rakouský brankář Stankovic ve snaze napravit svou chybu fauloval Vitinhu, dostal červenou kartu a Maročan Harít proměnil penaltu. Uspěl i Veretout při dalším pokutovém kopu.

Tým Molde po černé sérii v domácí lize ztratil o víkendu šanci na obhajobu norského titulu, ale v severském derby si spravil chuť vysokou výhrou nad švédským Häckenem 5:1. Pro hosty bylo malou útěchou, že alespoň dali první gól v soutěži.

Liverpool má posedmé v řadě nakročeno do vyřazovací fáze. Toulouse při poslední návštěvě Anfield Road v roce 2007 schytalo debakl 0:4 a tentokrát to bylo hodně podobné. Portugalec Jota s míčem u nohy prošel mezi čtyřmi protihráči a tváří v tvář brankáři Restesovi nezaváhal. Pak sice Nizozemec Dallinga naběhl za obranu a z poloviny hřiště dotáhl sólo až k vyrovnání, ale v rychlém sledu přesně zakončili na druhé straně Japonec Endo a Uruguayec Núňez. Po změně stran výhru pečetili Nirozemec Gravenberch a střídající Egypťan Salah.

Ajax Amsterodam po osmi zápasech bez vítězství propustil v pondělí trenéra Stejna, ale dočasný šéf lavičky Maduro, bývalý nizozemský reprezentant, začal prohrou 0:2 v Brightonu. Brazilec Joao Pedro tam dal už čtvrtý gól v soutěži, ale první ze hry, ty předchozí byly z penalt.

Jediný slávista, který se dnes mohl radovat ze vstřeleného gólu, byl Nigerijec Usor. Útočník, který je z Edenu na hostování v LASK Linec, se trefil na hřišti belgického Unionu Saint-Gilloise. Domácí ale v závěru strhli vedení na svou stranu a rakouský tým je tak dál bez bodu poslední.

Zápas Maccabi Haifa - Villarreal byl vzhledem k situaci v Izraeli odložen na 6. prosince.

Skupina A

Olympiakos Pireus - West Ham 2:1 (2:0)
Branky: 33. Fortunis, 45.+1 Rodinei - 57. Paquetá.

Bačka Topola - Freiburg 1:3 (1:0)
Branky: 14. Petrovič - 49. z pen., 59. a 73. Grifo.

1. West Ham 6 5 0 1 10:4 15
2. Freiburg 6 4 0 2 17:7 12
3. Olympiacos 6 2 1 3 11:14 7
4. Backa Topola 6 0 1 5 6:19 1

Skupina B

Olympique Marseille - AEK Atény 3:1 (1:0)
Branky: 27. Vitinha, 60. Harít z pen., 69. Veretout z pen. - 53. Pineda. ČK. 56. Stankovic (AEK).

Skupina D

Sturm Štýrský Hradec - Bergamo 2:2 (1:2)
Branky: 13. Prass, 80. Horvat z pen. - 34. a 45.+7 z pen. Muriel. ČK: 53. Hierlander (Sturm).

Čenstochová - Sporting Lisabon 1:1 (0:1)
Branky: 79. Piasecki - 14. Coates. ČK: 6. Gyökeres (Sporting).

1. Atalanta 6 4 2 0 12:4 14
2. Sporting 6 3 2 1 10:6 11
3. Sturm Graz 6 1 1 4 4:9 4
4. Raków 6 1 1 4 3:10 4

Skupina E

Liverpool - Toulouse 5:1 (3:1)
Branky: 9. Jota, 30. Endo, 34. Núňez, 65. Gravenberch, 90.+3 Salah - 16. Dallinga.

Saint-Gilloise - LASK Linec 2:1 (0:1)
Branky: 83. Puertas z pen., 90.+5. Burgess - 24. Usor.

1. Liverpool 6 4 0 2 17:7 12
2. Toulouse 6 3 2 1 8:9 11
3. Gil Vicente 6 2 2 2 5:8 8
4. Linz 6 1 0 5 6:12 3

Skupina F

Panathinaikos Atény - Rennes 1:2 (0:1)
Branky: 61. Joannidis z pen. - 8. Gúirí, 50. Kalimuendo.

Zápas Maccabi Haifa - Villarreal byl odložen na 6. prosince.

Branky: 1. Bove, 17. Lukaku.

Šeriff Tiraspol - Servette Ženeva 1:1 (0:1)

Molde - Häcken 5:1 (3:1)
Branky: 28. a 56. Eikrem, 6. Gulbrandsen, 30. Breivik, 90.+3 Bjornbak - 22. Sonko.

Bayer Leverkusen – Karabach 5:1 (3:1)
Branky: 30. a 55. Grimaldo, 5. Wirtz, 35. Boniface, 58. Tapsoba - 16. Bajramov z pen.

1. Leverkusen 6 6 0 0 19:3 18
2. Karabach 6 3 1 2 7:9 10
3. Molde 6 2 1 3 12:12 7
4. Häcken 6 0 0 6 3:17 0