9. října 2015 • 17:24

Kiks Čechova rivala mění pravidla. Brankový sudí smí ukázat gól

Autor:
TOP VIDEA
Vrba: Postup je důležitý pro nás i pro český fotbal kvůli koeficientu Vrba: Postup je důležitý pro nás i pro český fotbal kvůli koeficientu
Jak probíhal zlatý let z Nagana? Vzpomínají Čechmánek i s posádkou letu
Jak probíhal zlatý let z Nagana? Vzpomínají Čechmánek i s posádkou letu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Brankoví rozhodčí ve fotbale doteď nesměli gestikulovat v momentě, když chtěli dát najevo hlavnímu sudímu, aby uznal gól. Tohle nařízení porušil Danny Makkelie v utkání Arsenalu s Olympiakosem Pireus v Lize mistrů, když signalizoval branku domácího týmu po velké chybě brankáře Davida Ospiny. Jednal sice proti pravidlům, ale paradoxně přispěl k tomu, že se situace změnila a brankoví sudí už budou moct naznačit, že gól má platit.Jejich hlavním úkolem je hlídat dění v pokutovém území. Když ale padne branka, brankoví sudí za vápnem mohli s hlavním komunikovat jen pomocí mikrofonu, v žádném případě nijak gestikulovat.

Co udělal nizozemský sudí Danny Makkelie v utkání Ligy mistrů mezi Arsenalem a Olympiakosem Pireus (2:3)? V momentě, kdy míč po rohovém kopu Kostase Fortounise a chybě Davida Ospiny jen těsně překročil brankovou čáru, rukou jednoznačně ukázal na středový kruh a směrem k hlavnímu ukazoval, aby branku uznal.

Ač se to zdá nelogické, Makkelie si měl takové gesto odpustit. "Podle pravidel při signalizování branky udělal příliš, ale počínal si v zásadě dobře. Sice už jednal trošku za hranou, ale vidím jeho reakci pozitivně," zastal se nizozemského rozhodčího šéf sudích UEFA Pierluigi Collina.

"Nebyl potrestán, naopak jsme ho použili jako správný příklad, jak se z takové situace poučit. Ruka pátého rozhodčího ukazující směrem ke středovému kruhu teď bude jasným znamením, že rozhodčí branku má uznat," dodal bývalý úspěšný arbitr.

Danny Makkelie tak svým jednáním donutil představitele UEFA k tomu, že upravila stávající pravidla pro brankové rozhodčí. Nyní už bude každému divákovi na stadionu i u obrazovek zřejmé, kdy brankový sudí uzná gól.

"Když pátý sudí jen křičel do mikrofonu, nikdo mimo ostatních rozhodčích nevěděl, že chce uznat branku. Proto jsme chtěli změnu a těší nás, že to představitelé IFAB (mezinárodní pravidlové komise fotbalu) schválili," objasnil Collina.

Alfred Finnbogason z Olympiakosu se raduje ze třetího gólu v síti arsenalského Davida Ospiny
Alfred Finnbogason z Olympiakosu se raduje ze třetího gólu v síti arsenalského Davida Ospiny

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Program ZOH >> Hokej na ZOH 2018 >>

 Klasická verze
Mobilní verze