Karel Häring
28. srpna 2015 • 10:25

KOEFICIENTY: Liga mistrů je blíž. Ale zařídí ji jen skvělý podzim

TOP VIDEA
Belgický novinář o posile, která míří do Sparty: Stanciu byl v Anderlechtu flop Belgický novinář o posile, která míří do Sparty: Stanciu byl v Anderlechtu flop
Česká výprava na ZOH je třetí nejpočetnější v historii. Účast mohla být ještě vyšší, lituje Kejval Česká výprava na ZOH je třetí nejpočetnější v historii. Účast mohla být ještě vyšší, lituje Kejval
VŠECHNA VIDEA ZDE

Historicky první účast třech klubů v základních skupinách evropských pohárů může hodně vylepšit český koeficient. A to natolik, že si po mnoha letech zajistí přímý postup svého mistra do Champions League (pro sezonu 2017/2018). Nicméně k tomu by mohlo dojít jen při velmi vydařeném podzimu všech tří zástupců: Plzně, Sparty i Liberce.I po úspěšném play off Evropské ligy zůstává Česko v tabulce koeficientů na třinácté příčce, přičemž od dvanácté už mají šampioni jistý start v LM. Ta patří momentálně Švýcarsku a Viktorii a spol. se v odvetách podařilo znovu umazat manko.

Zatímco před čtvrtečními bitvami ztrácely tuzemské kluby 2,25 bodů, teď je to 1,85, což je stále velký rozdíl. Nicméně v základních skupinách budou mít Češi o jednoho zástupce víc než Švýcaři a navíc, v hlavní fázi soutěže se výhra a remíza počítá do tabulky koeficientů za dva, respektive jeden bod, nikoliv za poloviční hodnotu jako v kvalifikaci.

Co musí týmy Synot ligy udělat pro sesazení konkurenta? Zjednodušeně řečeno uhrát za sezonu o deset bodů víc (2 za výhru, 1 za remízu) než dvojice FC Basilej-FC Sion. V modelovém příkladu to znamená, že pokud by Sparta či Plzeň měla ve skupině stejnou bilanci jako švýcarský mistr a Liberec vyrovnal bodový zápis Sionu, musel by třetí český klub ve skupině čtyřikrát zvítězit a dvakrát remizovat, nebo pětkrát vyhrát. Variant je ale pochopitelně mnohem víc.

Tabulka koeficientů

Pořadí  Země Před odvetami  Po odvetách  aktuální počet klubů celkový počet klubů  
11. Turecko  29,6  29,8 3
12.  Švýcarsko  29,575 29,775  5
13.  Česko 27,325  27,925 3
14.  Řecko 26,5 26,7  3 5

Každopádně nastává z pohledu blízké pohárové budoucnosti českých týmů velmi důležitý podzim, v němž si kromě útoku na Švýcarsko budou muset krýt záda před čtrnáctým Řeckem, které má rovněž tři zástupce. Na Česko ztrácí 1,3 body. Mimochodem, jedenáctá pozice, se v tuto chvíli jeví příliš vzdálená, byť ztráta na Turecko je necelé dva body. Jenže soupeř v kvalifikaci o EURO 2016 má ve hře svou silnou trojku: Galatasaray, Fenerbahce a Besiktas.

Pokud by tuzemský trojlístek skutečně obsadil na konci sezony dvanáctou příčku, zajistil by si jisté místo v Lize mistrů pro ročník 2017/2018 a zároveň i start vítěze MOL Cupu ve skupině Evropské ligy. Reálnější však je, že se to povede až o rok později. Protože Češi, po odečtení koeficientu ze sezony 2011/2012, vstoupí příští léto do pohárů nejhůře z dvanáctého místa. A pak by jim pouze zbývalo jej uhájit.

Co už je jisté teď, do ročníku 2016/2017 vstoupí se stejným rozdělením jako letos: tedy mistr a vicemistr do předkol Champions League, třetí a čtvrtý celek domácí soutěže a vítěz MOL Cupu do kvalifikace Evropské ligy.

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze