5. listopadu 2008 • 13:37

Chuligáni opět (beztrestně?) řádili

Autor:
Sektor fanoušků fotbalové Sparty.
TOP VIDEA
LIGA NARUBY: Rosického sako, tanec s ježkem a žvýkačka, která nezaskočí LIGA NARUBY: Rosického sako, tanec s ježkem a žvýkačka, která nezaskočí
13. den na ZOH: Francouz jako Hašek, dejá vu z Nagana a noční můra Ester 13. den na ZOH: Francouz jako Hašek, dejá vu z Nagana a noční můra Ester
VŠECHNA VIDEA ZDE

Další výbuch násilí! Příznivci Brna házeli v Edenu světlice na trávník. Fanoušci Sparty zdemolovali vlak a autobus. A ještě házeli na stadionu dýmovnice.Co mají obě události společného? Viníkům, ať už byli vypátráni či nikoliv, hrozí minimální tresty a nebo vůbec nic.

Na Slavii vhodili příznivci Brna na trávník světlice. Další odpálili ve svém sektoru. Pořadatelé, bezpečnostní agentura, hasiči, policisté odvedli profesionální práci. Viníky zajistili, identifi kovali a čeká je další šetření.

Ministr vnitra Langer před časem prezentoval manuál pro fotbalové kluby Bezpečnost na sportovních utkáních. Je to dílko nikterak přelomové a novinář, který navštívil pár utkání doma i v zahraničí, by jistě podobné napsal za den. Nicméně je to základní kámen, na němž se dá stavět. A na Slavii se, stejně jako na dalších stadionech, postupovalo v jeho duchu. Svou pozitivní roli sehrál kamerový systém.

Pořadatele i policisty čeká do budoucna ještě jediný úkol. „Musíme najít společnou řeč s Úřadem na ochranu osobních údajů. Bude to složitá cesta, ale na obou stranách je cítit dobrá vůle,“ uvedl Igor Bruzl, mluvčí Baníku Ostrava, který se jednání účastní.

Zbývá dořešit způsob, jakým zabránit problémovým jedincům ve vstupu na stadion.

Sparťané poničili vlak, kterým cestovali na Bazaly, a přímo v Ostravě autobus, který je měl odvézt ke stadionu. „Škodu na dvou poničených vagonech odhadujeme na několik desítek tisíc korun. Fotbaloví fandové utrhali stolky, rozbili zrcadlo a vůz popsali graffiti. Navíc je v jednom místě prokopnutý strop a spálená podlaha,“ řekl Petr Šťáhlavský, mluvčí Českých drah.

Tento incident se odehrál mimo stadion a jeho řešení je plně v kompetenci policie. „Situaci vyhodnocujeme. Ustanovení konkrétních viníků potrvá ještě několik dnů,“ vysvětlil Miroslav Pech, mluvčí krajské policejní správy.

Z obou případů jasně vyplývá, že tresty pro vandaly je třeba výrazně zpřísnit a najít způsob, jak je z fotbalových stadionů i fotbalového dění obecně zcela eliminovat. Jak uvedl ministr vnitra Langer na křtu zmíněného manuálu, i na tomto problému tým odborníků pracuje. Svou pozitivní roli mohou sehrát kamerové systémy na jednotlivých stadionech.

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Program ZOH >> Hokej na ZOH 2018 >>
Klasická verze
Mobilní verze