Řepka asi zůstane. Je to dobře? | iSport.cz
Karel Häring
2. ledna 2009 • 04:00

Řepka asi zůstane. Je to dobře?

Tomáš Řepka
TOP VIDEA
Slovácko - Plzeň: Povedený brejk zakončil Hellebrand, 2:1! Slovácko - Plzeň: Povedený brejk zakončil Hellebrand, 2:1!
Pardubice - Sparta Praha: Machala znovu v samostatném úniku, tentokrát však neuspěl Pardubice - Sparta Praha: Machala znovu v samostatném úniku, tentokrát však neuspěl
VŠECHNA VIDEA ZDE

Tomáš Řepka je pro Spartu stále přínosem. Ne, přes nesporné kvality neodvádí to, co by měl a řešením je odchod. To jsou dva základní – protichůdné – názory na pozici zkušeného stopera, který dnes oslaví pětatřicáté narozeniny.Od jeho podzimního vyhlášení o možném odchodu to vypadalo, že v zimě Letnou skutečně opustí, podle poslední zpráv však zřejmě zůstane. Dělá Sparta dobře?

Záleží, jestli se na to díváte z krátkodobého nebo dlouhodobého hlediska. V tom prvním případě je to správné rozhodnutí. Nově budovaná obrana potřebuje hráče, který ji na hřišti dokáže řídit a mladší parťáky uklidnit. V dlouhodobějším horizontu je tahle „závislost“ na nespolehlivém hráči kontraproduktivní.

A kdy jindy může Sparta začít s budováním nového týmu, než po zpackané podzimní části? Rozhodující je, jakým směrem se vydá vedení: zda sezonu zabalí a začne od základu, nebo se pokusí zachránit, co se dá. Z kroků letenských šéfů to vypadá na variantu číslo dvě. Je to správný krok?

1. Pomoc v obraně: ANO
Kdo si vzpomene na výkony sparťanské defenzivy ve druhé části podzimní fáze, musí dát za pravdu obhájcům Tomáše Řepky. V šesti utkáních, kdy chyběl, inkasovali Letenští osmkrát (průměr 1,333), zatímco s ním to bylo devětkrát, ovšem v deseti střetnutích (0,9). Bilanci přitom notně pokazil brutální týden, v němž Sparta prohrála 0:3 v Liberci a 1:4 se Slavií.

Když Řepka chyběl – a klub neměl kvůli liknavému přístupu v letním přestupovém okně dost stoperů – obrana hořela a soupeři necítili přehnaný respekt. Celkově platí to, co už bylo stokrát řečeno. Pokud se bývalý hráč Fiorentiny a West Hamu koncentruje pouze na hru, v Gambrinus lize dominuje.

2. Přínos v kabině: NE
Znalci prostředí letenské kabiny říkají, že rozhodně nepatří k těm, kteří by byl v šatně nejvíce slyšet. Na druhou stranu to není pozitivní typ, za kterým by ostatní šli, a který by táhl tým v době, kdy upadne do krize. „Když přijde špatné období, on je mezi prvními, na kom to zanechá stopy,“ říká jeden z bývalých členů realizačního týmu Sparty. Klasickým příkladem prý je právě nevydařený přelom září a října.

Po prohře v Liberci odehrál špatný zápas s Dinamem Záhřeb a následně i v derby. Slávisté po utkání dávali k dobru, jak během hry zaslechli naštvaného Řepku, brblajícího si pro sebe: „Ku..., s těma mladýma se nedá hrát.“ I Matúš Kozáčik si prý během týdnů, kdy působil v roli jedničky, vytrpěl své.

3. Vztahy s fanoušky: ANO
Sparta jako jediný klub nebojuje jen se soupeři, ale občas i s vlastními fanoušky z „kotle“. Ti dokáží pořádně narušit atmosféru či psychiku hráčů (viz. transparent před derby: výhra, nebo smrt). Po zpackaném podzimu rozhodně nepanují mezi oběma stranami pohodové vztahy a v klubu musí brát při rozhodování na zřetel i toto hledisko. V případě, že by teď Řepka odešel, mohla by se zloba fanoušků obrátit znovu proti klubu.

4. Vztah s novým asistentem: NE
Když se spekulovalo o příchodu Martina Haška coby nového asistenta s vyššími pravomocemi, z úst několika hráčů, jenž donedávna působili (nebo tam stále ještě jsou) zaznělo varování, že si nedokáží představit spolupráci mezi novým koučem a Řepkou. „Do týdne se chytnou,“ prohlásil jeden z nich.

Hašek nebyl v závěru svého působení populární mezi spoluhráči, v zákulisí se dokonce spekulovalo o tom, že jednou z podmínek jeho příchodu je odchod Blažka a Řepky, aby zvládl kabinu. Možná, že došlo ke kompromisu. A možná brzy uslyšíme prohlášení o tom, že si to vyříkají. Tomu můžete věřit leda ještě na vrátnici stadionu, dál už ne. Podobné mírotvorné hlasy byly slyšet, když se do Sparty vracel Hřebík – a pak stejně nenašel s hráči společnou řeč.

Témata:  sport, fotbal, Sparta, řepka
 

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.

Finále
Francie - Chorvatsko 4:2

Zápas o třetí místo
Belgie - Anglie 2:0

Semifinále
Francie - Belgie 1:0
 * Anglie - Chorvatsko 1:2 v prodl. 

Čtvrtfinále
Urugay - Francie 0:2 
* Brazílie - Belgie 1:2
Švédsko - Anglie 0:2 Rusko - Chorvatsko 2:2, 3:4 na penalty

Články odjinud