Nizozemci porazili Mexiko 2:1, rozhodla Robbenova komedie

Mexičané se bouřili, rozhodčí přesto posudil zákrok na Robbena jako penaltový
Arjen Robben padá v pokutovém území a rozhodčí píská pokutový kop, ze kterého Nizozemci rozhodli o svém postupu
PENALTA. Arjen Robben upadl v pokutovém území a rozhodčí pískl pokutový kop
Arjen Robben padl v pokutovém území a Nizozemci díky proměněné penaltě udolali Mexiko 2:1
Arjen Robben se kácí k zemi v pokutovém území. Byl to faul, nebo Robben filmoval?
Arjen Robben se raduje, Nizozemci díky sporné penaltě postupují do čtvrtfinále MS
Arjen Robben a trenér Lous van Gaal. Nizozemci postoupili díky přísné penaltě do čtvrtfinále MS
22
Fotogalerie
ČTK, iSport.cz
MS 2014
Začít diskusi (0)

Fotbalisté Nizozemska díky obratu v závěru zdolali v osmifinále mistrovství světa Mexiko 2:1. Americký tým vedl po gólu Giovaniho Dos Santose z úvodu druhého poločasu, dvě minuty před koncem ale srovnal Wesley Sneijder a v nastavení rozhodl po teatrálním pádu Arjena Robbena z penalty útočník Klaas Jan Huntelaar. Mexičané končí pošesté za sebou v osmifinále, soupeř si o semifinále zahraje s Kostarikou, či Řeckem.

KonecLIVE
21

"Hráči v závěru předvedli, že věří ve vítězství do poslední chvíle. Musím svému týmu složit kompliment," liboval nizozemský kouč Louis van Gaal.

Nizozemský trenér musel už v deváté minutě sáhnout ke střídání. Zraněného De Jonga nahradil Martins Indi, který nastoupil poprvé od otřesu mozku z utkání s Austrálií. Právě po jeho zaváhání se dostal v 17. minutě do první šance takticky svázaného duelu Herrera, ale těsně minul pravou tyč.

Ve 24. minutě Cillessen nejistě vytáhl na roh pokus záložníka Salcida. Evropský tým měl první náznak šance až o tři minuty později, ale Van Persie zpracovával míč na dlouhou nohu a vysoko přestřelil.

Utkání pak zpestřila několikaminutová přestávka na občerstvení, kterou kvůli parnému počasí ve Fortaleze nařídil sudí Pedro Proenca. Portugalský rozhodčí zřejmě oběma týmům odpustil v prvním poločase pokutový kop - neodpískal hned dvě vysoké nohy u Herrerovy hlavy ani zákrok na Robbena.

Mexičané vstoupili do druhé půle aktivně a po třech minutách otevřeli skóre. Giovani Dos Santos překvapil z dálky střelou levačkou a trefil se přesně k tyči.

Anketa
Měla se pískat penalta po Robbenově pádu?
ANO
NE

Mexický kouč Miguel Herrera střelce branky brzy vystřídal a vsadil na defenzivu, což si po utkání vyčítal. "Po vedoucí brance jsme se stáhli moc dozadu, což nás stálo vítězství a beru to na sebe," připustil.

Nejlépe střílející útok základních skupin se však proti výborné mexické obraně, která zatím na turnaji zaváhala jen jednou, nemohl dlouho prosadit. De Vrijův pokus v 57. minutě vytáhl Ochoa na tyč, čtvrt hodiny před koncem zase vyrazil na roh Robbenovu ránu.

Tlak "Oranjes" dlouho nepřinášel výrazné šance, až v 88. minutě se dostal k míči Sneijder a nekompromisní ránou srovnal. V nastavení si pak pro faul stopera Márqueze došel Robben a pokutový kop poslal k tyči střídající útočník Huntelaar. Ten přišel na hřiště v 76. minutě a míče se podle statistiků dotkl jen sedmkrát, ale z toho se podílel přihrávkou na vyrovnávacím gólu a pak vstřelil i rozhodující branku, když mu míč přenechal faulovaný Robben.

VIDEO | Podívejte se na Robbenovův pád před penaltou

 

"Byl to hotový nával adrenalinu. Situace, o které sníte už jako malý kluk - dát vítězný gól. Je to prostě fantastické," uvedl v pozápasovém rozhovoru Huntelaar, který si na penaltu troufl, třebaže naposledy z jedenácti metrů selhal.

Nizozemci dokázali v Brazílii vyhrát už třetí zápas, v němž museli otáčet nepříznivé skóre, což se dosud na jednom MS povedlo jen Němcům v roce 1970.

"Výsledek je naprosto nespravedlivý. Vedli jsme si dobře, ale na mistrovství bylo celou dobu všechno proti nám," uvedl Herrera, který sudímu vyčítal hlavně to, že netrestal Robbenovy pády žlutou kartou.

Branky: 88. Sneijder, 90.+4 Huntelaar z pen. - 48. G. Dos Santos. Rozhodčí: Proenca - Miranda, Trigo (všichni Portug.). ŽK: Aguilar, Márquez, Guardado (všichni Mexiko). Diváci: 58.817.

Nizozemsko: Cillessen - Vlaar, De Vrij, Blind - Verhaegh (57. Depay), De Jong (9. Martins Indi), Wijnaldum, Sneijder, Kuijt - Van Persie (76. Huntelaar), Robben. Trenér: Van Gaal.

Mexiko: Ochoa - Rodríguez, Márquez, Moreno (46. Reyes) - Aguilar, H. Herrera, Salcido, Guardado, Layún - G. Dos Santos (61. Aquino), Peralta (75. Hernández). Trenér: M. Herrera.

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů