Na EURU nejvíce vydělali Turci | iSport.cz
27. června 2008 • 17:42

Na EURU nejvíce vydělali Turci

Autor: ČTK
peníze,euro
TOP VIDEA
SÁZKAŘSKÉ TIPY: Slavia může proti Slovácku zaváhat. Jak vsadit na Baník a Spartu?
SESTŘIH: Plzeň - Sönderjyske 3:0. Viktoria jde v EL dál, čeká ji cesta do Izraele
VŠECHNA VIDEA ZDE

Kdo získá evropské zlato, zatím není jisté, ale podle prémií jsou už teď vítězi šampionátu turečtí fotbalisté. Přestože vypadli v semifinále, vydělají si víc než oba finalisté.Podle agentury SID dostanou Turci 450 tisíc eur na hlavu, Němci mají za titul slíbeno 250 tisíc, Španělé 214 tisíc. Rumuni, Francouzi a Řekové podle stejného zdroje hráli na Euru zadarmo.

Hlavním zdrojem pro prémie jsou částky, které jednotlivé svazy dostanou od UEFA. Liší se však klíč, podle nějž je svazoví funkcionáři rozdělují. Český fotbalový svaz například dostane 8,5 milionu eur, tedy asi 212 milionů korun.

Po odečtení nákladů rozdělí mezi hráče a realizační tým 40 procent, takže by na jednotlivce mohlo připadnout v průměru 75 tisíc eur (1,8 milionu korun).

Turci vydělali 14,5 milionu eur a podle předsedy svazu Hasana Dogana skoro celá tato suma připadne hráčům. Podíl prý dostanou i ti, kteří na poslední chvíli vypadli z nominace.

Druhé místo v tabulce prémií obsadili podle dostupných informací Chorvati. Suma 6,5 milionu eur se bude rozdělovat podle zásluh a největší hvězdy tak mohou počítat s 300 tisíci eur. Rusové mají od svazu zatím slíbeno "jen" 120 tisíc, ale lze očekávat, že jim ještě přilepší sponzoři.

Zato Rumuni, Francouzi a Řekové se domů vrátili s prázdnou kapsou. Jejich národní svazy totiž vypsaly prémie jen za postup ze skupiny. Zvláště pro Řeky je nula na kontě šokem. Před čtyřmi lety totiž měli slíbeno ze všech nejvíc a skutečně si také po překvapivém triumfu odvezli 750 tisíc eur na hlavu.

Pořadí týmů podle prémií UEFA (v milionech eur):
1. Španělsko 20, 2. Německo 19, 3. Rusko a Turecko 14,5, 5. Chorvatsko a Nizozemsko 12,5, 7. Portugalsko 11,5, 8. Itálie 10,5, 9. ČR, Rumunsko, Švédsko, Švýcarsko 8,5, 13. Francie, Polsko, Rakousko 8, 16. Řecko 7,5.

Témata:  sport, fotbal, Euro, finance
Skupina 2
Články odjinud


Články odjinud