Jak mají Češi vyzrát na Poláky? Dálnice za góly je vpravo | iSport.cz
Michal Petrák
16. června 2012 • 04:58

Jak mají Češi vyzrát na Poláky? Dálnice za góly je vpravo

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
RENTGEN: Stanciu ožil. Kolik šancí vytvoří parťákům s Jabloncem?
Vémolice v kuchyni. Slavný MMA zápasník ukázal, jak si chystá jídlo
VŠECHNA VIDEA ZDE

Fanouškům se to nemusí líbit, ale Češi by v duelu s Polskem měli vycházet z toho, že remíza pro ně není až tak špatný výsledek – pokud Řecko neporazí Rusko (anebo ho naopak porazí o šest branek), bude stačit k postupu. Základním předpokladem tedy bude ubránit v ofenzivě silnou pravou stranu soupeře. Trenér Franciszek Smuda ve druhém utkání skupiny proti Rusku zahustil střed zálohy, proti Česku se od něj dá čekat ofenzivnější rozestavení – jednak potřebuje Polsko vyhrát, jednak cítí, že pokud bude Čechům chybět Tomáš Rosický, nemusí tak urputně bránit.

Na hře Poláků je evidentní, kolik sebedůvěry si z Dortmundu přivezli Lukasz Piszczek, Jakub Blaszczykowski a Robert Lewandowski. Starají se o hlavní ofenzivní hrozbu hostitelů mistrovství Evropy a poslední dva jmenovaní jsou zároveň střelci jediných dvou polských gólů na turnaji.

V podstatě to bude souboj plzeňské kliky s dortmundskou – na špičkách bude muset být Václav Pilař, aby mu nepláchl bleskurychlý pravý obránce Piszczek, David Limberský si bude muset dát pozor na nabíhajícího Blaszczykowského. A stopeři by se měli postarat o Lewandowského, který hraje ve velké pohodě.

David Limberský slaví úvodní trefu Petra Jiráčka (na snímku vpravo) v utkání Česka s ŘeckemDavid Limberský slaví úvodní trefu Petra Jiráčka (na snímku vpravo) v utkání Česka s ŘeckemFoto EPA

Češi by tak měli na levou stranu staženější záložní dvojice postavit Tomáše Hübschmana – je to jediný čistokrevný defenzivní středopolař v týmu Michala Bílka a svou poziční hrou a disciplínou dokáže levé straně do značné míry ulevit v okamžicích, kdy bude přetížená pod náporem dortmundského tria.

Na opačné straně taková hrozba nebude – druhý stažený záložník (Jaroslav Plašil nebo Petr Jiráček) ve spolupráci s pravým obráncem Theodorem Gebre Selassiem musí dát pozor na Ludovika Obraniaka, který pravděpodobně nastoupí na levém křídle Poláků.

Špílmachr (a Plašilův spoluhráč) z Girondins Bordeaux se sice občas vyskytne na kraji, je však mnohem více zvyklý na hru uprostřed, kam se i v zápase proti Rusku často stahoval. Bude potřeba zachytit jeho náběhy, kterými by mohl zaskočit střed české obrany z druhé strany.

Polští fotbalisté nevěděli, jestli se mají po remíze 1:1 s Řeckem radovat, nebo smutnitPolští fotbalisté nevěděli, jestli se mají po remíze 1:1 s Řeckem radovat, nebo smutnitFoto EPA

Obraniak si bude měnit pozice se středním ofenzivním záložníkem Adrianem Mierzejewským, který oproti sestavě, jaká nastoupila s Ruskem, nahradí obranáře Dariusze Dudku. Není to žádný rychlík, ovšem má dobrou techniku. On i Obraniak (ten proti Rusům vytvořil sedm šancí, nejvíc ze všech hráčů na trávníku) budou nebezpeční i ze standardních situací.

A jak můžou Češi soupeře ohrozit? Středem zálohy nebo po pravé straně. Eugen Polanski a Rafal Murawski, kteří se ve středové řadě budou starat o bránění, působili proti Rusům unaveně, a když jim bude za zády chybět Dudka, nebudou tak jistí.

David Limberský proti Řecku odehrál celé utkání, v závěru se mohl radovat z české výhryDavid Limberský proti Řecku odehrál celé utkání, v závěru se mohl radovat z české výhryFoto EPA

Při útočení bude moci jedno z českých křídel – Pilař a Jiráček/Rezek – sbíhat do středu, aby tento prostor přetížili.

Nejlepší možnost však skýtá fakt, že Obraniakovým sbíháním do středu vznikne z českého pohledu na pravé straně krásně hladká dálnice pro Gebre Selassieho a křídelního hráče.

Jedinou stopkou na téhle silnici pak bude Sebastian Boenisch, který je nejméně jistý z obranné čtveřice – je pomalý a po četných operacích kolen nepříliš pohyblivý.

Pokud bude Milan Baroš šikovně nabíhat, může zamotat hlavu stoperské dvojici Damien Perquis – Marcin Wasilewski. Jejich komunikace byla ve druhé půli proti Řecku terčem mnoha vtipů na internetu (i když oba mluví francouzsky...).

Touha týmu je obrovská a já tady ještě nekončím, říká Rosický
Touha týmu je obrovská a já tady ještě nekončím, říká Rosický


Vstoupit do diskuse
0
Skupina A
Články odjinud


Články odjinud