Irsko - Itálie 1:0. Senzační postup Irů zařídil chvíli před koncem Brady

Autor: ČTK, rjm
0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Fotbalisté Irska vyhráli v závěrečném utkání skupiny E nad již jistě postupující Itálií 1:0 a zajistili si rovněž postup do osmifinále turnaje. Vítězstvím irské reprezentaci zajistil pět minut před koncem jediným gólem zápasu Brady, když hlavou překonal gólmana.

Itálie k utkání přistoupila s vědomím, že v osmifinále ji čeká repríza finále předchozího šampionátu z roku 2012 se Španělskem. Trenér Conte proto nechal odpočívat většinu opor včetně brankářské jedničky Buffona. Nové složení bylo znát a Irsko, které potřebovalo pro postup zvítězit, nabídnutou šanci využilo.

Do první šance se dostal ve 20. minutě Murphy, ale s jeho hlavičkou si gólman Sirigu poradil. Další možnosti přišly až v závěru, kdy vystřelil vedle Immobile, zatímco na druhé straně se Irové marně dožadovali penalty po neodpískaném faulu Bernadeschiho na McCleana.

PODÍVEJTE SE NA OSMIFINÁLOVÉ DVOJICE NA EURO >>>

Po přestávce jako první nebezpečně pálil Zaza, ale těsně minul. Také další velkou šanci měli Italové, jenže střídající Insigne trefil v 77. minutě tyč. "Myslím, že jsme si nezasloužili prohrát, remíza by byla spravedlivější," uvedl Conte.

"Osmifinále jsme měli jisté, tak jsme se rozhodli šetřit některé hráče. I tak jsme postavili silný tým, ale nastoupili jsme proti týmu, který odehrál životní zápas. Zažil jsem to jako hráč a vím, jaké to je hrát takové zápasy. Takže gratuluji Irsku, protože bylo vidět, jak chtějí postoupit, a dočkali se za to odměny," přidal.

Bojujícím Irům docházely síly, přesto se ale dočkali gólu. Nejprve v 85. minutě sám před brankářem neuspěl Hoolahan, o chvíli později ale přesným centrem našel Bradyho a ten jako první na turnaji překonal italskou obranu.

"Do vápna jsem v podstatě doklopýtal a pak jsem jen doufal, že míč dobře trefím," řekl Brady na webu UEFA. "Naštěstí to vyšlo a nevím, co k tomu dalšího říct. Mám obrovskou radost, je to neuvěřitelné. Trochu jsem se nechal unést oslavami, vždyť tohle je přesně to, o čem jako kluk sníte," dodal.

Irsko díky vítězství postoupilo se čtyřmi body z tabulky celků na třetích místech stejně jako Slovensko, Severní Irsko a Portugalsko. Neuspěly naopak Turecko s Albánií. V osmifinále se Irové utkají s domácí Francií, druhý tým ze skupiny Belgii čeká Maďarsko.

Skupina E (hráno v Lille):

Itálie - Irsko 0:1 (0:0)
Branka: 85. Brady. Rozhodčí: Hategan - Sovre, Gheorghe - Tudor, Coltescu (všichni Rum.). ŽK: Sirigu, Barzagli, Zaza - Long, Ward. Diváci: 45.000.

Itálie: Sirigu - Barzagli, Bonucci, Ogbonna - Bernadeschi (60. Darmian), Sturaro, Motta, Florenzi, De Sciglio (82. El Shaarawy) - Zaza, Immobile (74. Insigne). Trenér: Conte.
Irsko:Randolph - Coleman, Duffy, Keogh, Ward - Hendrick, McClean, McCarthy (77. Hoolahan), Brady - Murphy (70. McGeady), Long (90. Quinn). Trenér: O'Neill.

* do osmifinále postupují první čtyři týmy

Itálie měla postup ze skupiny na EURO před duelem s Iry jistý. Irsko vzájemnou bitvu vyhrálo 1:0 a rovněž slaví.