Rusové a Poláci mají jisté EURO. Slovensko je mimo postupové pozice

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Fotbalisté Ruska a Polska se stali třetím a čtvrtým účastníkem mistrovství Evropy 2020. Svěřenci Stanislava Čerčesova v osmém zápase kvalifikace zvítězili na Kypru 5:0 a ve skupině I si zajistili druhé postupové místo po Belgii. Poláci ve skupině G doma porazili Severní Makedonii 2:0.

Rusko si zahraje Euro podvanácté a pošesté jako samostatný stát. Na posledních dvou šampionátech skončilo už ve skupině. Sborná v kvalifikaci zvítězila posedmé za sebou, body ztratila jen v úvodním zápase v Belgii (1:3). Polsko se na ME představí počtvrté, jeho nejlepším výsledkem je čtvrtfinále z minulého turnaje v roce 2016.

Na mistrovství Evropy, které se bude premiérově hrát ve 12 zemích po celém kontinentu, se již vedle Ruska a Polska kvalifikovaly také Belgie a Itálie.

V Nikósii se už v první půlhodině trefili Denis Čeryšev a Magomed Ozdojev. Hostům usnadnil cestu za vítězstvím i kyperský obránce Kostas Laifis, jenž dostal v 28. minutě červenou kartu. Po změně stran zvýraznili ruskou výhru Arťom Dzjuba s Alexandrem Golovinem a v nastavení uzavřel skóre Čeryšev svým druhým gólem. Mladoboleslavský útočník Nikolaj Komličenko tentokrát zůstal na lavičce náhradníků.

Poláci si v prvním poločase ve Varšavě vytvořili několik velkých šancí, ale Robert Lewandowski zamířil těsně vedle a Piotr Zieliňski napálil břevno. Domácí se dočkali až v 74. minutě, kdy se prosadil Przemyslaw Frankowski těsně po příchodu na hřiště. Za šest minut přidal pojistku další náhradník Arkadiusz Milik. Obě branky spoluhráčům připravil kapitán Lewandowski.

Kazachstán s českým trenérem Michalem Bílkem doma podlehl Belgii 0:2. Hosté, kteří mají už od čtvrtka zaručený postup na Euro, zvítězili také v osmém utkání ve skupině I. Belgičané přes jistou účast na ME nastoupili v silné sestavě i s kapitánem Edenem Hazardem, ale bez kanonýra Romelua Lukakua. Jeho náhradník na hrotu útoku Michy Batshuayi v 21. minutě otevřel skóre, pojistku přidal v 53. minutě Thomas Meunier. "Rudí ďáblové" si tak vylepšili kvalifikační skóre na 30:1.

Kazaši, kteří už po minulém utkání ztratili šanci na postup ze skupiny, prohráli třetí kvalifikační zápas po sobě a se sedmi body klesli na předposlední místo za Skotsko. To doma deklasovalo outsidera San Marino 6:0 i zásluhou hattricku Johna McGinna. Hosté ani poosmé ve skupině nebodovali a mají skóre 0:43.

Německo v Estonsku přes dlouhé oslabení vyhrálo 3:0 a ve skupině C má 15 bodů stejně jako Nizozemsko, které zvítězilo na hřišti Běloruska 2:1. Severní Irsko, soupeř české reprezentace v pondělní přípravě, je třetí s tříbodovou ztrátou na vedoucí duo.

Němci hráli už od 14. minuty bez vyloučeného Emreho Cana, jiný záložník Ilkay Gündogan ale hosty v 51. minutě poslal do vedení a za šest minut si po jeho další střele vstřelil vlastní gól Karol Mets. V 71. minutě pak německý triumf potvrdil třetí brankou střídající Timo Werner po Gündoganově přihrávce.

Nizozemcům v Minsku zařídil dvoubrankový poločasový náskok Georginio Wijnaldum. Krátce po změně stran sice snížil Stanislav Dragun, ale "Oranje" už těsný náskok udrželi.

Chorvatsko remizovalo ve Walesu 1:1 a nevyužilo šanci zajistit si postup na Euro po sedmém zápase skupiny E. Vicemistři světa v Cardiffu vedli už od deváté minuty, kdy se prosadil Nikola Vlašič, domácí však v nastavení prvního dějství odpověděli gólem kapitána Garetha Balea.

Maďarsko doma zdolalo Ázerbájdžán 1:0 a na druhé příčce skupiny E vystřídalo Slovensko. Tým českého kouče Pavla Hapala na rivala ztrácí dva body, ale má jedno utkání k dobru a lepší vzájemnou bilanci.

Kvalifikace fotbalového mistrovství Evropy 2020:

Skupina C:

Minsk: Bělorusko - Nizozemsko 1:2 (0:2)

Branky: 54. Dragun - 32. a 41. Wijnaldum.

Tallinn: Estonsko - Německo 0:3 (0:0)

Branky: 51. Gündogan, 57. vlastní Mets, 71. Werner. ČK: 14. Can (Něm.).

Skupina E:

Budapešť: Maďarsko - Ázerbájdžán 1:0 (1:0)

Skupina G:

Varšava: Polsko - Severní Makedonie 2:0 (0:0)

Branky: 74. Frankowski, 80. Milik.

Lublaň: Slovinsko - Rakousko 0:1 (0:1)

Branka: 21. Posch. ČK: 89. Popovič (Slovin.).

Skupina I:

Nur-Sultan: Kazachstán - Belgie 0:2 (0:1)

Branky: 21. Batshuayi, 53. Meunier.

Nikósie: Kypr - Rusko 0:5 (0:2)

Branky: 9. a 90.+2 Čeryšev, 23. Ozdojev, 79. Dzjuba, 89. Golovin. ČK: 28. Laifis (Kypr).

Glasgow: Skotsko - San Marino 6:0 (3:0)

Branky: 12., 27. a 45.+1 McGinn, 65. Shankland, 67. Findlay, 87. Armstrong.

0

Program EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Los EURO 2024 Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 proběhne od 14. června do 14. července v Německu. Česká fotbalová reprezentace si zahraje skupiny F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.