Česko - Island 4:1. Výhra mladíků, pálil Fila. Karabec brzo střídal

2
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen

Výborně! Česká jednadvacítka zvládla v Hradci Králové vítězně důležitý duel s Islandem, porazila ho přesvědčivě 4:1. Tým Jana Suchopárka poslali v kvalifikačním zápase na EURO 2025 už v prvních dvaceti minutách do pohodlného vedení oba útočníci základní sestavy – Václav Sejk a Daniel Fila. Kaňkou na dobře zvládnutém utkání bylo snad jen předčasné střídání Adama Karabce, jenž po jednom ze soubojů opustil hřiště ještě v prvním dějství.

Domácí začali před 9126 diváky na téměř vyprodaném královéhradeckém stadionu aktivně a už zhruba po minutě se málem ujali vedení. Islandského brankáře Peterssona ale nejprve z vápna nepřekonal Fila a po něm ani Ševčík.

„Lvíčata“ skórovala poprvé ve 13. minutě. Karabec nacentroval do vápna a kapitán Sejk hlavou překonal Peterssona. Útočník druholigové nizozemské Rody Kerkrade se dvakrát trefil i ve čtvrteční přípravě proti Severnímu Irsku (3:0). Ve 20. minutě Češi přidali další branku, poté co si na Ševčíkovu přihrávku do vápna naběhl zakončující Fila.

Před koncem prvního poločasu nahradil zraněného Karabce Kabongo. Právě on v 51. minutě přidal definitivní pojistku na výhře domácích. Po Vydrově odraženém centru z otočky zamířil přesně ke vzdálenější tyči. Za necelých 20 minut Ševčík vyslal do úniku Filu a útočník Teplic nezaváhal. Čtyři branky nastřílela „Lvíčata“ poprvé od předloňského června, kdy v předchozí kvalifikaci o evropský šampionát rozstřílela doma Andorru 7:0.

Gólu se nakonec dočkali i hosté. Chaloupek fauloval ve vápně Lúdvikssona a rozhodčí nařídil penaltu, kterou proměnil Ingason.

Na šampionát přímo postoupí vítězové devíti skupin a tři celky s nejlepší bilancí na druhých příčkách. Další šestice mužstev z druhých pozic zamíří do baráže, v níž se utká o zbylá tři místa na turnaji. Slovensko má coby pořadatel účast na mistrovství jistou. V kvalifikaci budou Češi pokračovat až v září.

Domácí: 13. Sejk, 20. Fila, 52. Kabongo, 70. Fila

Hosté: 79. Ingason

Domácí: Kinský – Koželuh (90+1. Prebsl), Vitík, Chaloupek, Labík – Vydra – Karabec (39. Kabongo), Icha, Ševčík (80. Višinský) – Sejk (C) (90+1. Slončík), Fila (80. Kričfaluši)

Hosté: Petersson – Gudmundsson, Karlsson, Róbertsson (87. Pálsson), Valgeirsson – Lúdviksson (79. K. Jónsson), Baldursson (C), Jóhannsson (61. Djurić) – Sigurgeirsson (46. Kristjánsson), Mikaelsson (87. Wöhler), Ingason

Domácí: Kabongo

Hosté: Sigurgeirsson, Ingason