7. března 2018 • 17:14

Mourinho bude na MS expertem ruské stanice. Upsal se ďáblovi, zní kritika

Autor: ,
Reklama
TOP VIDEA
Fotbalová liga v novém. Hlavní sponzor Fortuna, v logu dvojtečka Fotbalová liga v novém. Hlavní sponzor Fortuna, v logu dvojtečka
LIGA NARUBY TOP 10: Coufalova pusa, beton v Edenu a děsivá kosa na Baroše LIGA NARUBY TOP 10: Coufalova pusa, beton v Edenu a děsivá kosa na Baroše
VŠECHNA VIDEA ZDE

Ruská státní televize RT, dříve známá jako Russia Today, získala pro mistrovství světa ve fotbale exkluzivního experta. Bude jím současný trenér Manchesteru United José Mourinho. Ten si však za svůj krok vysloužil i vlnu kritiky. Televize RT je totiž vnímána jako propagandistické médium ruské vlády a prezidenta Vladimira Putina. Kromě Mourinha bude v roli experta působit i dlouholetý brankář United Peter Schmeichel.Do studia má Mourinho dorazit pouze čtyřikrát a sdělovat své postřehy k těm nejzajímavějším zápasům. Na finále bude k dispozici po telefonu. Za to podle listu Gazzetta dello Sport inkasuje 1,8 milionu eur (téměř 46 milionů korun). RT přitom nebude ze šampionátu vysílat přímé přenosy zápasů, protože na ně nezískala práva. 

Na Mourinha se po zveřejnění zprávy snesla kritika. Televize RT totiž v řadě evropských zemích či USA budí značné kontroverze kvůli údajnému propojení s ruskou vládou i prezidentem Vladimirem Putinem. Někteří kritici jako novinář Nooruddean Choudry dokonce spolupráci označují jako smlouvu s ďáblem a poukazují na fakt, že si Mourinho mohl vybrat z široké škály jiných médií. Ruské stanici dal přednost před BBC a další britskou televizí ITV, které měly o spolupráci s Mourinhem během mistrovství světa rovněž zájem.

Sám Portugalec si z toho však evidentně hlavu příliš nedělá. "Jsem velmi šťastný, že se mohu stát součástí týmu RT," prohlásil. "Těším se na účast na mistrovství světa a sdílení mých poznatků ze zápasů."

Úspěšný trenér, který s Portem a Interem Milán zvítězil v Lize mistrů a který ke třem ligovým titulům dovedl Chelsea a ke dvěma Real Madrid, už s televizí natočil promo video. Na něm ve fotbalové kabině udílí taktické pokyny členům štábu.

"Chlapi, vím, že jste nervózní. Toto je obrovský turnaj a obrovský tlak. Ukážeme světu skvělou hru, tu nejlepší," říká ve videu Mourinho kameramanovi, zvukaři a dalším.

Zajímavé ovšem je, že televize nemá na přenosy z mistrovství světa vysílací práva. Přímo ze zápasů by tak měla poskytovat pouze živé textové přenosy a reportáže.

S Mourinhem by v pozici komentátora měl působit i legendární dánský brankář Peter Schmeichel, který s Manchesterem United získal pět ligových titulů včetně vítězství v Lize mistrů.

 

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Program a výsledky Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Nominace Kvalifikace Los Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hraje od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostí 11 ruských měst a 12 stadionů, finále se odehraje v Moskvě na stadionu Lužniki.

Skupina A * Skupina B * Skupina CSkupina D * Skupina E * Skupina F * Skupina G * Skupina H

Soupisky favoritů MS:
Anglie * Agentina * Belgie * Brazílie 
Francie * Německo * Portugalsko * Španělsko 

Aktuální zápasyKlasická verze
Mobilní verze