19. prosince 2022 • 20:25

Messi vs. Maradona: génius proti duši lidu. Proč je Diego v Argentině víc?

Vstoupit do diskuse
7
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
RENTGEN: AC Milán? Hlavně ďábelská levá lajna. Pozor ale taky na presink
Soukalová po předpremiéře svého filmu: Jsem vděčná za to, že jsem to nikdy nevzdala
VŠECHNA VIDEA ZDE

Oba zbláznili 65 milionovou zemi a doručili do Buenos Aires pohár pro světové šampiony. Lionel Messi (35) dohnal argentinskou modlu, po 36 letech srovnal účty s Diegem Maradonou (†60). Argentinští fanoušci leží fotbalovému géniovi u nohou. Uznávají, že už se zemi konečně dostatečně obětoval, přijali ho za nesmrtelného hrdinu. V duších mnoha Argentinců ale zůstane jedinečným pouze rozverný Diego. Z mnoha důvodů.Oba jsou argentinskými kapitány s desítkou na dresu. Oba s výjimečnou levačkou a geniálním fotbalovým myšlením. Zároveň jsou diametrálně odlišnými osobnostmi. S jinými životními osudy i náturou, která rozděluje pohled na dva nejlepší fotbalisty argentinské historie.

„Messi žil celou dobu ve stínu Diega Maradony,“ připomíná pro britský Daily Mail někdejší záložník Argentiny Ossie Ardiles, jenž byl součástí mistrovského celku z roku 1978. „Všichni viděli, jak jsou si fotbalově podobní a neustále je srovnávali. Jenže se velmi odlišují jako lidské osobnosti. Diego byl výbušný, charismatický, někdy až agresivní. Naopak Messi je většinou nesmělý a příliš toho nenamluví. Lidé touží po lídrovi, jakým je Maradona, Messi takovou personou nikdy nebyl,“ zdůrazňuje zásadní kontrast.

Diego Armando Maradona symbolizuje duši Argentiny. Zajímavě to popsal list El Gráfico Borocotó už v roce 1928, když se snažil popsat ideálního fotbalového hrdinu argentinského lidu:

„Jde o pichlavého ježka se špinavou tváří, hřívou kadeřavých vlasů bouřící se proti hřebenu. S inteligentníma, lehce podvodnýma, ale přesvědčivýma očima a jiskřivým pohledem. Naznačuje přidrzlý smích, jaký se mu v ústech plných malých zubů opotřebovaných tvrdým včerejším chlebem nedaří zcela vykouzlit. Jeho kalhoty jsou šité ze záplat, na sobě má vestu a argentinskými pruhy a mnoha dírami vyžranými od myší. Jeho kolena jsou pokryta strupy, chodí naboso nebo s botami, jejichž díry na špičkách naznačují, že už koply do mnoha míčů.“  

Naplněné proroctví

O zhruba 50 let později debutoval v argentinském dresu Diego Maradona. V šestnácti letech nebyl jen skvělým fotbalistou, ale splněním argentinského proroctví.

Sám se popisoval jako dítě „potreros“, tedy těch, co se fotbal učili na hliněných ušpiněných pláccích ve slumech. Maradonovi rodiče měli doma na zdi obrázky

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Koupit
Vstoupit do diskuse
7

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.

Fotbal dnes * Evropská liga * AC Milán - Slavia v TV * Sparta - Liverpool v TV

Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud