Skotsko straší Bílka: Seveřany z Dánska porazilo 2:1

0
Dvacet let od titulu Baníku. Získali jsme ho díky fanouškům, vzpomíná Laštůvka
První Čech, který prorazil Nadalovu antukovou auru: Lehečkův úžasný večer

VÝSLEDKY - Zatímco česká reprezentace v souboji se severskou zemí zklamala, s Norskem prohrála 0:3, její nejbližší kvalifikační soupeř ze Skotska porazil Dány 2:1.

Psychickou vzpruhu před zářijovým duelem s Českem dostali Skotové, kteří doma porazili Dánsko 2:1. Do vedení je poslal vlastním gólem Kvist, který tečoval přímý kop Adama.

Dánsko sice srovnalo, když brankář McGregor nepochopitelně podběhl dalekonosný přímý kop Eriksena, ale výhru pro Skotsko zařídil hlavičkou v pádu Snodgrass.

Fotbalisté Litvy porazili Arménii 3:0 a dali tak českému národnímu týmu odpověď na otázku, který z týmů je silnější. S Litvou Češi uzavřou aktuální kvalifikaci o ME, Arménie pak bude soupeřem Čechů v kvalifikaci o MS.

Litvu nasměroval za výhrou už v 8. minutě stoper Klimavičius. Hosté se snažili o vyrovnaní, ale po hodině hry dostal červenou kartu Garojan. Domácí oslabeného soupeře dorazili dalšími dvěma zásahy, o které se postarali Edgaras Časnauskis a Beniušis.

V duelu dvou posledních světových šampionů a budoucích soupeřů české reprezentace zvítězili fotbalisté Itálie, kteří porazili aktuální mistry Evropy i světa Španěly 2:1. Rozhodující gól dal šest minut před koncem záložník Aquilani.

Španělé, kteří jsou soupeřem českého národního týmu v kvalifikaci o mistrovství Evropy, nastoupili v oslabené sestavě, a na jejich výkonu to bylo znát.

Překvapivě mnoho okének měli hlavně v obraně. Už po pěti minutách mohl otevřít skóre Cristito, ale trefil z dálky jen tyč. Italové se však přece jen dočkali, když si za obranu zaběhl Montolivo a precizně přehodil brankáře Casillase.

Do poločasu však srovnal Xabi Alonso, když nařízenou penaltu poslal chladnokrevně do středu branky. Rozhodující slovo však měli znovu Italové, kteří pro změnu vyzvou Česko v souboji o mistrovství světa 2014. Šest minut před koncem napřáhl zpoza vápna Aquilani a zásluhou teče obránce překonal střídajícího gólmana Valdese.

Malta, kterou dostali Češi do kvalifikační skupiny B o MS, ukončila sérii 15 zápasů bez vítězství, když doma porazila Středoafrickou republiku 2:1. Obě branky zařídila největší hvězda maltského fotbalu Mifsud.

To další z účastníků skupiny B Bulharsko prohrálo 0:1 v Bělorusku, když se o jediný gól zápasu postaral brankář Stojanov, který si do vlastní branky srazil střílený centr Kisljaka.

Glasgow: Skotsko - Dánsko 2:1 (2:1)
Branky: 22. vlastní Kvist, 44. Snodgrass - 31. Eriksen.

Skotsko: McGregor - Bardsley, Wilson, Caldwell, Crainey - Snodgrass (88. Hanley), Brown (19. Cowie), Adam, Morrison (67. Bannan)- Miller (57. Mackail-Smith), Naismith (75. Forrest). Trenér: Levein.
Dánsko: Sörensen - Jacobsen (73. Silberbauer), Agger (58. M. Jörgensen), Kjaer, Boilesen - Kvist, Eriksen, Ch. Poulsen (46. Schone) - Rommedahl (46. Zimling), Bendtner (46. Pedersen), Krohn-Dehli (76. Kadrii). Trenér: Olsen.

Itálie - Španělsko 2:1 (1:1)
Branky: 11. Montolivo, 84. Aquilani - 37. Xabi Alonso z pen.

Itálie: Buffon - Maggio, Ranocchia (77. Bonucci), Chiellini, Criscito - Motta (46. Marchisio), De Rossi (65. Aquilani), Pirlo, Montolivo (74. Nocerino) - Cassano (59. Balotelli), Rossi (59. Pazzini). Trenér: Prandelli.
Španělsko: Casillas (46. Valdes) - Arbeloa, Pique (45. Busquets), Albiol, Iraola (46. Thiago)- Martinez, Alonso - Cazorla (80. Mata), Iniesta (47. Villa), Silva - Torres (15. Llorente). Trenér: Del Bosque.

Bělorusko - Bulharsko 1:0 (1:0)
Branka: 33. vlastní V. Stojanov.

Sestava Bulharska: V. Stojanov - Bandalovski (77. K. Stojanov), Ivanov, Bodurov, Zanev (46. Milanov) - Jankov (83. A. Popov), Georgiev, I. Stojanov (46. Manolev), I. Popov - Marquinhos (46. Dimitrov), Delev (46. Genkov). Trenér: Matthäus.

Litva - Arménie 3:0 (1:0)
Branky: 8. Klimavičius, 75. E. Česnauskis, 78. Beniušis. ČK: 59. Garojan (Arm.).

Litva: Karčemarskas - Klimavičius, Skerla (65. Andriuškevičius), Žaliukas, D. Česnauskis - E. Česnauskis (87. Baranauskas), Šemberas, Mikoliunas (75. Leimonas), Ivaškevičius (46. Panka) - Novikovas (56. Savenas), Labukas (72. Beniušis). Trenér: Žutautas.
Arménie: Israeljan - S. Hovsepjan, Garojan, Mchojan, Hajrapetjan - Mchitarjan, Pizzeli (54. Edigarjan), Mkrtčjan (70. Juspašjan), Malakjan (54. Manučarjan) - Kazarjan (69. Badojan), Sarkisov (57. Movsisjan). Trenér: Minasjan.

Německo - Brazílie 3:2 (0:0)
Branky: 61. Schweinsteiger z pen., 67. Götze, 80. Schürrle - 71. Robinho z pen., 90. Neymar.

Wales - Austrálie 1:2 (0:1)
Branky: 82. Blake - 44. Cahill, 60. Kruse.

Slovinsko - Belgie 0:0

Irsko - Chorvatsko 0:0

Ukrajina - Švédsko 0:1 (0:0)
Branka: 90. Hysén.

Albánie - Černá Hora 3:2 (1:1)
Branky: 33. Bogdani, 64. Lika, 69. Salihi - 40. a 47. Savič.

Lichtenštejnsko - Švýcarsko 1:2 (0:2)
Branky: 51. Ritzberger - 15. Derdiyok, 34. vlastní Martin Stocklasa.

Rakousko - Slovensko 1:2 (0:2)
Branky: 62. Hoffer - 21. Kucka, 30. Jež.

Turecko - Estonsko 3:0 (3:0)
Branky: 28. a 35. Kazim Kazim, 8. Emre.

Polsko - Gruzie 1:0 (1:0)
Branka: 35. Blaszczykowski.

Malta - Středoafrická republika 2:1 (2:1)
Branky: 2. a 44. Mifsud - 25. Momi.

Izrael - Pobřeží slonoviny 3:4 (0:2)
Branky: 79. a 86. Melikson, 76. Šechter - 45. Y. Touré, 45. Ya, 67. Gervinho, 81. Drogba z pen.

San Marino - Rumunsko 0:1 (0:0)
Branka: 72. Papp.

Lotyšsko - Finsko 0:2 (0:0)
Branky: 58. Hämäläinen, 87. Furuholm.

Kypr - Moldavsko 3:2 (1:1)
Branky: 13. a 51. Avraam, 89. Dobrašinovič - 23. Armaš, 45. Ovsjannikov.

Maďarsko - Island 4:0 (2:0)
Branky: 32. Koman, 45. Rudolf, 59. Dzsudzsák, 88. Elek.