Pelta uvažoval o odvolání Šmicra ještě v pondělí: Byl jsem nepříčetný | iSport.cz
Jonáš Bartoš
21. listopadu 2011 • 14:20

Pelta uvažoval o odvolání Šmicra ještě v pondělí: Byl jsem nepříčetný

TOP VIDEA
Naděje pro vrcholové sportovce? Prymula promluvil o uvolnění opatření, do akce by mohla jít Kvitová i Plíšková
Hašek o synově kauze: Špatně na všechny strany. Pro Martinovo PR katastrofa
VŠECHNA VIDEA ZDE

ROZHOVOR - Miroslav Pelta spolu s představiteli výkonného výboru FAČR nakonec Vladimíra Šmicra od reprezentace neodvolali, zato hráčům a realizačnímu týmu udělili dvoumilionovou pokutu a vyhlásili nulovou toleranci vůči dalším případným prohřeškům. "Ještě v pondělí ráno jsem o jeho odvolání uvažoval, bylo to tak padesát na padesát," přiznal nový šéf českého fotbalu.Pelta mluvil před novináři jasně, výstižně. A především tvrdě a nekompromisně. "Tohle je má parketa, s takovými problémy si poradím. Jsem přesvědčený, že hráči si chyby uvědomili a už se to nebude opakovat," uvedl předseda FAČR. Zároveň slíbil, že celý národní tým si začne hledat cestu k fanouškům a zlepší komunikaci.
Bylo rozhodnutí výkonného výboru jednohlasné?
"Musím říct, že jsme se sjednotili v tom, že řešení, které jsme dali dohromady, má hlavu a patu. Chceme udržet soudržnost týmu. Ještě včera jsem telefonicky jednal s hráči, kteří působí v zahraničí. Dohodli jsme se na tom, že setrvání manažera reprezentace je důležité, aby se nenarušila chemie týmu. Navíc Tomáš Rosický jako kapitán se veřejnosti omluvil. I hráči si uvědomují, že udělali chybu."

Co dalšího hrálo pro setrvání Vladimíra Šmicra u týmu?
"Situace vznikla spontánně, Vláďa Šmicer neměl možnost, aby to zvládnul. Ještě ráno jsem byl na rozpacích, jakým způsobem jednání povedu. Ale výraznou většinou jsme se ve výboru shodli na tom, že situaci nebudeme řešit personální výměnou, ale že to musí dopadnout na všechny v týmu. Hráče, trenéry i manažera reprezentace. Vyřešili jsme to relativně vysokou pokutou na mužstvo. S tím, že pokud by se situace opakovala, přistoupili bychom k nekompromisním a tvrdým krokům."

Výraznou většinou znamená, že někteří lidé ve výboru měli jiný názor?

"Spíš panoval odlišný názor v tom, jakým způsobem prostředky, které týmu za postup na Euro vezmeme, použijeme. Že by někdo chtěl, aby odstoupil manažer reprezentace, to tam nepadlo."

Uvažoval jste vy osobně o personální změně?
"V Černé Hoře jsem byl, viděl jsem, co se událo. Ale mě nejvíc vadila prohlášení manažera reprezentace po utkání, která z pohledu jeho funkce byla naprosto nešťastná. Například to, že fanoušky nemáme a že nám stejně nefandí. Dnes mi vysvětloval, že to takhle nemyslel a vyříkali jsme si to."

Přesto vás Vladimír Šmicer asi pořádně rozzlobil...
"Byl jsem nepříčetný, když jsem četl ty jeho reakce. Mě to úplně iritovalo, říkal jsem si, že to není možné. Ale to jsme si vyjasnili. Z mého postavení chci nyní dohlížet na fungování reprezentace a chci, aby se tohle ani v náznaku neopakovalo. To je věc, která nám znehodnotila úspěch, který máme. Místo, abychom se radovali, řešíme problémy."

Miroslav Pelta při svém projevu
Miroslav Pelta při svém projevu

O víkendu jste o jeho odvolání ještě uvažoval?
"Dneska ráno to v mé hlavě bylo ještě padesát na padesát. Po diskuzi s kapitánem reprezentace i Petrem Čechem jsem si to nakonec rozmyslel. Oba s odstupem času přiznali, že je to i jejich selhání. Oba ale stáli za tím, abychom nedělali personální změny. Že mužstvo má soudržnost a odvolání Šmicra by tomu neprospělo."

Neměla přijít omluva dřív?
"Je to způsobené tím, že hráči hned po návratu z Černé Hory odlétali do zahraničí do svých klubů. V první chvíli jsem měl dojem, že média nevytvoří takový tlak na to, co se stalo. Ale omluva měla přijít dřív. I my jako vedení asociace jsme měli reagovat rychleji."

Uvažovali jste o tom, že realizační tým posílíte? Mluvilo se o Karlu Poborském...
"To jsme neuvažovali. Já jsem před volbami řekl jasně, že v případě, že uspěju, bych se chtěl reprezentaci osobně věnovat. To platí i dneska, kdy jsem předseda. Chcise všech akcí osobně účastnit a mít hlavní slovo. Není tedy potřeba delegovat někoho dalšího."

Jste připraven některé hráče vyloučit z týmu, pokud poruší pravidla?
"Tím, že jsme řekli, že je nulová tolerance, je to jasné. Pokud se reprezentant bude chovat tak, že to bude neslučitelné se jménem českého fotbalu, mohli bychom v extrémním případě i někoho vyřadit."

 
Skupina A
Články odjinud


Články odjinud