Stanislav Hrabě
6. března 2014 • 18:50

Legenda Viktor hájí Čecha: Já jsem pustil takových šmudel. I ve finále ME

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Velký večer Sparty! Priske fantasticky vystřídal, říká Kučera. Nakopnul i Trpišovského
Haraslín: Vyrovnali jsme se nejlepším hráčům světa. Kuchta mluvil o potyčce v závěru
VŠECHNA VIDEA ZDE

VIDEO | Gólmana jako Petr Čech jsme léta neměli a mít dlouho nebudeme. To tvrdí Ivo Viktor, mistr Evropy 1976.  Svého následovníka hájí a obdržený vyrovnávací gól na 2:2 s Norskem považuje za něco, co se v jejich řemesle stane. Radí nedělat okolo toho hysterii a rychle zapomenout. „Ještě několik let bude oporou,“ prorokuje mu.Brankáři to mají těžké, každá jejich chyba je hrozně vidět a rozebírá se. „Kdyby někdo viděl jen sestřih finále evropského šampionátu 1976 proti Spolkové republice Německo, tak by si řekl, že v československé brance stál poušťák,“ nabízí příklad.

Vyrovnávací gól Hölzenbaina v poslední minutě zarámovaný nemá. „Byl jsem v eufórii, myslel jsem, že mě už nepřekonají,“ vzpomíná Viktor. „A pak taková chyba,“ říká brankář, jenž v památném utkání chytil soupeři nejméně pět gólový střel. Jak jen si rval vlasy, které ani neměl, například záložník Erich Beer...

VIDEO | Připomeňte si legendární finále ME v Bělehradě

To samé se stalo Čechovi proti Norsku. „Snad únava, snad ztráta koncentrace, to se v závěru utkání stává,“ přemítá Viktor. „Nebo i podcenění,“ připustí. „Ale je třeba si také uvědomit, jak dnes balony létají všelijak, hlavně ne rovně. To jsou dělové koule,“ nachází další vysvětlení.

V žádném případě ovšem netvrdí, že by Čech za gól nemohl.  „Chyba to byla,“ nepopírá. „Je ovšem dobře, že se přiznal a hlavně to nerozebíral. Laik, který nikdy nestál v brance, vůbec neví, co to obnáší,“ nepovažuje Viktor vysvětlování za nutné.

Pro obhajobu mladšího kolegy má pádné argumenty. „Musíme vidět, co před tím vychytal. To sólo za bezbrankového stavu by zneškodnil málokdo,“ upozorňuje na šanci, kterou měl za stavu 1:1 Tarik Elyounoussi.

Stejně Viktor podržel ve finále ME 1976 zlatou bělehradskou partu. „Nebo Vilda Schrojff na MS 1962 v Chile. Bez něj by do finále mužstvo nedošlo, i když tam se podílel na všech třech obdržených gólech,“ uvádí rovněž.

Rosický o Čechově chybě: Lepší teď, než s Holandskem!
Video se připravuje ...

Výhrady vůči Čechovi narůstají podle něj přílišnou medializací. „Každý zápas Chelsea sledují fanoušci na celém světě, třeba až v Japonsku,“ podotýká. „Já pustil v kariéře hodně šmudel, ale třeba zápasy v Košicích nebo Žilině ani nebyly  ani v Brankách bodech vteřinách. Naštěstí,“ dodává.

Čecha považuje za vynikající brankáře. „Dozrál a nejméně do 35 let bude nadále velkou oporou,“ odhaduje. Jeho pochybení proti Norsku proto hází za hlavu.

„Čtu noviny, poslouchám kamarády, kteří říkají Čech, Čech, Čech. A jenom se směju. Takové góly padají. Nedělal bych z toho tragédii, radím rychle zapomenout,“ uzavírá toto téma třetí nejlepší hráč Evropy v anketě Zlatý míč za rok 1976.

Vstoupit do diskuse
0

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.

Fotbal dnes * Evropská liga * Konferenční liga * Los EURO 2024

Skupina D
Články odjinud


Články odjinud