Jan Podroužek
28. června 2016 • 11:47

Kam míří Vrba? Eto'o bral v Machačkale miliardy, teď klub šetří

TOP VIDEA
Olympijská past na Samkovou a spol.: osmimetrový pád na startu! Olympijská past na Samkovou a spol.: osmimetrový pád na startu!
Sparta - Mountfield HK: To byl bodyček! Rozhodčí poslal k zemi Kukumberga Sparta - Mountfield HK: To byl bodyček! Rozhodčí poslal k zemi Kukumberga
VŠECHNA VIDEA ZDE

Tahle otázka se nabízí víc než kdy jindy. Kam to Pavel Vrba oči dal? Do Dagestánu. Do země, která je smíchaná snad ze čtyřiceti místních etnik, válečná zóna, autonomní republika s nejhorší a nejrizikovější pověstí v Rusku. Machačkala je hlavní město, a klub Anži se minulou sezonu tak tak zachránil. Boháč Sulejman Kerimov přestal před dvěma lety svou hračku tak štědře dotovat. A nyní stojí o českého reprezentačního kouče, kterého chce získat tím, že uplatní výstupní klauzuli v jeho smlouvě.Jedna věc je fotbal, druhá život. To první už není taková paráda jako ještě před třemi lety. To druhé... No, má to dvě strany.

Takže nejdřív ten život. Kavkaz je známý krásnou a divokou přírodou, ve velkém pohybu je tu turistický ruch. Místní jsou pyšní na svou hornatou zemi a na pláže u Kaspického moře.

Jenže taky je pravda, že třeba během prvních třech měsíců roku 2012 tu následkem bombových útoků a ozbrojených střetů zemřelo více než 80 osob. Za rok 2011 bylo obětí na čtyři stovky. V zemi tehdy zuřila jakási občanská válka. Sice oficiálně nevyhlášená, ale zato dost razantní. Pověst nejrizikovější oblasti Ruska si Dagestán částečně i kvůli předsudkům uchovává pořád.

A teď ta hlavní věc, kvůli níž kouč Pavel Vrba do Machačkaly míří. Místní Anži bylo ještě před třemi lety v nadějném rozvoji. Ukrutně bohatý majitel Sulejman Kerimov chtěl vybudovat jeden z nejlepších klubů světa, postavil moderní 30tisícový stadion a koupil třeba Roberta Carlose nebo Samuela Eto’a.

Anži Machačkala
 Rok založení  1991
 Majitel  Sulejman Kerimov
 Stadion  Anži Arena (30 000 diváků)
 Nejlepší umístění v ruské lize  3. místo
 Poslední sezona  14. místo

Třeba na začátku roku 2012 po ruském angažmá přímo prahnul liberecký záložník Michal Breznaník. „Můj sen je Anži, to je nejbohatší klub,“ na rovinu přiznal, že tu jde hlavně o peníze. Nakonec skončil v Amkaru Perm.

Nejvýš to mužstvo v první ruské lize dotáhlo v sezoně 2012/2013 na třetí místo. Po nejlepším ročníku v dějinách klubu ale Kerimov praštil do stolu. Provoz ho vyčerpával, vysával.

„Nebudu si dál ničit zdraví a nervy,“ pronesl ruský obchodník a politik po vynaložených několikamiliardových nákladech a oznámil, že cestou nakupování drahých hvězd už nepůjde. Rozpočet na sezonu se brutálně ztenčil na nějakých 50 milionů dolarů. Dřív to byl plat Eto’a na dva roky.

Hned sezonu na to Anži spadlo z ligy. Rychle se sice vrátilo, ale naposledy se zachránilo jen díky úspěšné baráži. Kerimovi se prý v byznysu už nedaří tak jako dřív, proto ten ústup.

Vrbovým angažováním ale nejspíš zamýšlí krok vzhůru.

Motivaci vést reprezentaci mám dál, tvrdil Vrba po EURO

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze