Tam, kde umírali lidé. Češi hrají v Belgii na místě velké tragédie | iSport.cz
Radek Špryňar
5. června 2017 • 15:36

Tam, kde umírali lidé. Češi hrají v Belgii na místě velké tragédie

TOP VIDEA
Nejpodceňovanější hráči extraligy? Flek, Lenc, ale i Jelínek nebo Krošelj
TOP 5 náročných sportů: Kde se potí krev? Specifika fotbalu či MMA
VŠECHNA VIDEA ZDE

Tekla tady krev, o život přišly desítky lidí. Na Stadionu krále Baudouina (dříve Hyesel stadion) se odehrála jedna z nejotřesnějších tragédií v historii světového fotbalu. Dnes večer zde odehraje přípravné utkání český národní tým, soupeřem mu bude domácí Belgie.Na finále mezi Juventusem a Liverpoolem se těšil celý svět. Jenže kvůli chybě organizátorů, kteří z nepochopitelných důvodů umístili sektory fanoušků vedle sebe, zde zemřelo 39 lidí, dalších 400 bylo zraněno. Kromě organizátorů byl na vině i zchátralý nevyhovující Heysel stadion.

Zhruba hodinu před utkáním se do sebe oba tábory pustily. Od sebe je dělil jen plot z pletiva. Vzduchem létaly kameny, liverpoolští „rowdies“ pak plot prolomili a vnikli do kotle Juventusu. Italští fanoušci se dali na útěk, v cestě jim ale stála vysoká zeď, kterou museli přelézt. Ta se pod náporem zřítila a pod troskami zahynul největší počet fanoušků. Dvaatřicet Italů, čtyři Belgičané, dva Francouzi a jeden Severní Ir.

Stadion krále Baudouina - tady budou hrát Češi

Čtrnáct fanoušků Liverpoolu skončilo za mřížemi, obviněných jich ale bylo mnohem víc. Pokřik „Brusel, Brusel“ se posléze stal jakousi smutnou symbolikou násilí mezi fotbalovými fanoušky. V 90. letech byl slyšet i na českých stadionech...

V roce 1995 byl stadion Heysel přebudován a přejmenován na Stadion Krále Baudoina. Připomínkou hrůzné události je památník se jmény všech devětatřiceti obětí.

Výsledek zápasu, který se i přes otřesné události odehrál, nikoho nezajímal. Juventus zvítězil 1:0 gólem Michela Platiniho z pokutového kopu.

Útočník Patrik Schick na reprezentačním srazu
Útočník Patrik Schick na reprezentačním srazu

 
Skupina A
Články odjinud


Články odjinud