Radek Špryňar
18. března 2021 • 18:40

Bez Dočkala! A EURO se blíží… Jaká je jeho pozice u kouče Šilhavého?

Vstoupit do diskuse
2
TOP VIDEA
SESTŘIH: Plzeň – Zlín 3:0. Viktoriáni roli favorita zvládli, dva góly Šulce i parádní trefa Mosquery
ZIMÁK SPECIÁL: Mrázek ať je na MS jedničkou. Budeme chtít Ludviga?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Kapitán je zdravý, ve Spartě hraje – a dobře – v základní sestavě, v reprezentační nominaci však chybí. Co bylo dosud nemyslitelné, je nyní překvapivou realitou. Jaroslav Šilhavý se pro úvod kvalifikace mistrovství světa dobrovolně zřekl služeb Bořka Dočkala. „Na jeho pozici připadají Darida, Barák, Provod. Myslíme si, že momentálně mají lepší formu než Bořek,“ vysvětlil svůj tah státní trenér. Přesně za týden zahájí Česko kvalifikační pouť zápasem v Estonsku, o tři dny později hraje doma s favorizovanou Belgií a úvodní triptych zakončí bitvou ve Walesu.Tiskový mluvčí národního mužstva Petr Šedivý na úvod nominační tiskové konference vyjmenoval sedmadvacet hráčů, jméno Bořka Dočkala nezaznělo. Chyba v matrixu, nebo snad rozverný šotek? Nikoliv! Jaroslav Šilhavý se rozhodl absolvovat úvodní tři zápasy světové kvalifikace pro šampionát v Kataru bez respektovaného kapitána.

Místo něj hodlá v srdci středové formace využít pro vstupní duel s Estonskem zastupujícího kapitána Vladimíra Daridu z Herty, pro následující zápasy s Belgií a ve Walesu zase Antonína Baráka z Verony, případně slávistickou „motorku“ Lukáše Provoda.  

„Myslíme si, že momentálně mají lepší formu než Bořek,“ vysvětlil nečekanou volbu Šilhavý. „Bylo to složité, těžké, Bořka respektujeme, je to výborný hráč,“ dodal.

Trenérský verdikt překvapil i proto, že Dočkal nyní prožívá zřejmě nejlepší období v sezoně. Pod novým sparťanským koučem Pavlem Vrbou viditelně pookřál, mužstvu pomáhá k vítězné sérii. Výkonnostní progres přesto Šilhavého neobměkčil.

Bořek Dočkal v dresu české fotbalové reprezentace
Bořek Dočkal v dresu české fotbalové reprezentace

Za tři měsíce, přesně 15. června, vstoupí Česko zápasem se Skotskem do skupinové fáze mistrovství Evropy. Nastává tedy éra bez Bořka Dočkala? „Věřím, že bude předvádět takové výkony, které budou posouvat klub i jeho dál a bude bojovat o EURO. Pro začátek kvalifikace v nominaci není, což neznamená, že by se směrem k turnaji mělo něco dít. Nominace bude dělaná na základě aktuální výkonnosti,“ diplomaticky pravil Šilhavý.

Vypustit Dočkala ze základního kádru není jen tak. Stavitel týmu vyřadil borce, kterého od svého nástupu k reprezentaci na podzim roku 2018 zahrnul abnormální důvěrou. Hned na prvním srazu dal ostatním zřetelně najevo, že Dočkala bere za šéfa a klíčovou osobnost pro komunikaci s kabinou.

A vysoce kreativní záložník mu vše splácel spektakulárními scénami na trávníku. Mezi oběma muži se vytvořilo pevné pouto i proto, že Dočkal výrazně pomohl reprezentaci k záchraně v divizi B Ligy národů. Šilhavému tak výrazně usnadnil úvodní měsíce v nové funkci. Pomohl národnímu týmu nastartovat zadřené motory.

Spojení mělo pokračovat i v kvalifikaci o mistrovství Evropy. Jenže Dočkal si poničil Achillovu šlachu, musel na operaci a v úspěšných bojích o prémiový turnaj starého kontinentu nepřispěl ani minutou.

Pouto se ani tehdy nepřetrhlo, Šilhavý dokola opakoval, jak na Dočkala čeká a že je pro něj stále zásadním článkem mužstva. Jenže v reálu to vypadalo jinak. Dvaatřicetiletý hráč na podzim minulého roku jen složitě obhajoval svoji dřívější výsadní pozici ve Spartě, tehdejší kouč Václav Kotal ho čas od času nezařadil do základní sestavy.

Reakce Šilhavého? Záložníka nominoval na listopadový sraz, dal mu prostor v přípravném duelu proti Německu, jenže to na obou stranách naskočily záložní jedenáctky. Už to naznačovalo zásadní změnu v trenérově myšlení, v následujících důležitých partiích v Lize národů s Izraelem a Slovenskem už Dočkal vyjma jedné minuty nehrál…

Nyní vypadl z nominace úplně. Je pouze mezi náhradníky. „Mluvil jsem s ním, vzal to jako profík,“ ubezpečil Jaroslav Šilhavý.

Spojení dvou fotbalových veličin prochází vážným testem.

Vstoupit do diskuse
2

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.

Fotbal dnes * Evropská liga * Konferenční liga * Los EURO 2024

Skupina D
Články odjinud


Články odjinud