V Belgii se bojí o peníze | iSport.cz
1. října 2008 • 10:12

V Belgii se bojí o peníze

Autor: ČTK
Anderlecht Brusel
TOP VIDEA
SESTŘIH: Slavia - Midtjylland 0:0. První zápas bez gólu, blýskl se Kolář
Trpišovský o Midtjyllandu: Strašně těžko se proti nim tvoří šance
VŠECHNA VIDEA ZDE

Současné vážné problémy dvou významných bank Fortis a Dexia znepokojují šéfy předních belgických fotbalových klubů Anderlechtu a FC Bruggy.Podle místního tisku se objevují obavy, aby jejich finanční potíže neměly zásadnější dopady na výši sponzorských darů, které banky do fotbalu dávají.

Anderlecht, v němž hraje i trojice českých reprezentantů Jan Polák, Daniel Zítka a Stanislav Vlček, podle listu Het Laatste Nieuws od Fortisu na každou sezonu dostává mezi 5,5 až sedmi miliony eur (135 až 172 milionů korun). To představuje asi pětinu příjmů slavného klubu.

Belgicko-nizozemský bankovní a pojišťovací gigant Fortis se však v poslední době dostal do velmi vážných potíží, které vyvrcholily částečným zestátněním banky.

Země Beneluxu slíbily poskytnout ústavu finanční injekci 11,2 miliardy eur (273,4 miliardy korun), výměnou za to každá ze tří zemí získá ve své národní divizi podíl 49 procent.

Obdobnou pomoc ve výši 6,4 miliardy eur (téměř 158 miliard korun) pak Belgie s Lucemburskem a Francií poskytnou i bance Dexia, která se rovněž potýká s problémy.

Právě tento ústav částečně financuje chod FC Bruggy. Na jeho provoz dává kolem dvou milionů eur (49 milionů korun), což představuje asi desetinu rozpočtu na sezonu.

List Metro dnes nicméně citoval mluvčí obou bankovních domů, podle nichž současná krize nebude mít žádný dopad na jejich smlouvy s těmito kluby.

Články odjinud


Články odjinud