Antidopingový šéf o Bystroňovi: Pokud je to amfetamin, je to zlé | iSport.cz
3. ledna 2012 • 04:59

Antidopingový šéf o Bystroňovi: Pokud je to amfetamin, je to zlé

Autor: kah
TOP VIDEA
Slavia - Opava: Hrabina šílenou hrubkou namazal Musovi na první gól, 1:0! Slavia - Opava: Hrabina šílenou hrubkou namazal Musovi na první gól, 1:0!
Zlín - Kometa Brno: Kucsera narazil do zadku Fryšary. Z ledu ho odvezli na nosítkách! Zlín - Kometa Brno: Kucsera narazil do zadku Fryšary. Z ledu ho odvezli na nosítkách!
VŠECHNA VIDEA ZDE

Vedení Viktorie Plzeň se i nadále odmítá vyjadřovat k tomu, jaká zakázaná látka se objevila ve vzorku Davida Bystroně po utkání Ligy mistrů na půdě BATE Borisov.Jak informoval Sport na konci minulého roku, obránce Plzně měl podle zprávy Evropské fotbalové unie pozitivní dopingový test. Látka, kterou našli dopingoví komisaři ve vzorku opory Viktorie, zatím zůstává nezveřejněna, mělo by však jít o zakázané syntetické povzbuzovací prostředky.

„Oblíbeným materiálem“ mezi sportovci například bývá amfetamin, což je látka, která má výrazné psychostimulační účinky. Ty dodávají pocit síly, sebedůvěry a neunavitelnosti a jsou schopné zvýšit fyzické a psychické výkony.

Právě díky těmto vlastnostem bývá podle internetových slovníků vyhledáván lidmi pracujícími ve velkém nasazení, studenty nebo právě sportovci.

Problém je, že amfetamin se do těla může dostat prakticky pouze prostřednictvím drogy.

„Pokud by to byl amfetamin nebo metamfetamin, který je převážně v pervitinu, tak jde s největší pravděpodobností o drogu. A to je zlé. Při jejím nalezení nejsou žádné polehčující okolnosti. Za to jsou dva roky zákazu činnosti. Není rovněž pravděpodobné, že by se tato látka dostala do těla s nějakým lékem či jiným neúmyslným způsobem. Nemohu to vyloučit, ale takové případy nejsou,“ sdělil Sportu Jan Chlumský, šéf exekutivy českého antidopingového výboru.

Plzeň, která zítra začne zimní přípravu na jarní část sezony (podle informací Sportu i s Bystroněm), se zatím nechce k nepovolené látce nalezené v moči zkušeného stopera, vyjadřovat.

David Bystroň a Daniel Kolář opouštějí hřiště po prohře s Barcelonou
David Bystroň a Daniel Kolář opouštějí hřiště po prohře s Barcelonou

„Celá problematika pozitivního dopingového nálezu Davida Bystroně je záležitostí mezi lékařským týmem UEFA a hráčem, klub tak nemůže žádné informace v tomto směru poskytovat. Pozornost FC Viktorie Plzeň se v tuto chvíli upírá pouze na analýzu B vzorku, teprve na základě jejího výsledku se rozhodne klub o dalších krocích,“ uvedl Pavel Pillár, tiskový mluvčí západočeského klubu.

Ten v první reakci na pozitivní nález zpochybnil průběh dopingové kontroly v Minsku po listopadovém utkání Ligy mistrů proti Borisovu s tím, že bylo s nabranými vzorky nestandardně zacházeno.

Zmíněný B vzorek bude otevřen do poloviny ledna, v laboratoři UEFA z něj provedou analýzu. „Pak se předá případ disciplinární komisi, která vynese trest, a teprve poté se celý prohřešek zveřejní,“ uvedl Chlumský.

Bystroňovi, jenž je nyní podle informací Sportu ve špatném psychickém stavu, hrozí až čtyři roky zastavení činnosti, základní sazbou je však dvouletý trest.

 
Články odjinud


Články odjinud