Gibraltar je v UEFA. Platini zakázal outsiderovi hrát se Španělskem! | iSport.cz
24. května 2013 • 17:35

Gibraltar je v UEFA. Platini zakázal outsiderovi hrát se Španělskem!

Autor: , ,
Předseda UEFA Michel Platini na kongresu, kde Gibraltar přijali do fotbalové rodiny
TOP VIDEA
TOP góly 21. kola: Miloševičův pozdrav Nitovi nebo Jablonského paráda TOP góly 21. kola: Miloševičův pozdrav Nitovi nebo Jablonského paráda
Kometa Brno - Mountfield HK: Smoleňák prostřelil Čiliaka a vyslechl si nadávky, 0:2 Kometa Brno - Mountfield HK: Smoleňák prostřelil Čiliaka a vyslechl si nadávky, 0:2
VŠECHNA VIDEA ZDE

Na evropské fotbalové mapě se objevil nový outsider. UEFA přijala Gibraltar za svého 54. člena. Reprezentace státu na jižním cípu Pyrenejského poloostrova i jeho kluby tak mohou startovat v soutěžích UEFA včetně kvalifikace o mistrovství Evropy 2016.Gibraltar s populací kolem 28 tisíc obyvatel a 650 registrovanými fotbalisty se o začlenění do UEFA snažil od roku 1999. Jeho vstup brzdilo Španělsko, které se Gibraltaru muselo vzdát v roce 1713 ve prospěch Velké Británie. Mimo jiné hrozilo bojkotem společných soutěží.

V důsledku napjatých politických vztahů se UEFA rozhodla, že při losech bude dbát na to, aby se Gibraltar a Španělsko vzájemně nepotkaly v zápasech. "Raději se vyhneme případným problémům, než abychom se pak potýkali s následky," řekl Platini.

"Rozhodnutí přijmout nás do UEFA je velkým momentem a nyní můžeme začít psát novou kapitolou gibraltarského fotbalu," prohlásil předseda Gibraltarského fotbalového svazu Gareth Latin.

Na Gibraltaru nyní usilovně pracují na tom, aby pro kvalifikaci o EURO 2016 měli připravený národní stadion s osmitisícovou kapacitou a mohli hrát na domácí půdě. Zatím není jisté, kdo bude prvním gibraltarským soupeřem. „Nevíme, co se stane. Jsme v tomto ohledu neprověření,“ přiznal Latin obavy z mezinárodní konfrontace.

Šéf tamějšího fotbalového svazu také slíbil, že bude Gibraltar využívat hlavně hráče s domácími vazbami a nikoliv vábit posily z britských ostrovů. „Máme jasná pravidla. Musíte se na Gibraltaru narodit nebo vyrůstat a žít určitý počet let,“ vypočítal Latin.

Tým Gibraltaru už byl zahrnutý do kvalifikace o mistrovství Evropy do 17 let, kde se utká mimo jiné i s českou reprezentací.

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Nový hrací model Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Fantasy liga Kluby

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci.
Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin a odehrají nadstavbu.

Profily klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

MS v hokeji 2019 (Slovensko): Program * Rozpis * Vstupenky * Tabulky

MS v biatlonu 2019 (Östersund): Program * Závody * Info a vstupenky

Články odjinud


Články odjinud