19. srpna 2007 • 00:00

Kladno ukončilo čekání na domácí výhru

Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?
Rock vs. Cataloni. Liverpool proti Londýnu v Oktagonu

Fotbalisté Kladna po devíti zápasech ukončili sérii bez vítězství na domácí půdě. Středočeši dnes totiž porazili Viktorii Žižkov 3:2 a na stadionu Františka Kloze slavili výhru poprvé od 12. listopadu loňského roku.

Fotbalisté Kladna po devíti zápasech ukončili sérii bez vítězství na domácí půdě. Středočeši dnes totiž porazili Viktorii Žižkov 3:2 a na stadionu Františka Kloze slavili výhru poprvé od 12. listopadu loňského roku. K prvnímu triumfu Kladna v letošní sezoně výrazně přispěl dvěma góly útočník Jeslínek, jednou se trefil i Cigánek. Žižkovu góly Bukače a Procházky k bodům nepomohly. Kladnu se sice vstup do ligové soutěže nepovedl, ale v zápase s Žižkovem domácí od úvodních minut naznačovali, že chtějí utnout nepříznivou sérii a také čekání na první letošní bod. Středočeši svého soupeře jasně přehrávali, byli ve větším pohybu než soupeř, který měl i dnes velké problémy v defenzivě - stejně jako před týdnem proti Brnu, kdy inkasoval hned čtyři branky. Brankář Žižkova Pařízek sice už ve dvanácté minutě s námahou vytěsnil hlavičku Šilhana, ale sám na vše stačit nemohl. Na své nedůsledné spoluhráče se rozčiloval marně, ve 14. minutě se totiž kladenský Hoffmann lehce protáhl po pravé straně a jeho dokonalý centr chytře tečoval pod břevno mladý útočník Jeslínek. Rozjeté Kladno na hřišti dominovalo a nebýt skvělého zákroku gólmana Pařízka proti trestnému kopu Szaba, mohl být kladenský náskok ve dvacáté minutě už dvoubrankový. Žižkov vůbec nepřipomínal mužstvo, které v prvním kole aktivním výkonem dokráčelo k senzační výhře v Mladé Boleslavi. Přesto po půl hodině hry Viktoriáni slavili vyrovnání: po nenápadné a ojedinělé útočné akci přiťukl Švancara míč Bukačovi a jeho táhlá přízemní rána zaplula přesně k tyči. Nerozhodný stav ale na stadionu Františka Kloze trval ani ne dvě celé minuty. Žižkovská obrana znovu nechala až příliš mnoho prostoru dravému Jeslínkovi a kmenový hráč pražské Sparty povedenou dělovkou překonal Pařízka podruhé v zápase. Devatenáctiletý útočník byl hlavní postavou celého zápasu. Neúnavným pohybem si říkal o míče a také po poločase byl pro soupeře největší hrozbou. V 51. minutě se dostal až před Pařízka, ale ve skluzu už míč do branky neprotlačil. Za dvě minuty si pohrál se žižkovskými zadáky znovu a proti jeho ráně musel Pařízek opět předvést prvotřídní zákrok. Žižkovský brankář už byl ale bezmocný proti Cigánkovi, který z dvaceti metrů napřáhl pravačkou a umístil svůj projektil přesně k tyči. Až dvoubrankové manko přinutilo Viktorii k většímu zaujetí a útočné aktivitě. Trenérovi Grigovi vyšlo i střídání, když nový muž na hřišti Da Silva dvacet minut před koncem poslal roh přesně na nohu Procházky, který zblízka napálil míč pod břevno a zadělal na dramatickou zápletku. Tu mohl vzápětí rozluštit kladenský Szabo, jenže v jasné šanci po nahrávce Jeslínka vysoko přestřelil a spoluhráčům tak připravil perné chvilky. V závěru se hrálo jen na kladenské polovině, Žižkov stáhl hru jen na tři obránce, ovšem pozorně bránící Kladno si už letošní premiérový tříbodový zisk ujít nenechalo. Trenér Kladna Jaroslav Šilhavý svůj tým chválil za střeleckou produktivitu, ale také zodpovědný výkon, kterým Kladno v závěru uhájilo těsnou výhru nad Viktorií Žižkov 3:2. Šilhavý měl z prvního letošního bodového zisku viditelnou radost. "Moc mě to těší. Protože pro nás to bylo velmi důležité utkání a chtěli jsme ho zvládnout. Důležité pro nás bylo, že jsme dokázali rychle zareagovat na vyrovnávací branku Žižkova," připomněl Šilhavý druhý gól talentovaného Jeslínka, který ve 32. minutě po pouhých dvou minutách znovu strhl vedení na kladenskou stranu. Šilhavého potěšilo, jak se jeho tým prosadil v ofenzivě. "Z loňské sezony tady možná byl takový komplex, protože Kladno moc gólu nedávalo. Ale dnes jsme dokázali opak. Tohle je povzbuzení do další práce a myslím, že ještě můžeme podávat lepší výkony, až se sehrajeme," věřil Šilhavý. Chválou zahrnul mladého útočníka Jeslínka, autora dvou branek a hlavního strůjce dnešní kladenské výhry. "Jirkovi ty dva góly moc přeju, zaslouží si je. Jestli bude takhle pokračovat, tak to bude dobře pro něj, Kladno i Spartu," zmínil Šilhavý klub, který má Jeslínka pod smlouvou. Žižkovský kouč Stanislav Griga stejně jako po minulém utkání s Brnem, v němž Viktoriáni inkasovali čtyři branky, znovu kritizoval defenzivu celého týmu. Ta je podle Grigy současným hlavním problémem týmu. "Z posledních dvou zápasů máme skóre 5:7, ani jeden získaný bod, takže víme, na čem musíme pracovat. Dnes nám dělala problémy rychlost kladenských útočníků, hlavně pak Jeslínka," posteskl si Griga. Podle něj musí Žižkov obrannou hru rychle vylepšit, jinak se v nejvyšší soutěži se zlou potáže. "Jsme z toho hodně zklamaní, navíc ani nemáme moc dalších variant a možnost změn. V prvním zápase v Boleslavi jsme sice ukázali, že bránit umíme, ale pak nás možná postihl syndrom toho, že jsme už velké ligové mužstvo," naznačil Griga, že tým po úvodních úspěchu zřejmě pohltila nezdravá euforie. "Přitom si musíme uvědomit, že nám začíná boj o záchranu. A právě body ze hřišť, jako na Kladně, mohou být velmi důležité," upozornil Griga, jehož tým se příští sobotu doma utká s úřadujícím mistrem Spartou.

Témata:

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.