Richard Šíma
9. května 2015 • 11:39

Brückner pokřtí knihu o Uličném, nese název „Bouřlivák John“

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Pardubice - Plzeň: Tlak do branky nakonec využil ke snížení Poulíček, 1:2
iSport podcast: Prodej Slavie? Stopa vede jinam než do Kataru, ale Číňané zatím zůstávají
VŠECHNA VIDEA ZDE

Bouřlivák John. Takový titul nese novinka na tuzemském knižním trhu, jejímž autorem je Roman Smutný. Jedná se o biografii Petra Uličného, bývalého ligového trenéra a rekordmana v počtu odkoučovaných zápasů v české nejvyšší soutěži. Dílo v neděli v Olomouci slavnostně pokřtí jiná česká trenérská legenda, také původem z Hané. Karel Brückner.Nadlouho, možná navždy zůstane Petr Uličný druhým nejslavnějším olomouckým trenérem. Před věhlasem Karla Brücknera se pětašedesátiletý „John“ sám dodnes upřímně klaní. Byl to ale právě Petr Uličný, kdo Sigmu Olomouc přivedl k historicky první velké trofeji. Před třemi lety s ní získal Pohár České pošty, Olomouc tehdy ve finále porazila Spartu.  V neděli ve 14 hodin se oba bardi sejdou v olomoucké Galerii Šantovka nad knihou Romana Smutného.

„Je to životopisná kniha, která má čtenáři sdělit, že Petr Uličný uměl vždy žít podle sebe, naplno a nikdy si přitom na nic nehrál,“ pravil Roman Smutný, osmadvacetiletý spisovatel, jenž je také autorem vzpomínkové knihy o Vlastislavu Marečkovi a spoluautorem knížky o Lukáši Přibylovi.  „Mnohé jsem o Petru Uličném věděl, mnohé jsem si uvědomil až v průběhu naší spolupráce. Třeba to, co je tajemstvím jeho úspěchů, kterých docílil. Je to jeho pečlivost a smysl pro detail. Během našich rozhovorů velmi uvážlivě třídil myšlenky, cizeloval každou větu. A výběr fotek? To byl přímo nekonečný proces,“ líčil Smutný. „Práce s ním pro mě byla velkým zážitkem a poznáním,“ řekl autor knihy.

Uličný se netají tím, že se mu do díla zpočátku vůbec nechtělo. „Jsem jen průměrný trenér. Když se na mě pan Smutný obrátil, první, co mi blesklo hlavou, byla myšlenka, že knihu o mně si přece nikdo nebude kupovat. Proč taky, takový borec nejsem. Bál jsem se, že to bude jenom můj trapas, nic víc,“ řekl Uličný. „Můj syn mi říkal, ať do té knihy zařadím pár receptů, to prý teď hodně letí. A že pár babiček by si Kuchařku Johna Uličného mohlo koupit,“ usmíval se Uličný.

Nakonec se nechal přesvědčit a k napsání knihy svolil. „Pochopil jsem, že pár milých vzpomínek na řadu krásných lidí, které jsem během své kariéry poznal, přece jen mám. A že bych se o ně podělit mohl. Nakonec můžu pyšně říct, že jsem rád, že ta kniha vznikla, protože pan Smutný to moc hezky napsal,“ pravil Uličný.

Na co se potenciální čtenář může při čtení knihy „Bouřlivák John“ těšit? „Nebudu prozrazovat, ale můj život, to byly nejen krásné zážitky, ale i průšvihy. Bylo by to neúplné dílo, kdybych o nich nechtěl mluvit a vracet se k nim,“ pravil muž, jenž před dvěma desetiletími, v době, kdy trénoval Baník, v rozčilení vystrčil zadnici na svého hráče Timka. V Ostravě, kde se mu dařilo, kvůli tomu tehdy předčasně skončil. „Nakonec se ukázalo, že těch vzpomínek je tak moc, že se do knihy ani vejít nemohly. Stejně tak přátel, na které bych rád zavzpomínal. Snad jsem na nikoho nezapomněl. A pokud ano, snad mi to bude odpuštěno,“ pověděl Uličný.

Spolu s Karlem Brücknerem v neděli pokřtí knihu i Josef Lébr, spolumajitel a šéf olomoucké Sigmy. „Křtít se bude litovelským pivem. Má to symboliku, maminka Petra Uličného pocházela právě z Litovle,“ řekl David Holly, spoluorganizátor nedělního slavnostního aktu. Právě on přišel za Romanem Smutným s nápadem na napsání knihy o Uličném. A on to byl, kdo váhajícího trenéra nakonec přesvědčil. „Kromě pánů Brücknera a Lébra je pozvána celá řada zajímavých a vzácných hostů, jejichž jména zatím prozrazovat nebudeme. Ale rozhodně se bude jednat o důstojný akt. Přesně takový, jaký si pan Uličný zaslouží,“ dodal ještě Holly.

Kniha „Bouřlivák John“ už vešla do prodeje. Součástí nedělního křtu bude také autogramiáda autora knihy i jejího hlavního hrdiny.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud