26. října 2015 • 14:11

ŠEST kandidátů na šéfa FIFA: Pravá ruka Blattera i obchodník z JAR

Autor: ,
 • O post předsedy Mezinárodní fotbalové federace FIFA bojuje zatím šest kandidátů O post předsedy Mezinárodní fotbalové federace FIFA bojuje zatím šest kandidátůFOTO:

  Bahrajnský šejk Salmán bin Ibráhím Chalífa, zatím poslední ze šesti kandidátů na post prezidenta FIFA, kterou opustí Sepp Blatter. Ani další jména fanoušky jistě nenadchnou. Kromě Michela Platiniho, který čelí podezření z korupce, kandidují například jordánský princ či jihoafrický obchodník. Ve výběru je také muž, který je považován za pravou ruku odcházejícího Blattera. Na všech šest kandidátů na šéfa FIFA se podívejte v článku. Volba se uskuteční 26. února příštího roku, uzávěrka přihlášek je dnes o půlnoci

 • Alí bin Husajn

  Datum a místo narození: 23. prosince 1975, Ammán
  Státní příslušnost: Jordánsko

  Fotbalová funkcionářská kariéra: předseda Jordánského svazu (od 1999), předseda Západoasijské fotbalové federace WAFF (od 2000), viceprezident FIFA (od 2011)

  Ostatní: jordánský princ, třetí syn zesnulého krále Husajna; ve fotbale se pohybuje od 25 let, angažuje se i v řadě dalších oblastí; v květnu byl jediným protikandidátem stávajícího předsedy Seppa Blattera, avšak neuspěl.

  Alí bin HusajnAlí bin Husajn

 • Salmán bin Ibráhím Chalífa

  Datum a místo narození: 2. listopadu 1965, Riffa
  Státní příslušnost: Bahrajn

  Fotbalová funkcionářská kariéra: předseda Bahrajnského svazu (2002-13), předseda Asijské fotbalové konfederace AFC (od 2013), člen výkonného výboru FIFA (od 2013)

  Ostatní: člen bahrajnské královské rodiny; ve fotbale se pohybuje od mládí, sám ho hrával; je spřízněn s kuvajtským šajchem Ahmadem Fahadem Sabahem, předsedou asijského olympijského výboru a jedním z nejmocnějších mužů v mezinárodní sportovní politice.

  Salmán bin Ibráhím ChalífaSalmán bin Ibráhím Chalífa

 • Jérome Champagne

  Datum a místo narození: 15. června 1958, Paříž
  Státní příslušnost: Francie

  Fotbalová funkcionářská kariéra: člen širšího vedení FIFA (1999-2010)

  Ostatní: bývalý diplomat, během Blatterova panování zastával ve FIFA různé funkce a byl označován za jeho pravou ruku; z FIFA nuceně odešel krátce před MS 2010 v JAR v důsledku interních bojů o vliv; poté působil jako fotbalový konzultant v problémových regionech jako Kosovo, Palestina či Izrael; o místo předsedy FIFA se chtěl ucházet už v květnu, ale nesehnal dostatečný počet nominací.

  Jérome ChampagneJérome Champagne

 • David Nakhid

  Datum a místo narození: 15. května 1964, Port of Spain
  Státní příslušnost: Trinidad a Tobago

  Fotbalová funkcionářská kariéra: -

  Ostatní: bývalý záložník a kapitán fotbalové reprezentace, za kterou v letech 1992 až 2005 odehrál 35 zápasů a vstřelil osm gólů; působil například v Belgii, Švýcarsku, Řecku, USA či Švédsku; v současnosti provozuje fotbalovou akademii.

  David NakhidDavid Nakhid

 • Michel Platini

  Datum a místo narození: 21. června 1955, Joeuf
  Státní příslušnost: Francie

  Fotbalová funkcionářská kariéra: viceprezident Francouzské fotbalové federace (2001-08); člen výkonných výborů FIFA a UEFA (od 2002); předseda UEFA (od 2007)

  Ostatní: coby tvořivý záložník si v 80. letech vydobyl pozici jednoho z nejlepších fotbalistů všech dob, později trénoval francouzskou reprezentaci; jako předseda UEFA se zasadil o reformy Ligy mistrů, Evropské ligy i mistrovství Evropy, prosadil i přísnější finanční pravidla pro kluby, uspěl s revolučním návrhem společného ME 2020; byl velkým favoritem na nového předsedu FIFA, avšak nedávno byl suspendován na 90 dnů kvůli podezřelé platbě od Blattera z roku 2011.

  Michel PlatiniMichel Platini

 • Tokyo Sexwale

  Datum a místo narození: 5. března 1953, Soweto
  Státní příslušnost: Jihoafrická republika

  Fotbalová funkcionářská kariéra: -

  Ostatní: jihoafrický obchodník a bývalý politický vězeň z dob apartheidu; strávil 13 let ve vězení na Robben Islandu, kde se spřátelil s pozdějším prezidentem Nelsonem Mandelou; po skončení apartheidu se věnoval politické kariéře, v letech 2009 až 2013 byl ministrem.

  Tokyo Sexwale se Seppem BlatteremTokyo Sexwale se Seppem Blatterem

Témata:  sport, fotbal, FIFA, blatter, platini
 Klasická verze
Mobilní verze