10. února 2016 • 13:30

Šéf FAČR Pelta zíral na zázemí v Kataru: To jsem ještě neviděl

Autor:
TOP VIDEA
NEJ zábava bundesligy: Fanoušci se v Leverkusenu bavili po svém, utkání sledovala i myš NEJ zábava bundesligy: Fanoušci se v Leverkusenu bavili po svém, utkání sledovala i myš
Stanciu míří do Sparty! Podívejte se na jeho statistiky i úspěchy Stanciu míří do Sparty! Podívejte se na jeho statistiky i úspěchy
VŠECHNA VIDEA ZDE

Předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta byl v minulých dnech na návštěvě Kataru a přesvědčil se o tom, že země je připravená na pořádání fotbalového mistrovství světa v roce 2022. Lepší zázemí prý ještě neviděl. V zimě panuje v Kataru i příjemné počasí, proto kvituje, že se FIFA rozhodla přesunout šampionát na prosinec."Pozvali mě tam na asijskou kvalifikaci o olympijské hry. Když jsem viděl tréninkové centrum a zázemí, tak to trumflo vše, co jsem dosud viděl. To bylo něco neuvěřitelného, zázrak a nikdo se tomu nedokáže přiblížit," prohlásil Pelta při dnešním rozhovoru s novináři. "Rozhodně nemám obavy, že by přípravu turnaje nezvládli," dodal.

V Kataru byl na konci ledna, kdy je tam podle něj ideální počasí pro fotbal. "Když se tam bude hrát mistrovství v tuto dobu, tak to bude fantastické. Neumím si to tam ale představit, pokud by se tam hrálo v létě, v tom horku. Zdraví hráčů a fanoušků je to hlavní," řekl.

Proto je rád, že FIFA šampionát přesunula na prosinec. I když to ovlivní především evropské soutěže, které nemají přes zimu přestávku, v čele s anglickou ligou, a jejich marketingové zájmy.

S ekonomickými důsledky změny termínu by podle Pelty mohl pomoci právě Katar. "Katar má ekonomickou sílu na to, aby to vyřešil. A to i přesto, že teď tam v důsledku nízkých cen ropy zavádějí rozpočty, které dosud většina sportovních organizací neměla, protože peníze nebyly problém," uvedl.

Pelta se sešel i s kandidáty na post prezidenta FIFA, který se bude volit na konci února. Podruhé tam jednal i s jedním ze dvou favoritů šejchem Salmánem bin Ibráhímem Chalífou. Předseda asijské konfederace o prezidentský post bojuje především s generálním sekretářem UEFA Giannim Infantinem. Podle Pelty bude klíčové, ke komu se přikloní Afrika.

Africký kontinent sice nedávno vyjádřil podporu Salmánovi, do voleb se to však podle Pelty ještě může změnit. "Jedna věc jsou přísliby a druhá samotná volba. Dříve panovala dohoda mezi Evropou a Asií, ale situace se změnila suspendací (předsedy UEFA) Michela Platiniho a dochází ke třenicím," uvedl Pelta.

"Stále probíhají jednání. Jasno by mělo být nejpozději den před volbou, kdy budeme chtít na zasedání UEFA od pana Infantina jasně deklarovat, jakou má podporu, a následně se rozhodneme. Jde o tak zásadní volbu, že si neumím představit, že by se do toho šlo naostro bez toho, aniž by dopředu vznikly dohody," řekl Pelta a opět potvrdil, že FAČR bude při volbě respektovat většinové rozhodnutí UEFA.

Předseda FAČR Miroslav Pelta
Předseda FAČR Miroslav Pelta

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

Témata:  Pelta, FAČR, Katar, UEFA, Sport, fotbal, FIFA
 Klasická verze
Mobilní verze