Na šéfa FAČR opět kandidují Fousek a Malík. UEFA chce změnu stanov | iSport.cz
22. listopadu 2017 • 12:30

Na šéfa FAČR opět kandidují Fousek a Malík. UEFA chce změnu stanov

Autor: ČTK, iSport.cz
TOP VIDEA
Kulka nebo plakát Kmotra. Prošli jsme si kancelář Jaroslava Starky Kulka nebo plakát Kmotra. Prošli jsme si kancelář Jaroslava Starky
Litvínov - Plzeň: Premiérovou trefu si zapsal za domácí Akim Aliu, 3:1 Litvínov - Plzeň: Premiérovou trefu si zapsal za domácí Akim Aliu, 3:1
VŠECHNA VIDEA ZDE

O post předsedy Fotbalové asociace ČR se ucházejí bývalý generální sekretář Petr Fousek a šéf marketingové společnosti STES Martin Malík. Oba kandidovali už na červnové valné hromadě, kde se však předsedu nepodařilo zvolit. Jejich opětovné kandidatury na mimořádnou valnou hromadu 12. prosince ve středu potvrdila FAČR.Do boje o post předsedy, který v květnu uvolnil Miroslav Pelta kvůli obvinění z možného zneužití dotací z MŠMT, se nakonec nepřihlásil Roman Berbr, který poslední půlrok vedl český fotbal z pozice místopředsedy společně se Zdeňkem Zlámalem. Opět se uchází jen o post místopředsedy. Oproti červnu nekandiduje ani ředitel společnosti Ondrášovka Libor Duba.

Čtyřiapadesátiletý Fousek je zkušený fotbalový funkcionář, který vedl na FAČR mezinárodní oddělení, následně byl generálním sekretářem a působil i v komisích futsalu FAČR, UEFA a FIFA. Rovněž je mezinárodním delegátem i v zápasech Ligy mistrů a šéfoval organizačnímu výboru při pořadatelství mistrovství Evropy hráčů do 21 let. 

"Rozhodl jsem se na základě podpory svých navrhovatelů a podporovatelů, kteří se mnou sdílejí stejnou filozofii, kudy by se měl český fotbal ubírat," uvedl Fousek s tím, že více řekne na čtvrteční tiskové konferenci.

Šestačtyřicetiletý Malík je marketingovým specialistou a momentálně řídí STES, dceřinou společnost FAČR starající se o marketingová práva českého fotbalu. V minulosti pracoval jako obchodní a marketingový ředitel společnosti Warner Bros. Entertainment, výkonný ředitel nizozemské agentury Boomerang digital či marketingový ředitel ve fotbalové Slavii. Studoval fotbalový management v Lausanne.

"Poté, co jsem se v době, která uplynula od předchozí Valné hromady měl příležitost potkat s řadou lidí jak z fotbalového hnutí, tak i mimo něj, cítím ještě rozsáhlejší podporu jak profesionálního fotbalu, zástupců výkonnostního fotbalu, tak i fotbalových partnerů. Český fotbal potřebuje předsedu a já po zralé úvaze chci deklarovat, že do této kandidatury přicházím se stejnými názory a principy, které jsem prohlašoval už v létě tohoto roku," komentoval Malík svoji další kandidaturu.

Český fotbal je bez řádného předsedy od května, kdy v důsledku dotační kauzy rezignoval Pelta. Na valné hromadě 2. června měl být zvolen jeho nástupce, ale ani tři kola nerozhodla o vítězi.

Malík vládl Čechám, Fousek zase moravské komoře. Ve třetím kole potřeboval kandidát ke zvolení vyšší součet hlasů z obou komor dohromady, ale pouze pokud by měl v každé z komor alespoň 35 procent. To se Malíkovi ani Fouskovi nepovedlo získat. Byl tak prodloužen mandát dosavadnímu vedení a byla svolána mimořádná hromada, která 12. prosince zasedne v Nymburce.

Delegáti budou opět rozhodovat mezi Fouskem a Malíkem, přičemž tentokrát by mělo dojít k úpravě stanov tak, aby nemohla vzniknout patová situace a předseda musel být zvolen. Na to tlačí i UEFA. Na stole je návrh, že by případně rozhodlo čtvrté kolo, ve kterém by stačila většina delegátů bez příslušnosti ke komorám.

Vyjádření Martina Malíka ke kandidatuře na předsedu FAČR:

"Mohu potvrdit, že jsem podal svou kandidaturu na předsedu Fotbalové asociace České republiky. Poté, co jsem se v době, která uplynula od předchozí Valné hromady měl příležitost potkat s řadou lidí jak z fotbalového hnutí, tak i mimo něj, cítím ještě rozsáhlejší podporu jak profesionálního fotbalu, zástupců výkonnostního fotbalu, tak i fotbalových partnerů. Český fotbal potřebuje předsedu a já po zralé úvaze chci deklarovat, že do této kandidatury přicházím se stejnými názory a principy, které jsem prohlašoval už v létě tohoto roku. Český fotbal prochází složitým obdobím, které je však na druhé straně příležitostí k tomu začít jej jako celek řešit systematicky, komplexně a s vědomím dlouhodobější perspektivy ve všech třech oblastech, které vnímám jako zásadní – sportovní oblast, finance, komunikace."

Seznam kandidátů do výkonného výboru před mimořádnou valnou hromadou Fotbalové asociace ČR, která se uskuteční 12. prosince:
Předseda: Martin Malík, Petr Fousek
Místopředseda za Moravu: Zdeněk Zlámal, František Jura, Radek Bělák, Karel Kula
Místopředseda za Čechy: Roman Berbr, Pavel Marek
Předseda řídící komise za Čechy: Dagmar Damková
Předseda řídící komise za Moravu: Pavel Nezval, Alan Jančík, Karel Kula
Člen za Čechy: Miroslav Liba, Rostislav Votík 
Člen za Moravu: Miroslav Vrzáček, Karel Kula, Pavel Brímus, Pavel Blaha 
Člen za ligu: Tomáš Paclík, Marek Hájek, Dušan Svoboda, Pavel Marek, Václav Brabec.  

 
Články odjinud


Články odjinud