Obžaloba na Peltu a spol.! Kauza dotací na sport míří k soudu | iSport.cz
2. března 2020 • 15:36

Obžaloba na Peltu a spol.! Kauza dotací na sport míří k soudu

Autor: ČTK, iSport.cz
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
TOP góly 26. kola: Jánošovo dělo nebo Hložkova šibenice
Karviná - Sparta: Dočkalův první gól po návratu na Letnou! Zvyšuje na 3:1
VŠECHNA VIDEA ZDE

Kauza rozdělování dotací na sport míří k soudu. Pražské vrchní státní zastupitelství podalo obžalobu na někdejšího šéfa Fotbalové asociace ČR Miroslava Peltu a další obviněné. Jako první o podání obžaloby informovala Česká televize, Peltovu obžalobu pro iSport.cz potvrdil jeho právní zástupce Bronislav Šerák.Peltovi zatím nebyla doručena samotná obžaloba, pouze vyrozumění o jejím podání. „Dále vám sděluji, že vašim návrhům na zastavení trestního stíhání jsem nemohl vyhovět z důvodů uvedených v podané obžalobě,“ napsal Šerákovi státní zástupce Ondřej Trčka.

Z dřívějších zpráv vyplývá, že vedle Pelty jsou mezi obžalovanými šéf České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta, bývalá náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová, někdejší ředitel ministerského odboru sportu Zdeněk Bříza a generální sekretář ČUS Jan Boháč a také obě zmíněné organizace.

Vyrozumění o obžalobě dorazilo právě i na Strahov do kanceláří fotbalové asociace. „Můžeme potvrdit, že nám bylo v pondělí v 15:40 doručeno oznámení z Vrchního státního zastupitelství v Praze o podání obžaloby na Fotbalovou asociaci České republiky. Nejde o nijak překvapivou zprávu, tento krok byl předvídatelný. Další postup v celé věci je tak nyní na nezávislém soudu, kde se věříme, prokáže nevina Asociace,“ uvedl pro iSport.cz mluvčí FAČR Michal Jurman.

Miloslav Pelta před Slavií se vstupenkami na Inter
Miloslav Pelta před Slavií se vstupenkami na Inter

Obvinění podle kriminalistů nezákonně ovlivňovali rozdělování ministerských peněz určených na činnost sportovních organizací, a dopustili se tak zneužití pravomoci, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky či porušení povinnosti při správě cizího majetku. Všichni stíhaní vinu odmítají. Proti obvinění si podali stížnosti, které však nejvyšší státní zastupitelství zamítlo jako nedůvodné.

Pelta i Kratochvílová, kteří se podle vyšetřovatelů domlouvali na směřování dotací nezávisle na jednání příslušné expertní komise, skončili po svém zatčení v květnu 2017 ve vazbě. Peltu soud propustil po měsíci, a to poté, co muž rezignoval na svou funkci šéfa FAČR. Kriminalisté se domnívají, že si šéf českého fotbalu zmanipulovanými dotacemi zajišťoval opětovné zvolení do funkce, získával sponzory pro svůj jablonecký fotbalový klub a upevňoval svůj vliv.

Kratochvílová strávila ve vazbě téměř čtvrt roku. V týdnu, kdy byla propuštěna, přibyli na seznam obviněných Jansta, Boháč a ČUS.

Kvůli kauze rezignovala tehdejší ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud