Tresty za sázkařský skandál. Největší hříšník nesmí hrát sedm let! | iSport.cz
3. června 2020 • 13:52

Tresty za sázkařský skandál. Největší hříšník nesmí hrát sedm let!

Autor: ČTK, adl
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Martin Minčev, nová posila Sparty: Univerzál, může si vyhovět s Hložkem
VŠECHNA VIDEA ZDE

Etická komise Fotbalové asociace ČR zastavila soutěžní činnost třem hráčům, kteří figurovali v sázkařské aféře z let 2012 a 2013. Nejvyšší trest za ovlivnění zápasů udělila Lukáši Křečkovi, jenž nesmí hrát sedm let. Ondřej Bíro dostal tříletý zákaz činnosti a Petr Hlaváček roční. Další aktéry kauzy včetně obránce polské prvoligové Cracovie Krakov Davida Jablonského FAČR potrestat nemohla, neboť nejsou jejími členy.Obžalovaní dostali od civilního soudu za účast v kauze podmíněné tresty vězení a pokuty. Disciplinární komise FAČR v roce 2013 zahájila řízení, ale verdikty na fotbalové půdě mohla vynést až poté, co se rozsudky staly pravomocnými.

Jelikož disciplinární komise FAČR byla mezitím zrušena a její působnost přešla pod Ligovou fotbalovou asociaci, která řídí první a druhou ligu, převzala zahájená řízení etická komise. Potrestat mohla jen tři hráče, kteří jsou členy asociace a dosud hráli.

Co na tresty říkáte? Zapojte se do nových diskuzí na iSport.cz >>>

Osmadvacetiletý Jablonský, bývalý hráč prvoligových Teplic, ukončil členství ve FAČR, asociace proto předala jeho případ disciplinární komisi FIFA. Trestu na fotbalové půdě unikli Jan Kosak a Michal a Jan Halamové, jimž v průběhu řízení zaniklo členství ve FAČR. V minulosti disciplinární komise potrestala některé z dalších provinilců, kteří byli už dříve pravomocně odsouzeni.

„Rozumím tomu, že řízení může někomu připadat dlouhé. Částečnou vinu na tom nese nepřízeň okolností způsobených pandemií, ale i fakt, že rozhodování o takto závažných přečinech a tím pádem i vysokých trestech nelze brát na lehkou váhu,“ uvedl generální sekretář FAČR Jan Pauly v tiskové zprávě.

„V každém případě jsem rád, že v tomto ohledu jako asociace postupujeme zodpovědně a pokračujeme v aktivní spolupráci s našimi zahraničními partnery, kteří se rozkrýváním podobných situací zabývají. Chce se mi věřit, že do budoucna nalezneme třeba i novou společnou platformu pro ještě užší spolupráci s orgány činnými v trestním řízení,“ dodal.

Sázkařský gang podle obžaloby v letech 2012 a 2013 ovlivňoval desítky výsledků v zápasech nižších soutěží, juniorské ligy a domácího poháru. Mělo jít především o sázky na počet vstřelených branek. Všechny obžalované podle kriminalistů řídil Slovák Marián Dirnbach.

Deník Sport, Sport Magazín i časopis GÓÓÓL kupujte pohodlně ONLINE na iKiosek.cz »

Titulní strana deníku Sport, středa 3. června 2020

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud