Štěpán Filípek
26. května 2022 • 21:30

Do vedení fotbalu chce těžká váha: miliardář financující Fevoluci

Vstoupit do diskuse
1
TOP VIDEA
Přestupová bomba?! Kuchta chce z Ruska, místo Slavie míří do Sparty
Máme talenty jako je Procházka, v Německu je s Oktagonem ještě spousta práce, říká Novotný
VŠECHNA VIDEA ZDE

Vlivný muž ze světa velkého byznysu hodlá promluvit do obsazení pozic v „generálním štábu“ fotbalové asociace. Očekává se, že kandidaturu na místopředsedu v pátek oznámí miliardář Milan Kratina. Právě o zmíněné funkci, respektive setrvání Jana Richtera v ní, se bude hlasovat na mimořádné valné hromadě FAČR 17. června a před víkendem je uzávěrka kandidátek. Za požadavkem změny stojí iniciativa Fevoluce, již také spoluzakladatel holdingu Accolade a jeden z nejbohatších Čechů finančně podporuje.Mimořádnou valnou hromadu musel podle stanov svolat Výkonný výbor FAČR, protože ho požadovala nadpoloviční většina klubů českých divizí. Hnutí Fevoluce se již v dubnu pokusilo sesadit Michala Valtra, generálního sekretáře a nejbližšího muže předsedy asociace Petra Fouska. Tehdy neuspělo, ale nyní přišlo s dalším pokusem o personální změny – a míří ještě výš. Terčem je druhý místopředseda Richter, jinak také vlivný poslanec ANO, jenž v loňských volbách podporoval coby kandidáta na předsedu Karla Poborského a porazil tvář Fevoluce Vladimíra Šmicera.

Šestatřicetiletý Kratina figuruje s odhadovaným jměním přes sedm miliard korun na 47. místě žebříčku nejbohatších Čechů podle magazínu Forbes. Začínal ve státní agentuře CzechInvest, ale už v pětadvaceti letech rozjel vlastní byznys a vybudoval kolos Accolade – společnost zabývající se developmentem průmyslových nemovitostí a parků, která expandovala i do dalších zemí. Stejné jméno nese i investiční fond.

Na mimořádné valné hromadě půjde rovněž o post předsedy Řídící komise pro Čechy, kterou nyní vede Martin Drobný. Kandidátem Fevoluce bude podle všeho předseda OFS Benešov Tomáš Novák. Právě proti iniciativě a některým jejím představitelům mezitím na setkání zástupců české komory razantně vystoupil bývalý šéf FAČR Miroslav Pelta, jemuž se nelíbilo, že jen rok po volbách by se mělo měnit vedení. Svou činnost se pak snažil obhájit sám Richter.

Části schůzky se při tom za Brozany působící v ČFL zúčastnil i bývalý sekretář Řídící komise pro Čechy Jan Hořejší, jenž byl za účast v korupční éře bývalého místopředsedy asociace Romana Berbra potrestán zákazem účasti na všech aktivitách spojených s činností FAČR na čtyři léta a pokutou 25 tisíc korun.

Vstoupit do diskuse
1
Články odjinud


Články odjinud