Půl roku jsem nebral plat! | iSport.cz
10. října 2008 • 12:28

Půl roku jsem nebral plat!

Autor: Patrik Sandev
Ondřej Herzán
TOP VIDEA
iSport podcast: Přestali hráči věřit Kozlově cestě? Ustoupil Baník z přebudování týmu?
MOMENTY 5. kola: Sparta stoprocentní, Fillo smolařem, liberečtí náhradníci selhali
VŠECHNA VIDEA ZDE

Záložník Ondřej Herzán se po trablech v Itálii vrátil po dvou letech do Česka. V cizině se mu líbilo, ale mělo to jednu chybku: za půl roku ve Spezii nedostal ani vindru.I proto bude do konce podzimu oblékat dres Kladna, odkud chce nastartovat další část své kariéry v zahraničí.

Kladno je váš nový klub. Jak se v něm cítíte?
„Hodně dobře. Kluci mě přijali. Po těch čtyřech měsících, co jsem byl doma, jsem měl velkou chuť do fotbalu. Chtěl bych Kladnu co nejvíce pomoci."

Vaším posledním působištěm byla italská Spezia, která však zkrachovala. Jaké to bylo, když jste se o tom dozvěděl?
„Celý půlrok se o tom vlastně debatovalo, že by to takhle mohlo dopadnout. Vedení ani fanoušci si to však nechtěli připustit. Ani my hráči. Říkali jsme si, že klub peníze sežene, že nezanikne. Jenže ty dluhy byly tak velké, že se jim to prostě nepodařilo."

Dostával jste plat?
„Za ten půlrok, co jsem tam působil, jsem neviděl nic."

Budete se tedy s klubem soudit?
„V Itálii existuje asociace, která před těmito situacemi hráče chrání. Každý se do ní může, myslím, za částku sto eur přihlásit. Já jsem se do ní naštěstí zapsal. Mám přiděleného právníka, který se mi o to stará. Mám takové tušení, že osmdesát procent by měla společnost, která to zaštiťuje, uhradit."
Když jste do Spezie přestupoval, necítil jste už tehdy, že to s klubem nevypadá dobře?
„Nějaké to procento pochybností tam bylo. Já si však říkal, že nemám co ztratit. Z Verony si mě tam přivedl sportovní ředitel, který do klubu odtamtud přecházel. Mohl jsem se ukázat, byla to šance. Kdyby opravdu Spezia zkrachovala, myslel jsem si, že půjdu jinam."

Jak jste se v Itálii cítil?
„Když jde hráč ven, musí vynaložit daleko větší úsilí, aby se prosadil, než tady doma. Myslím si, že hodně hráčů si tohle neuvědomuje. Když byl třeba Ital stejně dobrý jako cizinec, vždy hrál on. Ale určitě to pro mě byla dobrá zkušenost, lidsky mě to posílilo i posunulo dál."


Prohlásil jste, že důvodem vašeho přestupu do Kladna bylo to, že vedení vám nabídlo smlouvu jen do konce podzimu, abyste se mohl snadněji dostat zpátky ven. Byla to hlavní podmínka?
„Byl to jeden z hlavních důvodů. Ale v Kladně jsem cítil, že můžu hned od začátku hrát, a to bylo také důležité. Bylo by zbytečné, kdybych odešel na půlrok někam, kde bych nastoupil po měsíci."

Váš italský manažer vám stále hledá v Itálii angažmá. Jak jednání zatím probíhají?
„Bude to samozřejmě těžké. Po půl sezoně, kdy jsem odehrál všechno, co se dalo, a měl jsem i dobré zápasy, tak mě stejně nikdo nevzal. Takže vím, že v zimě nebude snadné něco sehnat. Pomůže mi ale, že mě manažer může nabízet jako hráče prvoligového klubu v Čechách."

Nejvyšší italská soutěž Serie A se chce odtrhnout od Serie B, a to může klubům z nižší soutěže způsobit finanční potíže. Může v tom případě potkat osud podobný tomu v Spezii i jiné týmy?
„Určitě k tomu má naběhnuto Avellino. Odtud jsem měl mimochodem také před měsícem nabídku, ale poté, co jsem mluvil s kamarádem, který tam působí, změnil jsem názor. Bylo by samozřejmě hezké tam hrát, ale půlrok jsem nedostával nic a jít tam s tím rizikem, že bych ani neměl na život, to prostě nešlo. Těch klubů tam je víc."

Je tedy pro vás Kladno něco jako přestupní stanice?
„Nechci o tom takhle mluvit. Teď jsem prostě v Kladně a chci mu pomoci. To, že na sobě pracuji, abych v budoucnu mohl jít ven, by mělo být přece hnacím motorem každého hráče."

Kdyby vám Itálie nevyšla, uvažujete o prodloužení na Kladně?
„Ta možnost tady určitě je. Pokud nebude nějaká nabídka z ciziny. A neříkám jen z Itálie, i když je to můj sen kvůli životu i kvůli tomu, že umím jazyk. Nebudu nic zastírat. Fotbal hraji pro peníze, a když přijde nabídka zvenku, tak půjdu i jinam. Kladnu se však nebráním."

Neuvažoval jste třeba o návratu do Sparty? Ta má v posledních dnech velké problémy, možná byste se do sestavy vešel.
„Spartu sleduji pořád, ale to už je pro mě minulost. Celé léto jsem se upínal k tomu vrátit se do Itálie, i mojí rodině se tam líbilo. Budu dělat všechno pro to, abych se tam vrátil. Na Spartu jsem nemyslel."

Témata:  sport, fotbal, Herzán, kladno
Články odjinud


Články odjinud